Nay Elektrodom: nakupujte teraz splácajte neskôr

Nay Elektrodom: nakupujte teraz splácajte neskôr

Najväčší a najznámejší predajca spotrebnej elektroniky na Slovensku – Nay Elektrodom ponúka svojim klientom nákup na splátky ako vo svojich predajniach, tak aj v eshope. Zákazníci si tak môžu odniesť nový notebook, tablet, fotoaparát, chladničku alebo LED TV hneď, bez toho, aby mali nasporenú potrebnú hotovosť. Tovar môžu začať používať hneď a splácať ho až postupne.

Nay Elektrodom ponúka elektrospotrebiče na splátky prostredníctvom dvoch spoločností Quatro a Cetelem na všetky tovary, s rôznymi akontáciami, výškami úverov a splatnosťou. Klienti si tak môžu vybrať splátkovú spoločnosť a splátkový produkt, ktorý im najviacej vyhovuje. Quatro patrí pod spoločnosti Consumer Finance Holding, ktorá je členom skupiny VÚB – Intesa Sanpaolo. CFH je leadrom nebankových finančných produktov s trhovým podielom viac ako 60 %.

Druhá alternatíva – spoločnosť Cetelem je známa tým, že na trhu nebankových subjektov ponúka najlepšie úroky. Cetelem je súčasťou medzinárodnej bankovej skupiny BNP Paribas, ktorá podľa známej ratingovej agentúry Standard & Poor’s Ratings Services patrí medzi šesť najsilnejších bánk na svete.

Ako funguje splátkový predaj

nay elektrodom logoO možnosti nákupu na splátky vie takmer každý Slovák a tisícky domácnosti túto možnosť aj pravidelne využívajú. Veď koho by nelákala možnosť odviesť si domov nový nábytok alebo elektrospotrebič a splácať ho až neskôr? Nie každý si však uvedomuje, o koľko vytúžený tovar preplatí a to aj napriek tomu, že splátkové spoločnosti si do bodky plnia svoju zákonnú povinnosť a správne uvádzajú výšku úroku a ročnú percentuálnu mieru nákladov. V podstate je splátkový predaj obdobou spotrebného úveru z banky, len s jedným „drobným“ rozdielom – predmet financovaný splátkovým predajom spravidla preplatíte ďaleko viac ako keby si vzali spotrebný úver z banky. Pri nákupe na splátky sa bežne pohybuje RPMN od 20 – 54 % a to je dosť výrazný rozdiel oproti neúčelovým spotrebným úverom z banky, pri ktorých hodnota RPMN málokedy presiahne hranicu 20%.

Na obhajobu splátkového predaja však treba povedať, že ho vybavíte oveľa pohodlnejšie – na počkanie priamo v predajni, pričom pri nákupe do niekoľko stoviek eur nie je potrebné dokladovať príjem. Niektoré splátkové spoločnosti ponúkajú aj možnosť odloženia začiatku splácania (napríklad o 3 mesiace, o 6 mesiacov).. Napriek tomu, že táto možnosť istotne príde mnohým vhod, netreba zabúdať na to, že odklad splátok môže výrazne navýšiť dlžnú sumu.

Ak to Vaša finančná situácia umožňuje, zložte vyššiu akontáciu

Na to, aby ste si mohli vybraný tovar odniesť domov, budete musieť zložiť zálohu – akontáciu, ktorá je minimálne 10-20 % z ceny tovaru. Čím vyššiu akontáciu zvolíte, tým nižšie budú Vaše mesačné splátky.

Ako ušetriť?

Nákup na splátky nemusí tovar vždy predražiť. Stačí vystihnúť správnu akciu a vybrať si vhodný splátkový produkt s nulovým navýšením. Aj NAY Elektrodom poskytuje túto možnosť prostredníctvom úveru Cetelem na 6 mesiacov s 0% navýšením. Ako vyzerá príklad splátok v takomto prípade?

Cena tovaru v Nay Elektrodome 300 €
Priama platba – akontácia 10% 30 €
Výška úveru 270 €
Počet splátok 6
Mesačná splátka 12,83 €
Doplatok v 6. mesiaci 193,02 €
RPMN 0 %
Celková suma na zaplatenie 270 €
Úroková sadzba 0 %

Z vyššie uvedenej tabuľky vyplýva, že na to, aby ste získali tovar s nulovým navýšením musíte 6 mesiacov po sebe zaplatiť splátku vo výške 12,83 € a v poslednom mesiaci doplatiť zvyšných 193,02 €. A čo sa stane, ak v šiestom mesiaci nebude mať na doplatenie zvyšnej sumy? Bude sa postupovať podľa nového splátkového kalendára, počítajte však s tým, že z nulového úroku sa stane približne 25 percentný. Ak teda chcete mať skutočne 0% úrok, musíte tovar stihnúť vyplatiť do šiesteho mesiaca. V predajni Vám určite ponúknu aj poistenie schopnosti úver splácať – ak však nechcete okrem predajnej ceny tovaru platiť nič navyše, tak sa na poistenie nenechajte nahovoriť – každý mesiac to splátky navýši o niekoľko eur.

Ušetriť sa dá aj tým, že budete pravidelne sledovať akcie v predajniach NAY Elektrodom. Zľavy a akcie sú tiež pravidelne zverejňované na stránke http://www.nay.sk. Za prezretie stojí tiež NAY leták, ktorá spoločnosť pravidelne vydáva a zverejňuje každý mesiac – nájdete v ňom okrem množstva produktov za zvýhodnené ceny aj užitočné rady, ako postupovať pri výbere jednotlivých elektrospotrebičov.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia