Na Slovensku pribudne ďalšia banka. Bude pôsobiť pod značkou Cetelem

Na Slovensku pribudne ďalšia banka. Bude pôsobiť pod značkou Cetelem

Najväčšia francúzska banková skupina BNP Paribas plánuje posilniť svoje pozície v stredoeurópskych končinách – konkrétne v Českej republike prostredníctvom fúzie s jej dcérskou firmou Cetelem. Rovnaké zámery má aj na Slovensku. Informoval o tom server ihned.cz

Nová banka, ktorá by mala niesť názov u nás dobre etablovanej úverovej spoločnosti Cetelem, bude na Slovensku a v ČR pôsobiť ako pobočka zahraničnej banky (na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky pôsobí napríklad mBank, ZUNO, Fio banka či Oberbank…)

Projekt cezhraničnej fúzie firmy Cetelem a jej materskej spoločnosti BNP Paribas Personal Finance pripravovala francúzska strana pod dohľadom jej regulátora, ktorý už vydal súhlas a od ktorého ho prijala ČNB, takže ku grand openingu novej banky veľa nechýba.

Nová banka sa zameria na úvery, ale ponúkne aj bežné účty a sporenie. Hypotéky zatiaľ nechystá

bnp paribas_p„Spojenie s Cetelemom prebehne do konca júna. Nová banka sa bude držať našej špecializácie, ktorou sú hlavne úvery a poistenie s tým súvisiace. Zaznamenávame ale aj dopyt klientov po bežnných a sporiacich účtoch a to je niečo, s čím v nasledovných rokoch počítame“ uviedol v rozhovore pre iHNed.cz šéf českého Cetelemu Emmanuel Bourg.

Premena nebankovky na banku je veľmi dobrým taktickým krokom vedenia spoločnosti – nielenže umožní získať ďalšie prostriedky prostredníctvom vkladov obyvateľov, ale osloví tým aj množstvo ďalších záujemcov o úverové produkty, ktoré sa doteraz Cetelemu vyhýbali iba kvôli tomu, že ju mali onálepkovanú ako bežnú nebankovku (a tie sú vo všeobecnosti na Slovensku vnímané negatívne). Aj napriek tomu, že Cetelem prichádza s ponukami pôžičiek ktoré sa vyrovnajú bankovým (a ktoré sú neraz výhodnejšie ako niektoré bankové úvery – napríklad teraz dáva úrok vo výške 9,90 % pre každého, kto splní podmienky pre poskytnutie, bez ohľadu na výšku príjmu. Akciový úrok platí pre splatnosť od 6 až 84 mesiacov, pre dlhšie lehoty splatnosti platí transparentná úroková sadzba pre každého vo výške 12,90 % p.a. ), predsa len, existuje skupina ľudí, ktorí sa na spoločnosti z mimobankového prostredia stále pozerajú medzi prsty. Transformácia na banku tak bezpochyby pomôže rozšíriť klientov o túto skupinu ľudí, ktorí by služby nebankovky nikdy nevyužili.

Proces transformácie Cetelemu na banku čaká aj Slovensko, stále však nie je jasné, kedy to bude „Plánujeme tam tiež založiť pobočku BNP Paribas Personal Finance a spojenie s Cetelemom“ vysvetlil zámery BNP Paribas Emmanuel Bourg.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia