Mini pôžičky si našli cestu aj do bankového sektora

Mini pôžičky si našli cestu aj do bankového sektora

Potrebu požičať si menšiu sumu peňazí väčšina ľudí rieši cez známych, rodinu, prípadne nebankové spoločnosti. Možnosť vybaviť si mini pôžičku však už nie je len doménou nebankoviek. Ak potrebujete požičať niekoľko stoviek eur, máte ešte jednu možnosť – vybaviť si úver v banke. Na slovenskom trhu sa objavuje čoraz viac bánk, ktoré poskytujú tkz. mini pôžičky.

Úplne malé sumy sa však bankám neoplatí požičiavať, nakoľko vyššie náklady na administratívu by tlačili úroky príliš nahor. Požičiavanie finančných prostriedkov v objeme niekoľkých desiatok eur s veľmi krátkou splatnosťou tak zostáva plne pod kontrolou úverových spoločností z mimobankového prostredia. Ročná percentuálna miera nákladov sa pri takýchto ponukách pohybuje v rádoch nie tisícok ale až desiatok tisícok percent. Dôvodom sú vysoké administratívne náklady a vysoký podiel nesplácaných záväzkov.

eura pozickaČo na tom, že si niekto požičia 50 €, aj takýto úverový účet treba viesť, treba zaplatiť ľudí, ktorí žiadosť spracujú, ktorí sa starajú o riadne splácanie…Bankám sa takýto biznis neoplatí. Tie poskytujú spotrebné úvery určené predovšetkým na financovanie strednodobých potrieb. V poslednej dobe sa však objavujú aj ponuky určené na krátkodobé financovanie so splatnosťou len niekoľko mesiacov.

Prvé lastovičky

Prvá banka, ktorá začala poskytovať skutočné mini pôžičky, bola Raiffeisen Bank. Na financovanie neočakávaných výdavkov ponúka 3 alternatívy vo výške 200, 400 alebo 600 €. Ich výhodou je, že podmienky ako je počet mesiacov splácania, výška mesačnej splátky a celkové preplatenie sú jasne dané a klient tak presne vie, do čoho ide. Podmienky splácania sú uvedené v tabuľke nižšie:

Výška mini úveru

Mesačná splátka

Počet mesiacov splácania

Spolu zaplatíte

200 €

36,92 €

6

221,52 €

400 €

40,19 €

12

482,28 €

600 €

43,63 €

18

785,34 €

Okrem toho banka samozrejme ponúka klasický spotrebný úver v objeme od 700 – 20 000 € so splatnosťou až 6 rokov a s flexibilnými podmienkami splácania a výškou mesačnej splátky. Ten je zameraný na niečo celkom iné – na financovanie strednodobých potrieb.

Trendom je oddeľovanie „malých“ pôžičiek od „veľkých“

Podobný prístup ako Raiffeisen Bank, zvolila aj direct banka ZUNO, ktorá oddelila klasickú pôžičku od tkz. malej pôžičky (ktorá bola neskôr premenovaná na rýchlu pôžičku).

ZUNO Rýchla pôžička je určená pre všetkých, ktorí potrebujú požičať menšiu sumu peňazí – od 300 do 2000 €, bez toho, aby vysvetľovali, na čo peniaze použijú. Klient si môže sám vybrať lehotu splatnosti od 6-72 mesiacov, podľa finančných možností. Jednou zo základných podmienok pre jej získanie je zriadenie účtu v ZUNO, ktorý je za 0 € mesačne. Rýchla pôžička vďaka expresne rýchlemu vybaveniu bez zbytočnej administratívy a bez ručiteľa, s nulovými poplatkami ponúka alternatívu záujemcom, ktorí by inak klopali na dvere nebankoviek.

Pre tých, ktorí si potrebujú požičať viac, má banka v portfóliu klasickú Pôžičku s limitmi 2001 – 20 000 € a so splatnosťou 6-72 mesiacov. Úroky v direct banke začínajú na 6,90 % ročne.

Mini pôžičky, maxi úroky

Atraktívne úročenie sa netýka rýchlej pôžičky, tam je úrok podstatne vyšší – začína sa na sadzbe 20,90 %, no nepresiahne 24,90 %. Na druhej strane je podiel schválených žiadostí oveľa vyšší ako pri klasickej pôžičke. Pre tých, čo potrebujú úverom vykryť skutočne iba krátkodobý nedostatok finančných prostriedkov – napr. na jeden mesiac, sa ako vhodnejšia a lacnejšia alternatíva javí povolené prečerpanie alebo kreditná karta. Na kreditke sa úroky pobybujú okolo 17-22 % p.a., no ich veľkou výhodou je bezúročné obdobie (spravidla 40-55 dní), počas ktorého je možné peniaze čerpať bezúročne.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia