Na Kryme sa nedá platiť ani vyberať hotovosť kartami Visa a MasterCard

Na Kryme sa nedá platiť ani vyberať hotovosť kartami Visa a MasterCard

Najväčšie kartové spoločnosti sveta Visa Inc. a MasterCard Inc. sa stiahli z Ruskom anektovaného Krymu po americkom zákaze.

Spravili tak v súlade s ekonomickými sankciami uvalenými na Rusko zo strany Spojených štátov a na Kryme stopli všetky svoje služby – vydávanie a akceptáciu bankových kariet – ako debetných tak aj kreditných a výbery z bankomatov.

Nové sankcie voči Rusku ako prejav podpory ukrajinskej vláde

Prezident Barack Obama schválil ekonomickú blokádu Krymu z 19. decembra 2014, ktorá zahŕňa zákaz exportu a importu tovaru, technológii, služieb ako aj na nových investícii na krymskom poloostrove. Spoločnosti registrované v USA tak ďalej nemôžu na bývalom ukrajinskom území legálne podnikať a poskytovať služby. Ekonomickou blokádou Krymu Spojené štáty vyjadrili podporu ukrajinskej vláde.

Spoločnosť Visa vydala k novým udalostiam nasledovné vyhlásenie:

visa_mastercard„Na základe sankcií USA uvalených na Krym z 19.decembra 2014 Visa v súčasnosti nemôže poskytovať služby a ponúkať svoje produkty na Kryme. To znamená, že už viac nemôžeme podporovať vydávanie kariet ani obchodné a bankomatové služby na Kryme

Čo sa týka obdobia, dokedy nebude poskytovať svoje služby na anektovanom území vo svojej správe objasňuje „Tieto obmedzenia budú trvať dokým nedôjde k uvoľneniu sankcií. V súčasnosti nie je zrejmé, kedy k tomu dôjde; bude to záležať na vývoji politickej a diplomatickej situácie. VISA bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj udalostí a poskytne informácie, akonáhle sa niečo zmení.

Operácie na Kryme v dôsledku sankcií musel stopnúť aj konkurent – spoločnosť MasterCard.

Ruská centrálna banka sa tvári, že všetko je v poriadku

Ruská centrálna banka okamžite zareagovala s vyjadrením, že banky na Kryme budú fungovať naďalej ako zvyčajne a v tlačovej správe uviedla „Ruské finančné inštitúcie pôsobiace na území Krymskej republiky a Sevastopolu budú fungovať ako zvyčajne vrátane otvárania bankových účtov, bankových prevodov, vkladov a výberov finančných prostriedkov.“

Visa a MasterCard už pritom v marci tohto roka (počas prvého kola sankcií) prestali spolupracovať s niektorými ruskými bankami ktoré sa ocitli na čiernej listine.

Následky

Rusko nelení a zameriava sa na rozvoj vlastného finančného sebestačného systému. V piatok ruská centrálna banka začala domácu alternatívu k SWIFT globálnemu systému pre bankové operácie. Ruská ekonomická izolácia tak naberá na intenzite.

Posledné kolo sankcií bezpochyby padne na úrodnú pôdu a Rusko tvrdo zasiahne, najmä potom, čo čelí prudko klesajúcej hodnote rubľa a nízkym cenám ropy. Zdá sa, že eufória Rusov z prezidenta Putina začína pomaly klesať s padajúcim rubľom. Z novembrových 88 % klesla na súčasných 82% – vyplýva to z prieskumu ruskej sociologickej služby „Levada-centrum“. Štátna VCIOM však prináša v prospech Putina lepšie výsledky, podľa nej prezidenta podporuje 87 % Rusov.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia