Montované domy stále bojujú s predsudkami. Aká je skutočnosť?

Montované domy stále bojujú s predsudkami. Aká je skutočnosť?

Čo sa týka stavebných technológií, drvivá väčšina Slovákov je poriadne konzervatívna. Okrem murovaného domu ani nechcú počuť o žiadnom inom type výstavby. Drevodomy majú krátku životnosť a sú menej odolné voči poveternostným vplyvom a požiarom, montované domy zase všetky vyzerajú na „jedno kopyto“ a navyše ani poriadne neizolujú. S podobnými predsudkami sa bežne stretnete keď príde reč na alternatívne spôsoby výstavby. A niet sa veľmi čomu čudovať. Murované domy si budovali neochvejnú tradíciu dlhé stáročia – v jednom dome žijú po celé desaťročia aj niekoľko generácií. Z dôvodu rýchlej výstavby sú montované domy v našich podmienkach považované za provizórne stavby ktoré dlho nevydržia, čo určite nevzbudzuje sympatie u nikoho. Áno, je pravdou, že životnosť montovaných domov Vám presne nepovie nikto, nakoľko sa jedná o pomerne nový spôsob výstavby a kvalita používaných materiálov prudko napreduje – pri kvalitnom prevedení stavby sa odhaduje na cca 80-100 rokov

Keď rozhoduje cena

Aj u najzarytejších odporcov alternatívnych spôsobov výstavby sa ručičky Váh začnú presúvať na stranu montovaných domov, keď zistia, že sa dajú postaviť za bezkonkurenčnú cenu od 35 000 €.

Rozhodovať sa na základe ceny síce nie je najrozumnejšie riešenie, ale cena je stále rozhodujúcim faktorom pre drvivú väčšinu ľudí, nielen čo sa týka výšky sumy, ktorú sú schopní „dať dokopy“ na výstavbu ale aj pri riešení financovaní bývania hypotékou. Jednoducho tisíce ľudí na Slovensku túžia po krajšom a príjemnejšom bývaní v rodinnom dome, no ich mesačný príjem nepostačuje na poskytnutie hypotéky v požadovanej výške. Tu prídu na rad alternatívne riešenia – teda výstavba s minimálnymi nákladmi. Výsledná suma za stavbu je síce dôležitým faktorom, no treba tiež povedať, že cenník stavebných firiem sa dá veľmi ľahko upraviť do príťažlivých cenových relácií – použitím menej kvalitných materiálov, neuvedením DPH alebo nenápadným skrytím možných cenových navýšení nad rámec dohodnutej sumy v zmluve.

V čom sú montované domy iné?

prefabrikovany domV zásade existujú dva základné typy – s ľahkou konštrukciou na báze dreva alebo s masívnou konštrukciou na báze betónu. V rámci týchto dvoch skupín existuje ešte veľké množstvo podskupín podľa zložitosti konštrukcie a typu použitého materiálu. Pri montovaných domoch na báze dreva sa používa buď sendvičová konštrukcia (ktorá sa montuje z jednotlivých materiálov priamo na stavenisku) alebo sa môžu použiť prefabrikáty – veľkoplošné diely ktoré sú zhotovené vo fabrike. Vývoj smeruje k čo najväčším prefabrikátom, kedy sa zo závodu dovezie aj celá hotová bočná stena domu, ktorá sa namontuje na predtým pripravenú základovú dosku. Samotná výstavba u prefabrikátov postupuje veľmi rýchle, hrubá stavba môže stáť v priebehu niekoľkých dní. Práve rýchlosť výstavby sa propaguje ako jedna z najväčších výhod montovaných domov (MD). No skutočnosť až taká ružová nie je. Firmy ktoré chcú nalákať nových klientov na výstavbu MD totižto v reklamných materiáloch neuvádzajú najpomalšie časti výstavby – betónovú základovú dosku, rozvody, maľovanie, stierkovanie, rozvody, okná kúrenie, omietky a podobne ktoré zaberajú presne rovnaký čas ako pri murovanom dome. Z týchto dôvodov nie je časová úspora teda až taká výrazná, maximálne tak niekoľko týždňov.

Ďalšia výčitka, ktorá často smeruje na adresu montovaných domov je horšia tepelná izolácia. Tento argument je však smiešny v dobe, keď sa už takmer nestavajú iné ako nízkoenergetické montované domy kde spotreba energie na vykurovanie neprekračuje 50 – 60 kWh na m2 podlahovej plochy. Pri bežných tehelných stavbách sú tak výdavky na kúrenie niekoľko násobne vyššie a dosahujú hodnoty až 150-220 kWh na m2.

Navyše pri MD zloženie stien (menšia hrúbka) vytvára väčší úžitkový priestor až o 10 % oproti klasickým stavbám.

Výhody a nevýhody sú tak na oboch stranách aj na strane montovaných ako aj na strane klasických murovaných domov a dalo by sa povedať, že plusy a mínusy sú vyvážené. V konečnom dôsledku bude o kvalite bývania rozhodovať nie typ stavby, ale najmä serióznosť vybraného dodávateľa stavby, ich skúsenosti a použité materiály.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia