Na koľko vyjde dovolenka v Taliansku?

Na koľko vyjde dovolenka v Taliansku?

Dovolenka v Taliansku je balzamom na dušu, zhodujú sa znalci stredomoria. Taliansko láka turistov svojou neodolateľnou kuchyňou, piesčitými plážami s pozvoľným vstupom do mora, historickými pamiatkami, umením, romantickými mestami a uvoľneným životným štýlom pri ktorom bledne závisťou nejeden Stredoeurópan. Najlepšie espresso na svete, grilované morské špeciality, vychutnávanie života v štýle la dolce vita, relax na pláži, lahodná krémová zmrzlina…Nejedno dievča sa nevie dočkať, ako sa počas letnej dovolenky nechá unášať povestným šarmom talianskych mužov. „Ešte aj tí ich carabinieri vyzerajú v uniformách neodolateľne“ rozplýva sa čerstvá vysokoškoláčka Miriam.

Nuž, každý má iný dôvod, prečo sa vybrať do Talianska aspoň na pár dní.

Cinque Terre

Cinque Terre, Taliansko

Snívanie o vymoženostiach a špecialitách tejto štýlovej krajiny síce pomôže spríjemniť dlhý pracovný deň, no treba myslieť aj na praktickú stránku.

Čo sa tam oplatí vziať si so sebou, aké sú ceny ubytovania a v obchodoch, na koľko Vás vyjde večera či obed, koľko peňazí si so sebou vziať…To všetko je dobré vedieť predtým, než vyrazíte na juh…

Aké doklady si zobrať so sebou

Na územie Talianska môžete vstupovať iba s občianskym preukazom. Pre prípad, že by sa Vám na dovolenke stala nepríjemnosť v podobe krádeže peňaženky s dokladmi, vezmite si pre istotu aj cestovný pas. „Náhradný“ cestovný doklad môžete mať bezpečne uložený v trezore na izbe. Na cestovný pas v žiadnom prípade nezabudnite, najmä ak cestujete s malým dieťaťom. Pokiaľ ste doteraz cestovali s deťmi, ktoré ste mali zapísané v pase, odteraz s tým nepochodíte a v cudzine môžete mať problémy. Po novom musí mať každý cestujúci vlastný cestovný doklad – u dospelého to môže byť aj občiansky preukaz, ale dieťa musí mať CP, tieto podmienky platia aj pre niekoľko dňové bábätká. Nezabudnite sa pribaliť aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten Vám v prípade úrazu alebo zdravotných problémov zabezpečí rovnaké práva (a povinnosti) ako Talianom. Inými slovami – čo miestnym hradia poisťovne, to aj Vám preplatí poisťovňa, čo si platia Taliani z vlastného vrecka, to si budete musieť zaplatiť aj vy.

Nezabudnite na cestovné poistenie

S európskym preukazom zdravotného poistenia pochodíte iba vo verejných zdravotníckych zariadeniach, u súkromníkov neplatí. A keďže najrôznejšie úrazy a ich nevyhnutná liečba sa nevyhýbajú ani dovolenkárom, oplatí sa uzatvoriť aj komerčné cestovné poistenie. Okrem poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia a non stop asistenčných služieb si môžete dať poistiť aj batožinu a zodpovednosť za škodu. Podľa rozsahu poistného krytia a poistnej sumy sa bude odvíjať aj výška poistného. Nejedná sa o žiadne vysoké „pálky“. Štandardne vychádza na jednu dospelú osobu a na týždeň pobytu v Taliansku menej ako 10 €.

Ceny v obchodoch

pobyt v toskanskuPokiaľ patríte k dovolenkárom, ktorí si s obľubou do kufra nabalia čo najviacej potravín, aby ich v cudzine nemuseli draho nakupovať, pri plánovaní dovolenky v Taliansku to spravte inak: tam choďte s kufrom prázdnym, naspäť s plným kvalitného jedla! Vôbec sa neoplatí škrečkovať potraviny do zásoby – ceny sú v miestnych „supermercati“ rovnaké alebo veľmi podobné ako u nás.

Niektoré potraviny a drogériu zoženiete lacnejšie ako u nás, niektoré veci zase môžu byť o pár centov či eur drahšie. Napríklad kilo rajčín (ktoré na rozdiel od našich aj chutia ako rajčiny) 0,99 €, 0,75 l fľaša Coca-coly 1,50 €…ceny v supermarketoch Billa, Lidl sú veľmi podobné ako u nás. O niečo drahšie kúpite mäso, chlieb a pekárenské výrobky. Základné potraviny typu múka, cukor, jogurty, syry, cestoviny a nealko nápoje vychádzajú rovnako ako u nás. Rozdiel oproti našim obchodom je predsa len v niečom markantný – v talianskych predajniach voňajú šunky a syry od výmyslu sveta, ovocie a zelenina vyzerajú sviežo až tak, že zrazu zázračne začne baviť nakupovanie aj tých, ktorí chodenie po obchodoch doma vyslovene neznášajú. Preto si nechajte priestor v batožine a nabaľte si grana padano, prosciutto crudo, pomodori secchi, cestoviny z tvrdej pšenice a fľašu kvalitného olivového oleja aj do zásoby. Vaše chuťové poháriky Vám po príchode na Slovensko poďakujú!

z dovolenky v taliansku

Stravovanie vonku

Ceny v reštauráciách je ťažko vtesnať do nejakého štandardu alebo priemeru – nakoniec ako v každej krajine, aj tam nájdete lacnejšie podniky ale aj nóbl reštiky, kde síce zaplatíte viac, ale zato dovolenku obohatíte o skvelý gurmánsky zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Žiaden Slovák si nenechá ujsť príležitosť ochutnať pravú taliansku pizzu (ceny podobné ako u nás 5-15 €) alebo cestoviny (6-14 €).

Bola by však škoda celú dovolenku jesť iba najlacnejšie jedlo – pizzu, veď voľných dní nie je počas roka až tak veľa. Vyhoďte si z kopýtka a doprajte si jedlo z iného súdka, ktoré nemáte na obed či večeru každý deň. Bol by hriech nevyskúšať rybie špeciality, dary mora a kuchyňu typickú pre región ktorý navštívite. Skúste aspoň pár dní nasávať atmosféru stredomoria aj chuťovými pohárikmi. Pre talianov je najdôležitejším jedlom dňa práve večera, ktorá zvykne mať niekoľko chodov a ktorá sa zapíja kvalitným vínom. Preto nepozerajte iba na cenník, ale dovolenku si užívajte plnými dúškami.

Raňajky vonku nie sú drahé – taký croissant s kávou vyjde na cca 4,50 €. Na obed si môžete dať ľahký šalát, sandwich a nápoj alebo rizoto (cca 7-9 €) – v tom teple väčšine dovolenkárov aj tak nič  „ťažšie“ nechutí. Pokiaľ nemáte príliš na vyhadzovanie, zájdite do reštaurácie mimo centra a hlavných turistických ťahov. Budete si pripadať ako v pravom Taliansku, keďže pri okolitých stoloch budú hodovať miestni a navyše aj ušetríte.

Hotovosť ale aj karta

Nielen v Taliansku, ale aj v iných európskych krajinách sa najviac osvedčila kombinácia platobnej karty a menšej hotovosti.

Kartou môžete platiť takmer všade, okrem pouličných stánkov s občerstvením alebo na trhoch. Aj v malých súkromných obchodíkoch sa môže stať, že nebudú platbu kartou akceptovať a preto je vhodné vždy pri sebe nosiť pre každý prípad menšiu hotovosť a väčšie sumy platiť kartou.

Platby kartou bývajú spravidla súčasťou balíka služieb, za ktorý si banky účtujú mesačný poplatok, takže väčšina dovolenkárov by nemala platiť nič navyše nad rámec mesačného poplatku. Ostatní, ktorí nemajú účet s balíkom služieb obsahujúcim aj neobmedzený počet platieb kartou v priemere zaplatia 0,15 € za transakciu. Bezhotovostné platby sú výhodné aj z dôvodu, že nemusíte so sebou nosiť veľký obnos peňazí a riskovať, že ich niekto ukradne.

Ubytovanie

Väčšina dovolenkárov, ktorí sa vyberú na dovolenku do Talianska na „vlastnú päsť“ – a to či už autom alebo letecky preferuje ubytovanie na súkromí. Cena ubytovania v apartmánoch na súkromí závisí od počtu izieb, vybavenosti apartmánu, lokality, vzdialenosti od mora, od obdobia (júl a august sú ceny ubytovania najdrahšie) a od množstva ďalších faktorov. Pokiaľ zoženiete apartmán za 20 € na osobu a za noc, tak pochodíte veľmi lacno. Vo vychytenej sezóne júl, august je však takáto cena skôr výnimkou a treba počítať s minimálne 30 € na osobu a noc.

Prenajímatelia však častejšie dávajú svoje apartmány za vopred dohodnutú cenu bez ohľadu na to, koľko ľudí tam nakoniec prespí – samozrejme s ohľadom na maximálnu kapacitu lôžok. Tak napríklad apartmán s kapacitou 4 lôžka 1100 € na týždeň: je jedno či tam prespia dvaja alebo štyria, cena bude rovnaká. Ďalším špecifikom talianskych prenajímateľov je stanovenie minimálnej dĺžky pobytu. Väčšina prenajímateľov sa bude tváriť pomerne kyslo pokiaľ si budete chcieť prenajať apartmán na menej ako týždeň.

Pokiaľ uprednostňujete hotelové služby, dvojlôžková izba v trojhviezdičkovom hotely sa aj s raňajkami pre dvoch dá zohnať od 70 €. Výhodou hotelového ubytovania je tiež skutočnosť, že tkz. plážový servis je zahrnutý v cene, to znamená, že hoteloví hostia môžu bezplatne využívať slnečník a lehátka bez poplatku. Mimo hotelových komplexov je plážový servis pomerne drahá záležitosť – cena za prenájom dvoch lehátok a jedného slnečníka stojí na deň cca 6-20€.

Filtrujte a porovnávajte!

Bez ohľadu na to, či sa nakoniec rozhodnete pre ubytovanie na súkromí alebo v hotely, veľmi dobrý zdroj na vyhľadávanie voľných ubytovacích kapacít v požadovanom termíne a lokalite je Tripadvisor.com

Vyhľadané výsledky si môžete zoradiť podľa viacerých kritérií – podľa počtu izieb, podľa ceny, podľa počtu hodnotení od užívateľov…Najväčšia výhoda tohto portálu spočíva práve v množstve hodnotení od užívateľov. Pokiaľ natrafíte na ubytovanie, ktoré má niekoľko desiatok pozitívnych referencií od cestovateľov z celého sveta, je veľmi málo pravdepodobné, že by ste boli nakoniec nespokojný. Užívatelia môžu navyše pridávať vlastné fotografie, ktoré majú oveľa vyššiu výpovednú hodnotu oproti profesionálnym fotkám z katalógov, ktoré sú často na míle vzdialené od reality. Ďalšie tipy, ako ako kde hľadať ubytovanie v Taliansku v tomto článku.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia