Nákupy cez eBay majú svoje čaro, ale aj úskalia

Nákupy cez eBay majú svoje čaro, ale aj úskalia

Pomerne rýchlo sme si zvykli nakupovať cez internet, veď čo by aj nie, keď tým môžeme ušetriť v porovnaní s kamennou predajňou aj niekoľko desiatok percent z kúpnej ceny.

O niečo konzervatívnejší sme pri pri objednávkach zo zahraničných eshopov. Slováci sa vo všeobecnosti akosi stránia nakupovať za hranicami Slovenskej či Českej republiky. A pritom ak sa odvážite virtuálne prekročiť hranice Slovenska, odmenou Vám budú neporovnateľne nižšie ceny.

Od použitých smartfónov, cez luxusné kabelky až po autá: vydražiť či kúpiť môžete čokoľvek

Príkladom je gigant v oblasti internetového nakupovania eBay, ktorý láka státisíce ľudí na skvelé ceny. V tomto najväčšom internetovom trhovisku nájdete prakticky čokoľvek – či už najnovší iphone 5, tablet, špičkový fotoaparát Canon, svadobné šaty Vera Wang, nábytok, bytové doplnky, ale dokonca aj auto! V minulom roku sa tam dokonca objavila ponuka na predaj malej opustenej dedinky v čarovnom Toskánsku. Vyvolávacia cena? 2,5 milióna eur!

Toto internetové trhovisko funguje na princípe aukcií, ale prakticky akýkoľvek tovar si môžete kúpiť aj bez draženia. Istotne by bolo jednoduchšie vymenovať skôr tovary, ktoré sa na eBay nenachádzajú ako tie, ktoré tam nájdete a navyše za zaručene dobré ceny.

nakupne tasky ebay V

Dobré ceny a ….obavy

Problém pre našinca býva jazyk, obavy z prípadného zložitejšieho riešenia reklamácií a v neposlednom rade spôsob platby. Na Slovensku stále vedie zaplatenie objednaného tovaru dobierkou, teda pri prevzatí tovaru. Na platbu vopred sa dáme nahovoriť iba v prípade, že obchodník má množstvo dobrých referencií a v prípade, že s ním sami máme pozitívnu skúsenosť. Väčšina ľudí však rozmýšľa nasledovne: „Pošlem peniaze vopred a tovar od zahraničného obchodníka neuvidím. A ešte k tomu niekomu kto je na druhom konci sveta dám údaje o svojej kreditke. No určite!“ Tak sa končí množstvo nádejných nákupov na Ebay.

Nebojte sa, až taká hrôza to so zahraničnými nákupmi nie je. Treba len vedieť ako na to.

eBay.com, eBay.de alebo co.uk? Ktorý je ten pravý?

ebay logoNázov portálu vznikol z anglického slova bay – zátoka a e – ako znak elektronického nakupovania. Materská zátoka ebay.com má veľa pobočiek, napríklad vo Francúzsku, v Španielsku, v Británii…Slovenská verzia portálu zatiaľ neexistuje, a pravdepodobne ani existovať nebude, lebo Slovensko je malý trh. eBay.com nie je pre našincov až taký zaujímavý, nakoľko objednávanie tovaru z amerického portálu je komplikovanejšie „vďaka“ clu a vzdialenosti. Niekedy je však cena taká zaujímavá, že kupujúci zo Slovenska je ochotný zaplatiť aj drahé poštovné a nechať si tovar precliť.

Problémom často bývajú samotní predávajúci, z ktorých tri štvrtiny neposielajú tovar do Európy. Naoko neriešiteľný problém riešia špecializované sprostredkovateľské firmy, ktoré si založili svoj business na preposielaní balíkov z USA. Tie majú v USA vlastný sklad, na ktorý chodí tovar objednaný z eBay ktorý je potom leteckou prepravou zaslaný na Slovensko. Samozrejme služby takýchto firiem nie sú bezplatné, ale sú spoľahlivé, takže tovar si môžete bez problémov objednať aj z USA.

Slovákmi oveľa viac využívaný je nemecký ebay.de (výhoda, že ceny sú v eurách a po dohode s obchodníkom je možné tovar bez problémov zaslať aj na Slovensko), prípadne ešte anglický ebay.co.uk. Európske portály majú tú výhodu, že Vás neprekvapia žiadne poplatky navyše v podobe cla, nakoľko je tovar expedovaný z EÚ a navyše aj doprava je rýchlejšia.

Budete prihadzovať alebo kupovať okamžite?

Dôležité je pre nováčikov pochopiť rozdiel medzi dražbou – systémom prihadzovania a okamžitou kúpou – teda Buy it Now. Pri dražbe sa Vám môže podariť kúpiť inak veľmi drahú značkovú vec za lacný peniaz. Tovar berie ten, kto najviacej ponúkne. Je zbytočné prihadzovať na začiatku, skutočný boj sa rozpúta až na konci aukcie. Ak prihodíte Vašu ponuku pár sekúnd pred koncom, možno sa Vám podarí vytúžený tovar uloviť. Ak nechcete čakať, môžete využiť okamžitú kúpu, stačí len zaplatiť uvedenú cenu.

Ako rozpoznať zrno od pliev?

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete „prihadzovať“ alebo kúpite okamžite, veľkú pozornosť by ste mali venovať hodnoteniu predajcu. V rámci hodnotenia je uvedená prezývka predajcu a počet kusov tovarov, ktoré už predal. Tiež tam nájdete skúsenosti klientov a spokojnosť zákazníkov vyjadrenú v percentách. Tá sa počíta na základe počtu pozitívnych, neutrálnych a negatívnych hlasov. Ak má predajca, od ktorého chcete niečo kúpiť hodnotenie od niekoľkých tisícok kupujúcich a ich spokojnosť prevyšuje 95%, nemáte sa čoho báť. Jedná sa o overeného predajcu, ktorý by si nedovolil vziať peniaze a tovar neposlať, prípade dodať poškodený tovar. To by riskoval veľa – negatívnu referenciu. A ak by sa týchto negatívnych hodnotení nahromadilo veľa, na eBay by ako obchodník skončil.

A čo reklamácie?

Aj keď ste z tovaru a ceny nadšený, treba si najskôr preštudovať podmienky reklamácie, prípadne vrátenia tovaru. Tie si stanovuje každý predajca individuálne. Jedná sa to najmä pri drahších produktoch. Predsa len, reklamovať topánky za 15 € a platiť oveľa drahšie poštovné napríklad k nemeckému predajcovi sa neoplatí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia