Nakupovanie s bezkontaktnou kartou: Je bezpečné alebo nie je?

Nakupovanie s bezkontaktnou kartou: Je bezpečné alebo nie je?

mckartaSlováci si počas budúceho roku pripomenú ôsme výročie, ktoré je spojené s bezkontaktnou kartou.

Spoločnosť MasterCard prišla ako prvá v roku 2008 na slovenský trh s bezkontaktnými platbami. Vďaka tomu patrí Slovensku medzi popredné krajiny Európy nielen počtom bezkontaktných kariet, ale i množstvom vykonaných transakcií. Ak by sme sa opýtali v ankete na bezkontaktnú kartu či platbu Slovákov v produktívnom veku, tak väčšina z nich by vedela čo spojenie bezkontaktná karta/platba znamená. V roku 2013 bolo celkovo v peňaženkách Slovákov 1,7 mil. bezkontaktných platobných kariet. A vývoj sa nezastavil len pri bezkontaktných kartách. Jedna z najväčších slovenských bánk, Všeobecná úverová banka (VÚB), začala koncom roka 2013 vydávať bezplatne pre svojich klientov nálepky na mobilný telefón pre realizáciu bezkontaktných platieb. Nálepky s čipom, ktorý umožňuje platbu do výšky 20 eur zrealizovať priložením ku platobnému terminálu môžu užívatelia nalepiť na čokoľvek, čo majú pravidelne a často vo svojich vreckách či kabelkách.

Banky garantujú bezpečnosť

Súčasné bezkontaktné karty fungujú prostredníctvom technológie NFC (angl. Near Field Communication). K uskutočneniu platby je využívané elektromagnetické pole, ktoré má dosah do 100 cm. Dennodenne už niekoľko rokov spomínanú technológiu využívajú pracovníci veľkých korporácii alebo iných spoločností či firiem vo svojich identifikačných systémoch ako napr. po priložení karty je odoslaná informácia do systému kedy pracovník prišiel do práce, vstup cez turnikety či vstup do druhej miestnosti pomocou karty atď.

Bezkontaktne môžete platiť na všetkých platobných termináloch, na ktorých je umiestnený znak takýchto platieb. Čítačka terminálu dokáže rozlíšiť čip karty, s už spomínanou technológiou NFC, na vzdialenosť do 5 cm. Platiť bezkontaktne možno len do sumy 20 eur. Pri jej navýšení musí užívateľ karty zadať svoj PIN. Banky vymysleli i iný spôsob ochrany platby. Ak užívateľ karty zaplatí v krátkom časovom intervale tri platby s menšou sumou ako 20 eur, tak pri následnom nákupe bude musieť verifikovať PIN na svojej na karte. Všetko však závisí od bezpečnostného nastavenia Vašej karty. Môže sa stať, že budete musieť zadať svoj PIN už počas tretej platby. Vždy k tomu budete vyzvaný obsluhou terminálu. Dvojité načítanie platby nie je taktiež technicky možné. Ak by ste náhodou alebo neúmyselne priložili kartu v rámci jednej transakcie k platobnému terminálu dvakrát, tak Vaša transakcia bude zaúčtovaná iba raz. Riziko skopírovania údajov z Vašej karty je s bezkontaktnými kartami menšie, ako u bežných debetných či platobných kariet. Transakcie prebiehajú prostredníctvom čipovej technológie a nie prostredníctvom magnetického prúžku.

Ako a čo nakupujú Slováci bezkontaktne

iphone-624709_1280

Situácia sa za posledné roky postupne mení a zväčšuje sa počet transakcií vykonaných bezkontaktnou technológiou. Potvrdzujú to i údaje so štatistiky spoločnosti MasterCard. V roku 2012 platilo viac ľudí bezkontaktne nákupy medzi 3 – 5 eurami ako o rok neskôr. V roku 2013 narástol počet bezkontaktných transakcií s celkovou výškou platby do 2 eur a naopak bezkontaktné platby medzi 3 – 5 eurami klesli skoro o polovicu.

Finančná spoločnosť Home Credit uvádza za posledné roky vo svojej štatistike nárast nákupov s kreditnou kartou v obchodoch. Výber z bankomatov naopak kontinuálne klesá. V roku 2010 bola priemerná platba Slováka kartou 26 eur. V súčasnosti však neustále klesá aj vďaka bezkontaktným kartám. Za posledné roky stúpli platby kartou medzi 36 – 100 a viac eur. Pri tejto hranici užívatelia kariet najčastejšie nakupujú elektroniku, či spotrebný tovar. Fenoménom sa stali nákupy s debetnou kartou cez e-shopy. Popritom zákazníci internetových obchodov využívajú okrem online platieb i zľavové kódy, ktoré robia ich nákupy lacnejšími. Ak ste o takomto nákupe ešte nepočuli, tak môžete kliknúť na Zľavový kód Hej.sk

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia