Na dovolenku do Grécka si vezmite dostatok hotovosti

Na dovolenku do Grécka si vezmite dostatok hotovosti

Situácia v enormne zadĺženom Grécku sa vyostruje. Bankrot je na spadnutie, nakoľko sa vláda Alexisa Tsiprasa nedohodla na kľúčovom rokovaní (z 26. júna) s veriteľmi Európskou centrálnou bankou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou komisiou na podobe reforiem, ktoré veritelia požadovali na oplátku za predĺženie záchranného balíčka v podobne ďalšej finančnej injekcie vo výške 7,2 miliardy eur.

Atény sa snažili veriteľov obmäkčiť tým, že 5. júla prisľúbili vyhlásenie referenda, v ktorom majú Gréci rozhodnúť, či budú plniť reformy, no tento plán európski partneri v sobotu zmietli zo stola a definitívne potvrdili že žiaden ďalší záchranný balíček sa konať nebude. Ten Grécko nutne potrebuje na chod štátu a na splatenie pôžičky MMF, ktorej splatnosť je 30. júna. O ďalších 10 dní vyprší splatnosť ďalšej pôžičky, tentokrát vo výške 2 miliardy eur.

Útok na grécke bankomaty

Následkom udalostí z posledných dní Gréci začali masívne vyberať svoje úspory z bánk. Len v sobotu z bankomatov vybrali 600 – 700 miliónov eur, pričom bežne počas celého víkendu dosahujú výbery z bankomatov len okolo 30 miliónov eur. Pod tlakom okolností sa grécka vláda dočasne rozhodla uzatvoriť banky až do 6. júla a obmedziť hotovostné výbery. Denný limit pre výber z bankomatov je len 60 €. Navyše drvivá väčšina tamojších bankomatov zostala prázdnych, podľa posledných údajov má k dispozícii bankovky len 40 % z bankomatov, banky totižto nestíhajú dopĺňať peniaze.

 

Čo to znamená pre slovenských turistov?

Grécka insolvencia celkom určite zasiahne aj slovenských turistov. Pokiaľ v najbližších týždňoch plánujete dovolenku v Grécku, vezmite si so sebou dostatočnú hotovosť. Nespoliehajte sa na to, že si pohodlne vyberiete akúkoľvek sumu z bankomatu. Už teraz platí denný limit 60 €, môže sa stať, že sa ešte viac zníži.

grecko_santorini

Pokiaľ nedôjde k dohode s európskymi veriteľmi na poslednú chvíľu, veľmi pravdepodobný scenár je, že banky budú zavreté aj niekoľko týždňov. A nespoliehajte sa ani na medzinárodné platobné karty, ani tie nemusia v stave tesne pred alebo počas štátneho bankrotu fungovať.

Inak všeobecné pravidlo, kombinácia hotovosti a platobnej karty v cudzine, nemusí byť plne uplatniteľné pri tak zvláštnych okolnostiach, aké teraz zažíva Grécko.

bankomat a karta

Iste, stále platí, že kombinácia peňazí v hotovosti a na karte je ideálny spôsob rozloženia rizika a minimalizácie bankových poplatkov, no v tomto zvláštnom prípade väčšiu istotu predstavujú peniaze v hotovosti. Tie si však budete musieť strážiť ako oko v hlave. Predsa len, vreckári milujú hotovosť, platobným kartám sa až tak nepotešia.

Viac peňazí v hotovosti budú potrebovať tí, ktorí majú rezervované ubytovanie bez stravy, prípadne iba s raňajkami či polpenziou.

Dovolenkári, ktorí majú zaplatený all inclusive hotel, zase až tak veľa hotovosti potrebovať nebudú, postačia im peniaze na drobné občerstvenie a fakultatívne výlety.

Obmedzenie voľného pohybu kapitálu

Zatvorenie bánk, obmedzenie výberov hotovosti na 60 € denne je podľa eurokomisára pre finančnú stabilitu Jonathana Hilla primeraným opatrením na stabilizáciu finančného systému. Obmedzenie voľného pohybu kapitálu je narušením jednej zo štyroch základných slobôd v EU, preto je kapitálová kontrola sledovaná Európskou komisiou. Obmedzenie pohybu kapitálu môže spôsobiť, že na hraniciach a letiskách budú turisti podrobovaný kontrole, či z krajiny nevyvážajú priveľa hotovosti. Obmedzenie slobodného pohybu kapitálu teda plynule prechádza do obmedzenia slobodného pohybu osôb v rámci únie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia