Navýšenie hypotéky sa dá vybaviť, zadarmo to nebude

Navýšenie hypotéky sa dá vybaviť, zadarmo to nebude

V okamihu, keď si vybavujete hypotekárny úver, mali by ste presne vedieť, koľko finančných prostriedkov si budete musieť požičať na nadobudnutie či výstavbu nehnuteľnosti. Túto sumu sa neoplatí umelo znižovať a ani navyšovať. Peniaze získané prostredníctvom akéhokoľvek úveru, vrátane toho hypotekárneho, budete musieť draho vrátiť.

Aj keď si pomerne presne spočítate náklady na nadobudnutie nehnuteľnosti, môže sa celkom ľahko stať, že kúpna cena sa po podpise zmluvy zvýši, finančné prostriedky nebudú postačovať na dokončenie stavby alebo budete potrebovať extra peniaze na dokončenie interiérových či exteriérových úprav. V takýchto situáciach môže byť riešením navýšenie hypotéky.

Stahovanie do domuHoci to na prvý pohľad znie jednoducho, finančné inštitúcie len veľmi neradi menia podmienky úverov, na ktorých ste sa vopred dohodli, a preto klient, ktorí má záujem o navýšenie úveru, nestojí pred ľahkou situáciou a už vôbec nie lacnou. Pripravte sa na to, že zaplatíte poplatok v rádoch stoviek eur. Napríklad Tatra banka umožňuje navýšenie hypotekárneho úveru, za túto službu si však účtuje poplatok vo výške 0,80 % z navyšovanej sumy, minimálne zaplatíte 250 € a maximálne 950 € (teda rovnaký poplatok ako si pýta za poskytnutie nového úveru). Ešte viac si budú musieť za navýšenie hypotéky priplatiť klienti, ktorí získali úver bez dokladovania príjmu – až 1,40 %, minimálne 250 €.

V Prima banke je cena za navýšenie hypotekárneho úveru stanovená vo výške 1% z objemu úveru (minimálny poplatok je 300 €). Výhodu však majú klienti, ktorí splácajú hypotekárny úver z účtu vedeného v Prima banke, takýmto osobám banka poskytne navýšenie bez poplatku.

Čo robiť ak Vaša banka navýšenie úveru neumožňuje?

V prípade, že Vaša banka túto službu neumožňuje, spravidla máte ešte 2 možnosti. Tou prvou je refinancovanie úveru vo Vašej vlastnej banke, ktorá Vám hypotéku poskytla. Získate tak nový úver, ktorým splatíte ten pôvodný a ešte k tomu máte možnosť získať požadovanú sumu na dokončenie stavby domu alebo bytu. Nevýhodou je, že opäť budete musieť zaplatiť poplatok za poskytnutie úveru. Niektoré banky (napríklad UnicreditBank) umožňujú klientom po splnení istých podmienok vziať si neúčelovú časť k existujúcej hypotéke, vďaka ktorej sa môže stavba dofinancovať.

Refinancujte u konkurencie

Väčšina ľudí v takejto situácii preferuje poslednú možnosť – a tou je refinancovanie hypotéky v inej – konkurenčnej banke), vďaka čomu získate peniaze navyše a čo je najdôležitejšie, aj možnosť nižšej úrokovej sadzby. Keďže jednotlivé finančné inštitúcie o klientov bojujú, je dosť pravdepodobné, že Vám dá konkurencia lepšie podmienky a poskytne výhodnejší úrok ako Vaša súčasná banka. Rok 2013 sa nesie v znamení rekordne nízkych úrokových sadzieb (priemerný úrok na hypotéke sa dostal pod magickú hranicu 4% p.a.) to znamená že teraz je ideálne obdobie na vyjednanie lepších podmienok a získanie peňazí navyše.

Napriek tomu, že táto možnosť znie pre mnohých lákavo, aj táto má predsa len jeden háčik a síce čakanie na uplynutie lehoty fixácie. V čase končiacej fixácie je totižto predčasné splatenie hypotekárneho úveru bez poplatku, to znamená že práve v tomto období je vhodná doba na zmenu banky a na získanie extra finančných prostriedkov na dostavbu nehnuteľnosti, prípadne na interiérové úpravy. Za predčasné splatenie v rámci fixácie úrokovej sadzby sú poplatky veľmi drahé, bežne sa pohybujú okolo 4-5 % z predčasne splatenej istiny.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia