Najlacnejšie hypotéky v histórii: padali nové rekordy

Najlacnejšie hypotéky v histórii: padali nové rekordy

Leto patrí z pohľadu bankových domov medzi tradične kľudnejšie obdobia, čo sa týka predaja hypotekárnych úverov. Niet sa čomu čudovať, každý sa radšej zaoberá tým, kam sa vybrať na letnú dovolenku ako riešením úveru. Tento rok bol však iný. Priemerné úrokové sadzby, za ktoré banky poskytovali hypotéky, boli charakteristické rekordne nízkymi hodnotami, ktoré dosiahli úroveň 3,88 percenta (priemer za júl 2013). Z tohto dôvodu banky zaznamenali nárast poskytnutých hypotekárnych úverov oproti minulému roku o viac ako polovicu (až o 54,2%)

Rekordne nízke úrokové sadzby sú výsledkom mimoriadne priaznivých podmienok na medzibankovom trhu (nízka základná úroková sadzba ECB), no nepochybne k nim prispelo aj dravé konkurenčné prostredie a tlak zo strany klientov a finančných sprostredkovateľov.

Rekordy padali niekoľko mesiacov za sebou…

percento dolePrvé zaujímavejšie hodnoty sa dali sledovať v apríli 2013, kedy bola priemerná úroková sadzba hypoték 4,13%, o mesiac neskôr to bolo 3,99%, v júni 3,97 % a v júli priemerný úrok padol na historické minimum 3,88%. Už niekoľko mesiacov sa analytici svorne zhodovali na tom, že priestor na ďalšie znižovanie úroku už nie je.

Objem poskytnutých úverov na bývanie v júli (bez stavebných sporiteľní) bol tretí najvyšší v tomto roku a dosiahol úctyhodných 399,3 mil. eur. Do značnej miery tomuto úspechu pomohli aj ľudia ktorí sa svoj starý úver rozhodli refinancovať a získať tak lepšie podmienky.

Zdá sa, že aj jeseň bude plodná

Banky tak majú v posledných mesiacov žatvu a zdá sa, že obdobie výhodných úverových podmienok ešte zďaleka nie je na konci. Podľa analytika spoločnosti Fincentrum Jána Pozárika sa budú dať zaujímavé úverové podmienky vyjednať aj na jeseň tohto roka. Jeseň je tradične obdobím, kedy si banky nachystajú nové „jesenné menu“ s mimoriadne lákavými sadzbami a zľavami z poplatkov, čo by mohlo napomôcť k udržaniu aktuálne nízkych hodnôt úrokových sadzieb, aj keby došlo k miernemu zhoršeniu podmienok na medzibankovom trhu.

Jesenná kampaň bánk na hypotéky sa pomaly rozbieha. Ako prvá prišla s akciovou ponukou Unicredit bank, ktorá s účinnosťou od 2. Septembra až do konca októbra poskytuje zvýhodnenú úrokovú sadzbu pre všetkých klientov, bez ohľadu na vek či ratingové ohodnotenie. Klienti tak môžu získať Hypoúver Invest s úrokom 2,99 % pri fixácii na 3 roky a za 3,69 % pri päťročnej fixácii. Podmienkou je poistenie schopnosti úver splácať a zasielanie mzdy na účet vedený v Unicredit Bank vo výške minimálne 1,5 násobku mesačnej splátky. Aktuálne je možné akciový úver na bývanie získať bez poplatku za poskytnutie. Zaujímavým benefitom pre prípadných záujemcov je možnosť jeden krát počas splatnosti zmeniť typ úrokovej sadzby bez poplatku za zmenu zmluvy.

Fixné úrokové sadzby pre každého ponúka aj Prima banka, ktorá garantuje pre každého úrok vo výške 3,40 % (FIX 3 roky) a 4,40 % (FIX 5rokov). Klienti pri splácaní z Osobného účtu vedeného v Prima banke získajú 100% zľavu z poplatku za poskytnutie hypotekárneho úveru.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia