Mladí vo výhode: možnosť získať dotovanú hypotéku sa od apríla týka širšieho okruhu záujemcov

Mladí vo výhode: možnosť získať dotovanú hypotéku sa od apríla týka širšieho okruhu záujemcov

Druhý štvrťrok je tradične obdobím, kedy má šancu získať zvýhodnenú hypotéku pre mladých najviac ľudí. Na získanie štátneho príspevku pre mladých a príspevku banky (ktoré celkom znížia úrokovú sadzbu až o tri percentuálne body) je totižto potrebné okrem podmienky veku (do 35 rokov) splniť aj príjmovú hranicu. Tá sa mení každé tri mesiace podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje štatistický úrad SR.

Za zvýšenie príjmovej hranice môžu trináste platy a koncoročné odmeny

Práve v období od začiatku apríla do konca júna má najviac mladých ľudí možnosť získať zvýhodnený hypoúver. Je to z dôvodu, že pre druhý kvartál sa príjmová hranica určuje podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok predchádzajúceho roka, ktorú navyšujú trináste platy, koncoročné odmeny a prémie. Príjmová hranica je tak od apríla do júna najvyššia, vďaka čomu ju má možnosť získať najviac mladých. Keďže pri nižších platoch je ťažké získať úver s rozumným úročením, mladí v tomto období (apríl – jún) berú banky útokom. Finančné domy evidujú aj o tretinu vyšší záujem ako zvyčajne.

Od apríla 2014 sa zvyšuje hranica priemerného hrubého príjmu na 1153,10 €

mladi vybavuju hypotekuPráve dnes štatistický úrad zverejnil hodnotu priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok 2013, ktorá dosiahla úroveň 887 €. Od apríla 2014 sa tak posúva horná hranica hrubého príjmu o viac ako 100 € zo súčasných 1043,90 € na 1153,10 €.

Príjmová hranica pre získanie dotovanej hypotéky sa vypočíta ako 1,3 násobok zistenej priemernej mzdy.

Pre záujemcov o zvýhodnenú hypotéku je dôležité vedieť, že príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, čo znamená, že ak chce požiadať o hypoúver od 1.4.2014, môže mať aj príjem vyšší ako 1153,10 € v hrubom. Dôležité je, aby sa priemerný plat žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok „zmestil“ do tejto hodnoty. V prípade manželov či partnerov sa výška ich príjmu posudzuje spoločne. Pre dvojice platí dvojnásobok príjmovej hranice, teda 2306,20 €. V praxi to znamená, že ak je jeden z partnerov nezamestnaný či na rodičovskej dovolenke s nulovým príjmom, mzda toho druhého z partnerov môže byť až 2306,20 €.

Úrokové zvýhodnenie vďaka štátnemu príspevku (-2 % dolu) a príspevku banky (-1 % dolu zo štandardnej úrokovej sadzby) platí iba pre úvery do 50 000 EUR a na obdobie 5 rokov. V prípade, že na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti potrebujete vyššiu sumu, banka Vám ju síce s najväčšou pravdepodobnosťou požičia, ale na sumu prevyšujúcu spomínaných 50 000 € sa nevzťahuje štátny príspevok.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia