Najlepšie a najhoršie platení zamestnanci: rozdiel v platoch je viac než 1000 EUR

Najlepšie a najhoršie platení zamestnanci: rozdiel v platoch je viac než 1000 EUR

Vyše tisíc eur je rozdiel na výplatných páskach medzi najlepšie a najhoršie zarábajúcimi zamestnancami na Slovensku. Vyplýva to z údajov za tretí kvartál 2013, ktoré analyzovala štatisticko výskumná spoločnosť TREXIMA Bratislava.

Dolných desať percent najbiednejšie platených zamestnancov mesačne zarobí menej než 385 EUR, kým horných desať percent poberá mesačný plat vo výške 1416 EUR. V treťom štvrťroku 2013 bola priemerná mzda na Slovensku 889 EUR. Podľa Štatistického úradu SR bola priemerná mesačná mzda v 3. štvrťroku 2013 o niečo nižšia, iba 803 €.

S priemerom sa moc neporovnávajte, aj tak tým nič nezistíte…

eura v penazenkeKaždopádne študovať priemernú mzdu a robiť z nej závery ako sa žije ľuďom na Slovensku nemá veľký význam, nakoľko táto hodnota skresľuje.

Dôvodom je skutočnosť, že zistená priemerná mzda v hrubom je umelo „nadhodnotená“ príjmami najlepšie platených ľudí. Pritom práve ich mzdy rastú oveľa rýchlejšie ako ostatným zamestnancom. To, ako nás niekedy štatistické údaje klamú, pekne ilustruje dosť otrepaný vtip: „Ak vojde Bill Gates do krčmy, zrazu sa stanú všetci prítomní v miestnosti milionármi.“ Oveľa zaujímavejším ukazovateľom s väčšou výpovednou hodnotou ako priemer predstavuje medián.

Ak by sme zoradili mzdy všetkých zamestnancov od najnižšej po najvyššiu, tak mzda zamestnanca (volajme ho Igor), ktorý by sa nachádzal uprostred tohto radu by bola mediánom. Presne polovica všetkých zamestnancov zarába menej ako Igor a presne polovica dostane na výplatnej páske každý mesiac vyššiu sumu ako Igor.

Nízku výpovednú hodnotu štatistického ukazovateľa „priemerná mzda“ dokazuje aj ďalší zistený údaj. V sledovanom období 3. kvartál 2013 zarábalo menej ako celorepublikový priemer až 65,46 % zamestnancov, pričom týchto vyše 65 % zamestnaných mesačne berie iba 590 EUR. Asi nikoho neprekvapí, že nežnejšie pohlavie je na tom čo sa týka odmeny za odvedenú prácu stále horšie ako muži. Priemerný plat ženy na Slovensku je približne 77 % z platu muža.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia