Najčastejšie chyby pri sporení

Najčastejšie chyby pri sporení

Slováci sú považovaní za pomerne šetrný národ, takže väčšina ľudí si uvedomuje dôležitosť sporenia do budúcnosti. Navyše sporenie patrí, čo sa týka správy osobných a rodinných financií medzi najjednoduchšie oblasti. Na rozdiel od investovania, kde je už potrebné mať solídne vedomosti, sporenie je vhodné pre každého, kto požaduje okamžitý prístup k svojim peniazom. A nemusíte byť vyzbrojený arzenálom odborných vedomostí – stačí si naštudovať zopár základných pojmov, aby ste pri sporení získali zo svojich peňazí maximum.

Napriek tejto slušnej „štartovacej čiare“ sa pri sporení dopúšťame školáckych chýb, ktoré nás zbytočne pripravujú o peniaze. Často napríklad siahneme po prvej ponuke, bez toho, aby sme si dostupné sporiace produkty na trhu porovnali, rozhodujeme sa spontánne a „zbrklo“ bez dostačujúcich informácií… Podobných chýb je množstvo, preto sa poďme spoločne pozrieť, ktorých sa dopúšťame najčastejšie:

Nemáme stanovený cieľ sporenia

odkladanie penaziMožno sa to stalo už aj Vám: začali ste sporiť, bez toho, aby ste si stanovili nejaký konkrétny cieľ sporenia. Po určitej dobe, keď už ste mali niečo našetrené, Vás v obchode niečo pekné zaujalo a tak ste tieto prostriedky minuli ešte skôr ako by ste stihli nasporiť toľko, koľko ste plánovali. Preto je dôležité vopred si stanoviť cieľ sporenia. Je oveľa ľahšie sporiť, keď viete, na čo šetríte – napríklad na nové auto, na renováciu kúpelne či na exotickú dovolenku…Uzatvorte stávku s priateľmi, že vďaka sporeniu sa Vám podarí dosiahnuť nejaký Váš cieľ. Napríklad povedzte kamarátke: Stav sa, že tento rok sa nám podarí dokončiť okrasnú záhradu… Je preukázané že súkromné stávky o drobnosti pozitívne motivujú.

Pokrivkávajúca pravidelnosť

Druhou, pomerne častou chybou je nepravidelnosť sporenia. Napriek prvotnému odhodlaniu odkladať si časť príjmu bokom, po pár mesiacoch sa často stáva, že začiatočné úsilie ochabne a peniaze ktoré mali skončiť na sporení, putujú na okamžitú spotrebu. Také vyhodenie si z kopýtka je síce príjemné, ale z dlhodobého hľadiska žiaden úžitok neprinesie. Preto je dôležité neklásť si prehnané ciele a sporeniu sa venovať radšej pravidelne, po menších sumách ako začať odkladať veľké sumy, nakoľko druhý prístup nemá dlhú životnosť.

Odporúča sa odkladať desatina z čistého mesačného príjmu domácnosti. Pokiaľ by Vám sporenie takejto sumy robilo finančné problémy, snažte sa usporiť každý mesiac aspoň niečo – aj keby išlo o pár eur. Naučí Vás to disciplíne a po istej dobe budete možno prekvapený, koľko sa Vám podarilo našetriť. Aby ste vo svojom predsavzatí vytrvali a nenechali sa po čase odradiť, nastavte si vo svojej banke trvalý príkaz, aby čiastka, ktorú ste sa rozhodli každý mesiac odkladať stranou, odišla hneď po výplate na účet sporenia.

Peniaze nechávame ležať na bežnom účte

Množstvo ľudí vôbec netrápi, kde majú uložené úspory a to aj napriek tomu, že im na bežnom účte spokojne odpočíva aj niekoľko tisíc eur. Pôsobením inflácie ich peniaze na bežnom účte s nulovým úrokom strácajú na hodnote. Neuvedomujú si, že existuje veľký rozdiel medzi nominálnou a reálnou hodnotou uložených finančných prostriedkov.

Prečo teda ľudia nezvolia ďaleko výhodnejšiu možnosť – napríklad sporiaci účet či iný depozitný produkt, na ktorom sa dá (na rozdiel od bežných účtoch s nulovým úrokom a vysokými poplatkami) aspoň čo – to zarobiť na úrokoch (a keď nie zarobiť, aspoň o peniaze neprísť vďaka inflácii)? Najčastejším argumentom je skutočnosť, že peniaze chcú mať okamžite k dispozícii, ďalej že nechcú zbytočne platiť za ďalší bankový produkt, alebo že chcú mať peniaze „pohromade“. Nuž prvé dva argumenty určite neobstoja. Existuje množstvo sporiacich produktov, kde nie je žiadna výpovedná lehota, teda peniaze získa klient v prípade potreby okamžite, pričom za ich správu si banky neúčtujú žiadne poplatky. Ďalším argumentom sú mizivé úroky na sporení. Ruku na srdce, polpercentné úroky (ktoré sa ešte znižujú o daň) motiváciu k sporeniu príliš nepodporia

Iste, vďaka inflácii a zdaneniu zarobených úrokov ani sporiace produkty nie sú príliš atraktívne. Množstvo sporiteľov nakoniec zistí, že síce nič extra nezarobili, no na druhej strane ani nestratili.

Neskočte na lep hneď prvej ponuke z reklamy

Na výber vkladového produktu si nechajte dostatok času. Jednotlivé ponuky si dôkladne porovnajte a nenechajte sa zlákať hneď prvou ponukou z reklamy. Musíte si vopred stanoviť Vaše kritériá, na základe ktorých sa budete rozhodovať. Je pre Vás prvoradá okamžitá dostupnosť finančných prostriedkov s nižším úročením? Môžete si dovoliť peniaze dlhšie viazať? Koľko budete každý mesiac odkladať bokom? Jednotlivé peňažné ústavy si kladú rôzne podmienky a obmedzenia, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu sporenia – napríklad minimálny a maximálny vklad, minimálna doba sporenia, viazanosť…to všetko treba zvážiť predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny produkt. Výška úroku nie je teda jediným faktorom, na základe ktorého by ste sa mali rozhodovať.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia