Najvýhodnejšie sporenie na trhu: V ktorej banke ho získate?

Najvýhodnejšie sporenie na trhu: V ktorej banke ho získate?

Prinášame prehľad najvýhodnejšieho sporenia v slovenských bankách. Pri nulovom riziku môžete získať výnos až 5 % ročne.

Podľa nedávneho prieskumu, je pravidelné sporenie dôležitou činnosťou až pre 67 % Slovákov. V tejto oblasti dokonca patríme medzi šampiónov v regióne strednej a východnej Európy (mesačne sme schopní si z výplaty odložiť 12 %) hneď po Poliakoch, ktorí si odkladajú 15 % zo svojho mesačného príjmu. Oproti Rakúšanom, Nemcom a Čechom, ktorí mesačne na sporiace produkty v bankách odkladajú iba 9 % výplaty, či Britom (7 %) sa dá povedať, že sporenie je na Slovensku národným športom.

Odkladanie peňazí „bokom“ má svoje pravidlá

Najdôležitejšia je pravidelnosť (každý mesiac si odkladať istú sumu) a vytrvalosť (nie že Vás to prestane baviť po troch mesiacoch). Pri dodržiavaní základných zásad môže výrazne pomôcť vytýčenie cieľa – akú sumu si chcete nasporiť a na aký účel. V podstate je jedno, či sporíte deťom na uľahčenie štartu do života, na nové auto či exotickú dovolenku – vždy, keď si spomeniete na vytúžený cieľ, prejdú Vás chúťky si nasporenú sumu predčasne vybrať.

Ako vybrať najvýhodnejšie sporenie?

V čase klesajúcich úrokov, klesá aj výnosnosť bankových sporiacich produktov. Vyberať sa dá len z tých, ktoré sú k dispozícii. Ak je predpoklad ďalšieho znižovania úrokov a zároveň môžete nechať peniaze bokom istý čas, je vhodné zvoliť si termínovaný vklad, na ktorom máte výnos vopred garantovaný na obdobie viazanosti – teda rok, dva, tri alebo aj dlhšie. V prípade, že peniaze chcete mať stále k dispozícii a nechcete sa viazať, je vhodné zvoliť niektorý zo sporiacich účtov, za čo je však potrebné obetovať niekoľko desatín percenta z výnosu (v porovnaní s termínovanými vkladmi). Pri dlhodobejšom sporení je možné využiť aj produkty stavebného sporenia, pri ktorých je možné okrem úročenia vložených finančných prostriedkov (vo výške 2 % ročne) získať aj štátnu prémiu vyplácanú v ročných intervaloch

Prehľad sporiacich účtov s najlepším úročením bez výpovednej lehoty

prasiatko sporenieNajlepšie úročený sporiaci účet na Slovensku ponúka Prima Banka, s ročným úrokom až 5 %. Na prvý pohľad vyzerá ponuka nesmierne lákavo, veď ani polovičný úrok nedostanete na najvýhodnejšom termínovanom vklade s trojročnou viazanosťou.

Každá ponuka, ktorá vyzerá „príliš dobre na to, aby bola skutočná“ pravdepodobne taká aj je. A platí to aj v prípade sporiaceho účtu z Prima banky. Háčik je v tom, že je možné sporiť iba sumu od 10 – 50 € mesačne, pričom zvolenú sumu nie je možné meniť a taktiež nie je možné realizovať mimoriadne vklady mimo vybraného dňa, kedy klient peniaze prevedie z vlastného účtu v Prima banke na sporiaci účet.

Pokiaľ ešte Osobný účet v PB nemáte, budete si ho musieť zriadiť – bude Vás stáť mesačne 3,90 €.

Klient si tiež musí vopred zvoliť, či chce sporiť rok, rok a pol alebo dva roky. Nevýhodou je tiež, že úroky sa pripíšu na účet klienta až na konci zvolenej doby sporenia. V prípade predčasného výberu klient príde o všetky výnosy. Sporenie Prima banky sa tak svojimi parametrami ponáša skôr na termínované vklady.

Pokiaľ chcete viac voľnosti v otázke vkladov – teda ak chcete peniaze na sporiaci účet posielať nepravidelne, v ľubovoľných sumách, alternatívu ponúka online banka ZUNO. Tá k spoplatnenému Účtu Plus (2,80 € / mesiac) dáva slušný úrok 1,20 % p.a. pre vklady do 12 000 €. V prípade, že je zostatok na sporení vyšší ako 12 000 €, prostriedky nad túto hranicu sa budú úročiť sadzbou 0,7 % p.a. Výhodou je, že úroky online banka pripisuje mesačne. Pokiaľ uskutočníte výber zo sporiaceho účtu, za príslušný mesiac nebudú úroky pripísané.

Chcete sporiť, no bez zriadenia spoplatneného bežného účtu?

Aj v tomto prípade ponúka ZUNO alternatívu sporenia. K bezplatnému ZUNO účtu si môžete zriadiť sporenie s úročením zostatku do 12 000 € vo výške 1 % p.a. (nad túto hranicu sú potom prostriedky úročené sadzbou 0,5 % p.a.).

Tretie najvýhodnejšie úročené sporenie na trhu bez výpovednej lehoty ponúka nenápadná BKS Bank s úrokom 1 % p.a. Jedinou podmienkou je zriadenie Premium Konta v tejto banke (poplatok za vedenie 3 € mesačne). Výhodou je denné disponovanie s finančnými prostriedkami bez sankcií. Úroky sú pripisované raz ročne. Samozrejmosťou sú nulové transakčné poplatky medzi bežným účtom a sporením.

Stabilne sa v top trojke sporiacich účtov umiestňuje aj eMAX Plus z mBank, ktorí sporiteľom poskytuje férový úrok vo výške 1 % ročne pre zostatky do 4000 €. Jeho získanie nie je automatické, ale podmienené aktivitou klienta. O zvýhodnený sporiaci účet musí najskôr požiadať cez mLinku, následne si musí na mKonto (ktoré je bezplatné) posielať aspoň 300 € mesačne a v danom mesiaci musí uskutočniť minimálne 3 platby kartou. Pri nesplnení týchto podmienok, úrok klesne na 0,15 % p.a. (čo je základná sadzba, platná aj pre zostatky nad 4000 €)

mBank nepožaduje žiadne minimálne zostatky na účte, vkladať je možné kedykoľvek. Zriadenie, vedenie a zrušenie účtu je bez poplatkov, rovnako sú bezplatné aj všetky prevody na účte. Výhodou je tiež, že sporenie je bez viazanosti a úroky sa pripisujú mesačne.

Poznámka: aktualizácia júl 2015

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia