Na Kryme sa nedá platiť ani vyberať hotovosť kartami Visa a MasterCard
Najväčšie kartové spoločnosti sveta Visa Inc. a MasterCard Inc. sa stiahli z Ruskom anektovaného Krymu po americkom zákaze.
Spravili tak v súlade s ekonomickými sankciami uvalenými na Rusko zo strany Spojených štátov a na Kryme stopli všetky svoje služby – vydávanie a akceptáciu bankových kariet – ako debetných tak aj kreditných a výbery z bankomatov.
Nové sankcie voči Rusku ako prejav podpory ukrajinskej vláde
Prezident Barack Obama schválil ekonomickú blokádu Krymu z 19. decembra 2014, ktorá zahŕňa zákaz exportu a importu tovaru, technológii, služieb ako aj na nových investícii na krymskom poloostrove. Spoločnosti registrované v USA tak ďalej nemôžu na bývalom ukrajinskom území legálne podnikať a poskytovať služby. Ekonomickou blokádou Krymu Spojené štáty vyjadrili podporu ukrajinskej vláde.
Spoločnosť Visa vydala k novým udalostiam nasledovné vyhlásenie:
„Na základe sankcií USA uvalených na Krym z 19.decembra 2014 Visa v súčasnosti nemôže poskytovať služby a ponúkať svoje produkty na Kryme. To znamená, že už viac nemôžeme podporovať vydávanie kariet ani obchodné a bankomatové služby na Kryme“
Čo sa týka obdobia, dokedy nebude poskytovať svoje služby na anektovanom území vo svojej správe objasňuje „Tieto obmedzenia budú trvať dokým nedôjde k uvoľneniu sankcií. V súčasnosti nie je zrejmé, kedy k tomu dôjde; bude to záležať na vývoji politickej a diplomatickej situácie. VISA bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj udalostí a poskytne informácie, akonáhle sa niečo zmení.“
Operácie na Kryme v dôsledku sankcií musel stopnúť aj konkurent – spoločnosť MasterCard.
Ruská centrálna banka sa tvári, že všetko je v poriadku
Ruská centrálna banka okamžite zareagovala s vyjadrením, že banky na Kryme budú fungovať naďalej ako zvyčajne a v tlačovej správe uviedla „Ruské finančné inštitúcie pôsobiace na území Krymskej republiky a Sevastopolu budú fungovať ako zvyčajne vrátane otvárania bankových účtov, bankových prevodov, vkladov a výberov finančných prostriedkov.“
Visa a MasterCard už pritom v marci tohto roka (počas prvého kola sankcií) prestali spolupracovať s niektorými ruskými bankami ktoré sa ocitli na čiernej listine.
Následky
Rusko nelení a zameriava sa na rozvoj vlastného finančného sebestačného systému. V piatok ruská centrálna banka začala domácu alternatívu k SWIFT globálnemu systému pre bankové operácie. Ruská ekonomická izolácia tak naberá na intenzite.
Posledné kolo sankcií bezpochyby padne na úrodnú pôdu a Rusko tvrdo zasiahne, najmä potom, čo čelí prudko klesajúcej hodnote rubľa a nízkym cenám ropy. Zdá sa, že eufória Rusov z prezidenta Putina začína pomaly klesať s padajúcim rubľom. Z novembrových 88 % klesla na súčasných 82% – vyplýva to z prieskumu ruskej sociologickej služby „Levada-centrum“. Štátna VCIOM však prináša v prospech Putina lepšie výsledky, podľa nej prezidenta podporuje 87 % Rusov.