Nákupy v zahraničných eshopoch nemusia byť vždy výhodné. Clo a DPH navýšia cenu

Nákupy v zahraničných eshopoch nemusia byť vždy výhodné. Clo a DPH navýšia cenu

Počas predvianočného obdobia majú obchodníci žatvu a nielen tí s kamennými predajňami, ale aj majitelia eshopov. Vyhodné ceny online nákupov rýchle prevalcovali počiatočnú nedôveru a opatrnosť ľudí pri nakupovaní cez internet.Výhod je však viacero.

Internet poskytuje obrovské možnosti, umožňuje rýchle nájdenie požadovaného tovaru a vďaka porovnávačom cien za okamih viete, kde nakúpite najvýhodnejšie. Najlepšie na tom je, že sa vôbec nemusíte obmedzovať geografickými hranicami. Čoraz náročnejším spotrebiteľom prestáva domáca ponuka stačiť a tak sa obzeráme aj po zahraničných obchodoch. Niektoré značky a produkty doma jednoducho nenájdete, no môžete si ich pohodlne kúpiť napríklad od nemeckých či amerických obchodníkov. Nielenže je ponuka tovaru podstatne širšia, ale veľmi často aj výhodnejšia. Nižšia cena je ďalším z dôvodov, prečo Slováci s obľubou využívajú ponuku zahraničných internetových obchodov. Rozdiel v kúpnej cene toho istého tovaru na Slovensku a za hranicami domoviny sa môže pohybovať v desiatkach eur ak kupujete drobnosť (parfém, oblečenie, drobnú elektroniku) až po stovky či tisícky eur ak robíte väčší nákup (napríklad ak zariaďujete domácnosť a cez zahraničné stránky objednáte elektrospotrebiče, sanitu, tapety, drez, batérie… )

Aj keď úspora býva často neodolateľná, nie je to dôvod na to, aby sme ignorovali zásady bezpečného nakupovania cez internet. Radosť z nákupu za bagateľ môže byť totižto rýchle skalená tým, že Vám príde tovar treťotriednej kvality, poškodený, prípadne sa vytúženého balíka vôbec nedočkáte…Alebo skončíte s vybieleným kontom…

Najprv si eshop preklepnite

nakupy_amazonBezpečné nakupovanie na zahraničných internetových stránkach sa riadi rovnakými pravidlami, ako nakupovanie u nás. Pokiaľ s obchodníkom nemáte Vy, alebo Vaši známi žiadne skúsenosti, alfou a omegou sú recenzie a skúsenosti iných zákazníkov. Overené eshopy majú stovky, až tisíce referencií, ktoré sú zárukou, že tovar skutočne dostanete. Iste, aj inak serióznemu podnikateľovi sa môžu pritrafiť nespokojní zákazníci, ale to sa stáva. Dôležitý je počet a celkové hodnotenie nakupujúcich. Pokiaľ danému eshopu chýbajú akékoľvek referencie, ešte to neznamená, že sa stanete obeťou podvodu. Každý predsa nejako začínal…Každopádne nákup na neoverenom internetovom obchode s minimom alebo žiadnymi referenciami podstupujete na vlastné riziko a preto si dajte obzvlášť záležať na spôsobe platby. V takomto prípade využívajte dobierku – platbu pri prevzatí tovaru.

Bezpečnejšie ako platiť kartou je využitie Paypalu – platobnej brány, kedy obchodník nezískava citlivé údaje o Vašej platobnej karte a zároveň platba prebehne okamžite, takže nemusíte čakať, dokým sa transakcia zrealizuje, aby mohol byť tovar expedovaný. Objednávku Vám pošlú hneď a navyše predídete zneužitiu údajov Vašej platobnej karty. Drobnou nevýhodou je nutnosť zaplatiť poplatok za využitie Paypalu.

Ďalším bezpečným spôsobom platby je bankový prevod. So SEPA platbami sa podstatne zrýchlili a zlacnili bankové prevody v rámci EÚ (príjemca platby dostane peniaze najneskôr nasledujúci pracovný deň od dňa prijatia platobného príkazu), takže ani nemusíte dlho čakať na odoslanie tovaru.

Obozretnosť je na mieste, ak používate platobnú kartu. Na online nákupy si vyhraďte kartu, na ktorej budete mať vždy len toľko peňazí, koľko potrebujete na zaplatenie nákupu. Riešením je tiež nastavenie limitu – na trhu existujú karty, pri ktorých si môžete limit kedykoľvek a zadarmo zmeniť v internet bankingu. Keď potrebujete zaplatiť väčšiu sumu, jednoducho si zvýšite limit a po zaplatení ho opätovne nastavíte na sumu, ktorá Vás v prípade zneužitia nezruinuje, prípadne si môžete nastaviť nulový limit.

Obchodné podmienky a reklamačný poriadok: nenechajte sa odradiť cudzím jazykom

Okrem bezpečného spôsobu platieb je potrebné venovať pozornosť aj tomu, či má prevádzkovateľ internetového obchodu jasne uvedené identifikačné a kontaktné údaje, obchodné podmienky a reklamačný poriadok. Od čítania dlhého textu obchodných podmienok by Vás nemala odradiť ani skutočnosť, že sú písané v cudzom jazyku. Ak ho neovládate, mali by ste si prizvať niekoho, kto mu rozumie.

Reklamácie a vrátenie tovaru

Jazykovú zdatnosť budete potrebovať aj v prípade, že bude nutné vybaviť reklamáciu.

Pri riešení prípadných problémov je kľúčové, z akej krajiny je prevádzkovateľ internetového obchodu. Spory sa ľahšie riešia, ak nakupujete v rámci EÚ, vtedy totižto môžete počítať s takmer navlas rovnakými spotrebiteľskými právami, ako máme na Slovensku – napríklad možnosť vrátiť tovar bez udania dôvodu (v členských štátoch únie býva táto lehota rôzna, ale nikde nie je kratšia ako 7 dní) či štandardnú dvojročnú záruku. Pri prípadnom vrátení tovaru počítajte so zvýšenými nákladmi na prepravu.

Obchodné podmienky a zvlášť reklamácie sa oplatí preštudovať, pokiaľ tovar objednávate mimo EÚ.

Kedy musím zaplatiť DPH a clo?

Lacné nákupy v zahraničných eshopoch sa môžu predražiť o DPH a clo. O jeho výške rozhoduje typ a hodnota zásielky. Pokiaľ nechcete žiadne nepríjemné prekvapenia v podobe cla a nutnosti zaplatiť okrem ceny v objednávke aj DPH, nakupujte v obchodoch, ktoré tovar posielajú z krajín európskej 28. V takom prípade budete platiť len sumu, ktorú vidíte v nákupnom košíku. Pokiaľ je však tovar zaslaný z krajín nepatriacich do EÚ (nerozhoduje krajina, v ktorej sídli prevádzkovateľ eshopu, ale krajina, z ktorej sa balík posiela), s najväčšou pravdepodobnosťou sa náklady navýšia o clo a daň z pridanej hodnoty. Extra platbe sa vyhnete len vtedy, ak objednávate drobnosť do sumy 22 € (neplatíte ani DPH ani clo), oslobodenie sa však netýka alkoholických nápojov, parfumov, toaletných vôd, tabaku a tabakových výrobkov. Ak objednáte tovar v sume od 22,01 do 150 €, už musíte zaplatiť DPH (teda 20 %). Pri objednávke tovaru v hodnote nad 150 EUR, musíte zaplatiť oboje, 20% DPH a clo, ktorého výška bude vypočítaná na základe platného colného sadzobníka.

Proces preclenia tovaru môže doručenie vianočných darčekov skomplikovať, keďže v týchto dňoch majú colníci plné ruky práce. Objednávanie darčekov pod stromček z krajín mimo EÚ28 si preto nenechávajte na poslednú chvíľu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia