Najlacnejšie letenky? Toto je najlepší deň na rezerváciu

Najlacnejšie letenky? Toto je najlepší deň na rezerváciu

Ak si chcete uloviť najlacnejšiu letenku, v prvom rade musíte rezervovať v dostatočnom časovom predstihu. Otázka je, koľko dní či mesiacov je potrebné rezervovať vopred. Odpoveď na túto otázku dáva rozsiahly prieskum populárneho amerického vyhľadávača lacných leteniek Cheapair.com, ktorý na základe údajov takmer 5 miliónov letov zistil zaujímavé údaje. Najlacnejšie domáce lety boli v priemere 47 dní pred odletom (na základe údajov za rok 2014). Rok predtým bol najideálnejší deň na kúpu 54 dní pre odletom.

V prieskume sa porovnávali ceny leteniek v časovom úseku 320 dní pred dátumom odletu až jeden deň pred odletom a zistilo sa, že za priaznivú cenu sa dajú letenky kúpiť 27-114 dní pred odletom.

kedy kupovat letenky

Uvedené čísla môžete použiť ako odrazový mostík pre výber dňa, kedy budete rezervovať, nie je to záväzné pravidlo, že práve vtedy získate najlacnejšiu letenku. Čísla však hovoria o tom, že v priemere dostanete dobrú cenu 27-114 dní pred odletom, s najväčšou pravdepodobnosťou najnižšej ceny 47 dní pred odletom.

Hodnoty sú však spriemerované. Môže sa teda stať, že deň pred odletom získate bezkonkrenčnú last minute cenu. V tom prípade je najlepší deň na kúpu deň pred odletom. Aj keď takáto situácia je málo pravdepodobná a čakať do posledného dňa v nádeji, že ušetríte peknú kôpku peňazí, sa nevypláca. Štandardne ceny prudko rastú 20 dní pred odletom, ako ilustruje obrázok vyššie. Na druhej strane môže byť ďalší extrém, že sa Vám podarí vychytiť najlepšiu cenu v poriadnom časovom predstihu – viac ako pol roka pred odletom. Každopádne šanca, že budete letieť za rovnakú cenu ako Váš spolusediaci, je veľmi nízka.

Pri rezervácii letenky v správnom časovom úseku môžete poriadne ušetriť

cestujuci v lietadleZákazníci, ktorí prostredníctvom vyhľadávača leteniek Cheapair.com uskutočnili rezerváciu počas „najlacnejšieho dňa“ ušetrili v priemere na letenke 201 USD, neberúc pritom do úvahy 14 dní pred odletom, kedy sú ceny najvyššie. Ak by boli do výpočtu zahrnuté aj posledné dva týždne pred odletom, priemerná úspora by bola až 319 USD.

Samozrejme, najlepší čas na rezerváciu sa mení aj vzhľadom k destinácii, mesiaci v roku a dní v týždni. Takže 47 dní pred odletom je len vodítkom, nie presným dňom, kedy rezervovať. Vo všeobecnosti však rezervácia neskôr ako 47 dní pred odletom nesie vyššie riziko, že Vás bude letenka stáť viac, ako skoršia rezervácia. Šance na získanie najlacnejšej letenky sú pritom dosť mizivé – v priemere letecké spoločnosti menili ceny 70 krát na jednu cestu – to by ste museli byť dieťa šťasteny, ak by sa Vám podarilo uloviť tú najnižšiu cenu. Namiesto snahy vychytiť tú ten najlepší deal, zamerajte sa na „dobrú cenu“ – ktorá je najpravdepodobnejšia 1 až 4 mesiace pred odletom. Úsporu môže tiež priniesť aj deň, kedy budete letieť. Piatky a nedele sú zvyčajne najdrahšie, nakoľko vtedy cestuje viac ľudí, najlacnejšie ceny sú v stredu a vo štvrtok.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia