Nové záclony a závesy môžu zaskočiť širokým cenovým rozpätím

Nové záclony a závesy môžu zaskočiť širokým cenovým rozpätím

Pokiaľ si zariaďujete čerstvo kúpený byt, prípadne sa snažíte o dosiahnutie zmeny v staršie zariadenom príbytku, jednoznačne najväčší efekt dosiahnete podlahami, stenami, stropom a bytovými textíliami. Práve tieto štyri prvky dokážu výrazným spôsobom zmeniť celkový dojem a atmosféru v ktorejkoľvek miestnosti.

Na výber závesov a vešanie záclon prichádza až v posledných štádiách zariaďovania, kedy je už väčšina investorov finančne vyčerpaná drahými materiálmi, množstvom prerábok a úprav. Ak ste aj vy momentálne vo víre zariaďovania príbytku, istotne rozmýšľate nad tým, ako mať čo najkvalitnejšie bývanie bez toho, aby ste zbytočne vyhadzovali peniaze.

Dobrá rada preto znie: nešetriť tam, kde sa to môže neskôr vypomstiť a kde by sa prípadné chyby materiálu ťažko odstraňovali. Napríklad taká výmena drevenej podlahy alebo obkladu v kúpeľni v obývanom byte nie je príjemná záležitosť pre žiadneho člena domácnosti. Naopak, výmena jedálenského stola alebo sedačky zase nie je až tak ťažko zrealizovateľná a do chodu domácnosti nijako výrazne nezasiahne.

Aj „drobnosti“ sa môžu predražiť, pokiaľ si potrpíte na originalitu

veranda stylovaZáležitosti ako podlaha, obklad v kúpeľni, sanita, okná, dvere to všetko sú veci, ktoré zhltnú pomerne veľkú časť rozpočtu investorov. Na „drobnosti“ ako sú záclony, závesy či tapety, ktoré však dokážu dodať interiéru tú správnu iskru väčšinou už veľa peňazí nezostane. A množstvo ľudí si do posledného momentu ani neuvedomuje, že aj tieto na pohľad menej nákladné položky sa môžu poriadne predražiť – najmä vtedy, ak chcete byť originálni a neradi kupujete veci, ktoré má každý.

Ako pri všetkých interiérových záležitostiach aj pri záclonách a závesoch platí: keď chcete kvalitu, bezstarostnosť, eurá sa Vám z peňaženky budú kotúľať ani si nevšimnete ako! Neznalému investorovi sa môže z cenových rozdielov medzi lacným a kvalitným, originálnym kúskom zatočiť hlava.

Je pre Vás najdôležitejšia cena?

A uvažujete tak, že záclony sa dajú kedykoľvek vymeniť a za niekoľko rokov budú aj tak nemoderné? V tom prípade sa vyberte do najbližšie bytového textilu. Nebojte sa, nákup Vás nezruinuje – meter Vás vyjde na 3 eurá, pokiaľ budete mať „šťastie“ a vystihnete akciu, možno sa zmestíte aj do menej ako jedného eura za meter. Počítajte však s tým, že takáto záclona bude dobrá akurát tak ako lapač na hmyz prípadne poslúži ako tienidlo pred zvedavými očami susedov, v žiadnom prípade sa však nebudete môcť pochváliť pekným dekoračným prvkom, ktorý spríjemní Váš interiér.

Keď na kvalite záleží…

Ak nechcete záclony kupovať iba kvôli funkčnosti, ale preto, aby potešili Vaše srdce, vždy, keď sa vrátite domov, budete si musieť priplatiť. Páčila by sa Vám taká exkluzívna záclona francúzskej výroby? Áno? Tak si pripravte takých 40-50 € za meter šírky. Nezabúdajte, že záclony sa riasia, takže treba kúpiť minimálne o polovicu viac ako je rozmer garníže či koľajničky. Napríklad keď má koľajnička dva metre, budete potrebovať kúpiť záclonu o šírke minimálne 3,5 m.

To však nie je všetko, záclonu treba ušiť, treba spraviť lemovanie, obšívanie, riasenie…to všetko sú služby, ktoré si firmy spoplatňujú navyše.

A čo závesy? Treba ich?

Pokiaľ už máme vybraté záclony, ako druhé na rad prídu závesy. Tie nie sú pravidlom, no väčšina ľudí sa rozhodne pre ich kombináciu. Rovnaký cenový šok ako pri záclonách je možné zažiť aj pri závesoch. Všetko záleží od výrobcu, kvality materiálu o originality. Meter kvalitného dovozového materiálu môže stáť aj 100 €. Pokiaľ ste ochotný zaplatiť toľko peňazí za exkluzívne ošatenie Vašich okien, môžete si byť istý, že rozdiel bude badateľný na prvý pohľad. Jasné, že keď investujete toľko peňazí do závesov a záclon, asi ich nebudete meniť každý rok – preto voľte radšej nadčasový dizajn.

Vyložte si nohy a vychutnávajte si full servis

Firmy zaoberajúce sa predajom a montážou exkluzívnych záclon a závesov by Vás po dohode určite mali navštíviť u Vás doma. To oceníte nielen pri „braní rozmerov“ ale najmä vtedy, keď si budete môcť látky vybrať priamo na mieste činu. Inak totižto môžu pôsobiť v predajni a inak v „ich budúcom domove“. Dizajnér by Vám mal poradiť, aký typ a dizajn látky sa Vám hodí do interiéru. Na trhu je nespočetné množstvo textílii najrôznejších materiálov a vzorov, až sa z toho neznalému človeku zatočí hlava. Dizajnér pomôže výber zúžiť na niekoľko možných alternatív – Vy už len ukážete prstom na konečného favorita. Následne pracovníci firmy všetko dôkladne vymerajú, ušijú na mieru a nakoniec sa postarajú montáž a dekorovanie. Top firmy v tejto oblasti ponúkajú zákazníkom okrem luxusných materiálov, šitia na mieru a montáže aj možnosť vidieť interiér s novými záclonami na vizualizácii ešte pred tým, než spravia konečné rozhodnutie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia