Nay Elektrodom ponúka novú službu MoneyGram - prevod peňazí do a zo zahraničia

Nay Elektrodom ponúka novú službu MoneyGram - prevod peňazí do a zo zahraničia

NAY Elektrodom je na Slovensku známy ako jeden z popredných predajcov čiernej a bielej techniky. V obchodoch je možné nakupovať priamo, prostredníctvom eshopu, ale aj na splátky. Popri službe splátkového predaja NAY Elektrodom rozbehol aj ďalšiu finančnú službu – prevod peňazí do zahraničia pod hlavičkou MoneyGram a to aj bez potreby použitia bankového účtu, či už na strane odosielateľa alebo prijímateľa finančných prostriedkov.

Ako funguje posielanie peňazí cez MoneyGram?

MoneyGram je medzinárodná peňažná transferová služba, ktorá má pokrytie v približne 350 000 pobočkách vo viac ako 200 krajinách po celom svete. Ako pobočka respektíve agent MoneyGram fungujú cestovné kancelárie, obchodné reťazce, hotelové recepcie, ale v niektorých krajinách aj pošty a pobočky bánk.

peniaze v hotovostiFilozofiou podnikania tejto spoločnosti je poskytnúť potrebné finančné služby tým spotrebiteľom, ktorí nemajú prístup alebo v plnej miere nevyužívajú služby tradičných finančných inštitúcií. Aj keď je takýchto klientov čoraz menej, nie sú ojedinelé situácie, kedy človek zostane v zahraničí celkom bez prostriedkov a bez prístupu k svojmu bankovému účtu. Napríklad: užívate si dovolenku v Keni. Na safari, ďaleko od „civilizácie“ Vás ktosi pripraví o peňaženku, kde ste mali všetky peniaze v hotovosti, platobné karty a zlodej nemal ani toľko ľútosti, že by Vám nechal aspoň doklady. Človek v cudzine, ďaleko bez domova, bez prostriedkov a bez dokladov. Na prvý pohľad neriešiteľná situácia. Vďaka službe MoneyGram je zaslanie peňazí zo Slovenska a prijatie v priebehu niekoľkých minút na najbližšej pobočke v Keni „malina“. Stačí ak prijímateľ na vybranej pobočke oznámi referenčné číslo transakcie, ktoré mu oznámi odosielateľ. Samozrejme, fyzické vyzdvihnutie finančných prostriedkov nie je jedinou možnosťou, ako posielať peniaze prostredníctvom služby Moneygram: rovnako jednoducho ich môžete poslať (alebo prijať) na bankový účet, mobilný telefón alebo na Paypal.

Poplatky? Vysoké, ale stále nižšie ako u konkurencie

Samozrejme služba MoneyGram nie je zadarmo. Poplatky sú pomerne vysoké. Napríklad pri prevode 1000 € zo Slovenska do Kene, pri vyzdvihnutí finančných prostriedkov na jednej z pobočiek by bol poplatok 45 €. Cena závisí od viacerých faktorov – od krajiny odosielateľa, krajiny prijímateľa, od spôsobu prijatia platby (prostredníctvom agenta – pobočky alebo na bankový účet), od meny a v neposlednom rade aj od sumy transakcie (čím vyššia suma prevodu, tým mastnejší poplatok). Vyššie poplatky sú cenou za spoľahlivý a rýchly prevod finančných prostriedkov (spravidla do 10 minút kdekoľvek na svete). Odhad nákladov na prevod peňazí si môžete vypočítať podľa kalkulačky dostupnej na webe moneygram.com. Výpočet je však orientačný a môže sa od skutočnej ceny odlišovať.

Konkurenciou MoneyGram je na Slovensku podstatne známejšia americká spoločnosť Western Union, ktorá funguje na rovnakom princípe – cez svojho agenta hotovosť od klienta prevezme a do niekoľkých minút ju v inej krajine, prostredníctvom svojej pobočky vyplatí inému klientovi.

Western Union má na Slovensku tú výhodu, že na trhu pôsobí už dlhšiu dobu, jedná sa o značku so zvučným menom a obrovskou výhodou je tiež skutočnosť, že jej hlavným partnerom je Slovenská pošta, ktorá je takmer v každej maličkej obci a preto sú jej služby dostupné úplne každému.

Konkurenčná služba MoneyGram bude dostupná iba v 32 pobočkách predajní Nay Elektrodom, no na druhej strane, poplatky by mali byť nižšie ako pri využití iných medzinárodných peňažných transferových služieb. Sprostredkovateľom služby je spoločnosť Money Service SK, ktorá u nás zastupuje MoneyGram International. Podľa prvotných odhadov by sa malo prostredníctvom predajní NAY mesačne uskutočniť zhruba 5000 transakcií, z toho drvivú väčšinu, až 80 % by mal tvoriť príjem financií zo zahraničia, zvyšných 20 % by mali byť platby za hranice.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia