Na Vianoce sa zadlžuje každý desiaty Slovák

Na Vianoce sa zadlžuje každý desiaty Slovák

Napriek pretrvávajúcemu nepriaznivému stavu ekonomiky, ktorá sa odráža aj v našich peňaženkách, väčšina Slovákov si na Vianoce uťahovať opasky nemieni. Priemerná domácnosť minie na sviatky až 522 €, z toho vyše tri stovky len na darčeky. Pod stromčekom si najčastejšie nájdeme knihy, kozmetiku (najmä parfémy) a oblečenie. Tieto údaje zistila vo svojom prieskume renomovaná spoločnosť Deloitte.

Finančne najnáročnejšie obdobie roka

Vianoce už tradične patria k finančne najnáročnejším obdobiam roka. Uťahovanie opaskov pritom čaká len približne štvrtinu Slovákov. Tým, ktorým na nákup darčekov chýbajú finančné prostriedky a zároveň sa nechystajú šetriť, nezostáva nič iné, iba si požičať. Agentúra 2Muse pre VÚB banku zistila, že na Vianoce sa zadlžuje takmer každý desiaty Slovák. Najčastejšie nedostatok finančných prostriedkov pred Vianocami riešime povoleným prečerpaním na bežnom účte, pôžičkami od známych ale aj formou bezúčelových spotrebných úverov.

vianoce kreditkaBanky ale aj finančné inštitúcie z mimobankového prostredia majú práve v predvianočnom období „žatvu“. Ako po masle sa podpisuje jedna úverová zmluva za druhou. Hitom sú najmä bezúčelové pôžičky ktoré je možné použiť na čokoľvek bez nutnosti veriteľovi dokladovať, na čo boli finančné prostriedky použité.

Tento trend potvrdila aj hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová, podľa ktorej je záujem o spotrebné úvery v predvianočnom období až o 70 % vyšší ako v ostatných mesiacoch v roku.

Vianoce na úver? Nezmysel…

Zadĺžiť sa len preto, aby bol sviatky bohaté, nie je príliš rozumné riešenie. Radosť z darčekov rýchle vyprchá, o pár týždňov si deti na nový luxusný darček ani nespomenú, ale Vás budú splátky úveru trápiť niekoľko dlhých mesiacov. Aby sa nestalo nakoniec to, že tohtoročné darčeky budete splácať ešte aj na Vianoce 2014. Skutočnosť, že ľudia si neváhajú požičať je sčasti daná aj reklamou. Finančné inštitúcie a splátkové spoločnosti nás zo všetkých strán atakujú sloganmi, aké je jednoduché požičať si. Dokonca ponúkajú možnosť odkladu splátok aj o niekoľko mesiacov. Načo teda čakať, až si na vytúženú vec nasporíme, keď ju môžeme mať hneď, stačí len podpísať úverovú zmluvu? Takéto uvažovanie spravidla vedie k neúmernému finančnému zaťaženiu, ktoré často končí tým, že príjem domácnosti prestane postačovať na splácanie záväzkov a na financovanie základných životných potrieb.

Odložením nákupu vianočných darčekov o pár týždňov môžete rovnaký tovar získať v novoročných výpredajoch až o 50-70 % lacnejšie. Ak nechcete čakať do výpredajov, ponúkame niekoľko rád, ako zvládnuť blížiace sa sviatky bez ujmy na finančnom zdraví.

Stanovte si finančný strop

Keďže každá peňaženka má svoje dno, je dôležité stanoviť si sumu, koľko peňazí si môžete dovoliť minúť na darčeky. Limit v žiadnom prípade neprekračujte. Aj keď to môže byť v niektorých prípadoch obmedzujúce, aspoň tým otestujete Vašu vynaliezavosť a kreativitu.

Plánujte rozpočet na každý darček

Okrem celkového finančného stropu si určite aj parciálny rozpočet pre každý darček. Koľko mienite minúť na prekvapenie pre sestru, brata, mamu, otca, starkú, partnera? Plánujte, iba tak sa Vám podarí dodržať finančný strop a vyhnúť sa impulzívnym nákupom.

Nenakupujte na poslednú chvíľu a spravte si prieskum trhu

Nie vždy sa oplatí nakupovať na poslednú chvíľu – vtedy sa už kupuje hocičo, len aby niečo nakoniec pod stromčekom bolo. Ak si nenecháte nákupy na poslednú chvíľu, budete mať dostatok času na porovnanie cien. Použite porovnávače cien a tovar môžete objednať aj cez internet – vyjde Vás spravidla lacnejšie, ako keby ste ho kúpili v kamennej predajni. Navyše sa tým vyhnete nepríjemnej tlačenici v nákupných centrách.

Ak sa rozhodnete predsa len zadĺžiť

Spoľahnite sa na banky, a odolajte vianočným ponukám nebankoviek. V prípade, že potrebujete krátkodobo preklenúť nedostatok finančných prostriedkov do najbližšej výplaty, využite kreditnú kartu. Nezabudnite dlh vyrovnať do konca bezúročného obdobia, aby ste mali nulový úrok.

Pri výbere poskytovateľa nekonajte impulzívne a nenechajte sa zlákať minimálnou mesačnou splátkou. Ak v reklame uvidíte mesačnú splátku napríklad od 10 €, ešte to neznamená, že sa jedná o výhodný úver, skôr naopak – čím dlhšia lehota splatnosti, tým viac požičanú sumu preplatíte na úrokoch. Ľudia často pod časovým tlakom konajú bez zváženia dôsledkov – vyhliadnu si tovar v časovo obmedzenej akcii, ktorý chcú mať hneď a tak si vezmú prvú pôžičku, kde im vyjde najnižšia splátka. Neskôr začnú prepočítavať a zistia, aké nevýhodné podmienky podpísali. Správny postup? Prejdite prosím k nasledovnému kroku…

Porovnávajte úrokovú sadzbu a RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov. RPMN je údaj, ktorý zahŕňa okrem úroku aj všetky poplatky súvisiace s poskytnutím a správou úveru. Momentálne sa priemerná úroková sadzba na spotrebné úvery pohybuje okolo 15,80 % p.a. (podľa údajov Európskej centrálnej banky). Brať si úver, pri ktorom je úrok výrazne vyšší ako priemer na trhu, je hlúposť.

Pozorne si preštudujte podmienky a zmluvu o spotrebnom úvere. Zamerajte sa najmä na pasáže písané drobným písmom a zaujímajte sa aj o možnosť predčasného splatenia.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia