Mobilné domy ako lacná alternatíva bývania, vhodná nielen pre nerozhodných

Mobilné domy ako lacná alternatíva bývania, vhodná nielen pre nerozhodných

Nie každého láka predstava „skysnúť“ celý život na jednom mieste, v jednom byte či dome, tvrdo pracovať a desaťročia splácať hypotéku. Zaujímavú alternatívu ku klasickému spôsobu bývania (a jeho financovaniu) predstavujú mobilné domy. Tie majú hneď tri ťažko prekonateľné výhody – sú lacnejšie ako klasické domy či byty (k samotným cenám sa dostaneme neskôr), bývať môžete okamžite bez stavebného povolania (no elektrickú, vodovodnú a kanalizačnú prípojku budete potrebovať) a v neposlednom rade sa s mobilným domom môžete presúvať z miesta na miesto.

Kto využíva mobilné bývanie?

Napriek týmto (a iným výhodám) treba povedať, že mobilné domy na Slovensku nie sú príliš rozšírené, predsa len, väčšina ľudí ich považuje za dosť „uletený“ spôsob celoročného bývania a tak sa preň rozhodujú tí, ktorí potrebujú akútne vyriešiť otázku vlastného bývania za čo najlacnejší peniaz. Časté sú prípady ľudí, ktorí prišli z dôvodu podvodní či iných prírodných katastrof o strechu nad hlavou, ktorú nemali poistenú a tak musia narýchlo hľadať alternatívu v podobne mobilných domov.

luxusny mobilny dom

kuchyna md

foto: vacanceselect.de

Mobilheimy sú mimoriadne vhodné pre neposedných ľudí s dobrodružnou povahou, ktorí často a radi menia miesta. Zunovalo sa Vám miesto XY? Vďaka oceľovým podvozkom s kolesami zavesíte mobilný dom za Vášho plechového tátoša a môžete sa presunúť o kúsok ďalej (bavíme sa o vzdialenostiach v rádoch desiatkach až stovkách metrov). Presun na dlhšie vzdialenosti sa realizuje prostredníctvom špeciálneho ťahača s podvalníkom.

Mobilita je výhodná aj pre ľudí, ktorí síce chcú klasický murovaný dom s vlastným pozemkom, no nie sú rozhodnutí pre lokalitu alebo konkrétnu obec, kde zapustia korene. Vďaka mobilnému domu si môžu nezáväzne vyskúšať bývanie na viacerých miestach a neskôr sa rozhodnúť pre trvalé riešenie.

Oveľa rozšírenejšie je „mobilné bývanie“ na západ od nás – populárne je v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a USA, kde sa preň rozhodli státisíce ľudí.

Na rekreáciu alebo ako prechodné riešenie sú mobilné domy ideálne

U nás sa však viac využíva rekreačne a prechodne, počas letnej sezóny máj/jún – september, ale zaujímavé je využitie aj pre malé kancelárie, prevádzkárne, pre zamestnancov a partie robotníkov, ktorí sa potrebujú za prácou často presúvať a podobne.

Ponuka mobilných domov na trhu je dnes pomerne široká – vybrať si môžete zo zateplených a nezateplených (ktoré sú vhodné len pre letné obdobie), s rôznou dispozíciou (väčšinou sa jedná o maličké domy s veľkosťou o priemere 8×3 metre, výškou 2m. Samozrejme, na výber sú aj väčšie rozmery, no tie sú považované za nadštandard, preto aj stoja viac). Vyrábajú sa v dĺžke od 4-15 m a v šírke od 2,5-5m. Hmotnosť bežného „domčeka na kolesách“ sa pohybuje medzi 2-4 tonami.

Vzhľadom na veľmi malé rozmery je diskutabilná vhodnosť takéhoto bývania pre rodiny s viacerými deťmi. Počas letných prázdnin sa istotne deti zmieria s „trocha“ stiesnenými priestormi, no celoročne obývateľný mobilný dom s priemernými rozmermi (8x3m) asi ťažko predstavuje dostatočné a vyhovujúce bývanie pre povedzme päťčlennú rodinu.

Najčastejšie natrafíte na mobilné domy s 2-3 izbami, k dispozícii sú so sedlovou alebo rovnou strechou. Je pravdou, že po estetickej a architektonickej stránke mobilné domy asi nikoho neohúria, no biednejší vzhľad z exteriéru je vyvážený často veľmi vkusným a účelným zariadením interiéru.

Koľko stojí špás na kolesách?

Cena bude záležať od viacerých faktorov – rozmerov, vybavenia (s vybavením, bez), či je celoročne obývateľný alebo sezónny, či požadujete celkom nový, alebo používaný….

Nový 2 izbový mobilný dom s výmerou 34 m2, celoročne obývateľný vyjde na cca 30 000 €. Firma, ktorá dom zabezpečuje aj prepravu a osadenie mobilného domu. Niektoré majú poplatok za prepravu a osadenie zahrnutú v cene domu, iné si ju účtujú zvlášť. Orientačná cena za prepravu je 2,50 € za kilometer.

Podstatne lacnejšie na bazaroch

Pomerne lacno sa dajú kúpiť už používané mobilné domy s kompletným vybavením – tie môžete mať už od 4000 € vyššie. Používané nájdete na bazaroch nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku či Nemecku (kde je často pomer ceny a kvality vyšší).

Aj na slovenských bazaroch sa občas objaví dobrý kúsok – môžete napríklad kúpiť vzorový, nepoužívaný mobilný dom 22 m2 s dennou miestnosťou, dvoma izbami a kúpeľňou vhodný až do – 10 st, Celzia, vrátane kuchynskej linky a zariadenia izieb za 11 990 €.

Financovanie

Keďže sa pre túto variantu bývania rozhodujú ľudia vo finančnej tiesni, ktorí musia v ruke obracať každé euro, príliš vysoké objemy úverov ani neprichádzajú do úvahy. Každá finančná inštitúcia bude skúmať schopnosť klienta úver riadne splácať z pravidelného príjmu. Na financovanie mobilného domu je najvhodnejšie použiť spotrebné úvery na bývanie alebo bezúčelové úvery na čokoľvek, bez nutnosti dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Priemerný úrok na spotrebných úveroch činil ku koncu apríla 2014 podľa NBS 12,65 % p.a. Priemerná ročná percentuálna miera nákladov, ktorú klient za úver zaplatí je 14,57 %, čo nie je málo, preto je ideálne čo najväčšiu časť z kúpnej ceny financovať z vlastných úspor.

Samozrejme podstatne lepší úrok by bol na hypotéke (ktoré sa dajú dnes zohnať aj so sadzbou tesne pod 2% p.a. pri trojročnej fixácii), no v tom prípade by ste museli ručiť inou nehnuteľnosťou, nakoľko žiadna banka nebude mobilný dom akceptovať ako formu zabezpečenia.

V neposlednom rade firmy zaoberajúce sa predajom mobilných domov ponúkajú možnosť kúpiť dom aj na splátky v spolupráci s externými spoločnosťami z mimobankového prostredia. Tieto úverové produkty však nebývajú najlacnejšie, preto odporúčame venovať čas vlastnému prieskumu trhu a vyžiadanie ponúk od viacerých finančných inštitúcií (vrátane bankových úverov).

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia