Novinka na trhu hypoték od Fio banky: bez poplatkov a s garantovanými úrokovými sadzbami

Novinka na trhu hypoték od Fio banky: bez poplatkov a s garantovanými úrokovými sadzbami

Nízkonákladová Fio banka v októbri rozširuje portfólio úverových produktov o hypotéku. Čo ponúka? Hypotéka od Fio banky je úver v objeme od 10 000 až do 400 000 EUR, ktorým je možné financovať byt, rodinný dom, rekreačný objekt alebo pozemok určený na výstavbu nehnuteľnosti na bývanie. Maximálna výška úveru je 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Pomerne nízka LTV (pomer objemu úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti) je však vykompenzovaná atraktívnymi úrokovými sadzbami, ktoré sú uvedené v tabuľke na konci článku.

Rovnako ako pri ostatných bankových produktoch, aj v tomto prípade sa Fio banka snažila držať bezpoplatkovej politiky. Zdarma je poskytnutie aj čerpanie úveru, klient neplatí ani za vedenie bežného či úverového účtu a rezerváciu prostriedkov. Podobne ako konkurencia, aj Fio banka umožňuje realizovať mimoriadne splátky raz ročne bez poplatku (mimo dátum zmeny pevnej úrokovej sadzby ). Väčšinou je pri hypotékach možnosť splatiť 20 % zo zostatku istiny raz do roka bez poplatku, no Fio umožňuje splatiť 20 % z objemu celkového úveru raz ročne bez poplatku. Pre Vás by to znamenalo možnosť splatiť väčšiu sumu bez poplatkov. K tomu, aby ste mohli posielať mimoriadne splátky je potrebné zriadiť si k hypotéke službu Mimoriadna splátka, táto služba sa poskytuje zadarmo.

Máte peniaze navyše? Využite službu hyposporiace konto

fio_bankaPre tých, ktorí majú finančné prostriedky navyše ponúka Fio banka zaujímavý benefit: službu Hyposporiace konto, ktorá umožňuje lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov pri splácaní hypotekárneho úveru. Ak je zostatok na hyposporiacom konte vyšší ako 2000 €, potom sa istina na úvere vo výške zostatku na hyposporiacom konte nebude úročiť. Ak budete mať na konte napríklad 5000 € a zostatok istiny 75 000 €, úročiť sa bude suma len 70 000 €. Peniaze na hyposporiacom konte sú kedykoľvek k dispozícii, môžete ich pri najbližšej príležitosti použiť aj na mimoriadnu splátku. Z pohľadu klienta splácajúceho hypotéku je hyposporiace konto podstatne výhodnejšia možnosť ako peniaze ukladať na bežný sporiaci účet.

Okrem neštandarného benefitu – hyposporiaceho konta a úveru poskytovaného bez poplatkov Fio banka si pre záujemcov pripravila garantované úrokové sadzby.

„Vnímame zvýšený záujem klientov o úvery na bývanie, preto im teraz ponúkame Fio hypotéku bez poplatkov, naviac s garantovanými sadzbami. Takže dopredu bez dlhého počítania vedia, akú sadzbu dosiahnu. Prípadne môžu využiť hypokalkulačku na našich webových stránkach alebo kontaktovať niektorého z našich hypošpecialistov,“ vyjadril sa na margo nového produktu Jan Bláha, obchodný riaditeľ Fio banky.

Fixná alebo variabilná

Klient si môže vybrať z fixnej alebo variabilnej úrokovej sadzby. Ponúkané garantované sadzby závisia od objemu schváleného úveru a od účelu použitia finančných prostriedkov. Najlepšie garantované sadzby sú pri refinancovaní a pri hypotékach nad 75 000 €.

Pri úveroch nad 75 000 EUR je aktuálna variabilná sadzba je 2,22 % p.a. (pri refinancovaní) a 2,32 % p.a. ak je účelom kúpa nehnuteľnosti. Poznámka: Variabilná sadzba 2,22 % je konštruovaná ako 1M EURIBOR + 2,21 %, môže sa teda v čase meniť.

Fio banka však poskytuje zaujímavé podmienky aj pri fixácii na 5 rokov. V tomto prípade ak je účelom refinancovanie ponúka 2,59 % p.a. a ak je účelom kúpa tak garantuje sadzbu 2,69 % p.a. (pri úveroch nad 75 000 EUR).

Výhodnejšie podmienky pre tých, ktorí si v minulosti riadne plnili svoje záväzky

V prípade, že máte bezproblémovú úverovú históriu, vo Fio banke získate ešte výhodnejšie podmienky: zľavu 0,4 % z úrokovej sadzby na refinancovanie hypotéky do 70 % z hodnoty nehnuteľnosti a zľavu vo výške 0,3% ak je účelom kúpa nehnuteľnosti (platí pre hypotéky do 70 % z hodnoty predmetu zabezpečenia).

Parametre

Názov banky Fio banka, a.s.
Názov produktu Fio hypotéka
Objemu úveru minimálny: 10 000 €

maximálny: 40 000 €

LTV max. 70 %
Splatnosť minimálna: 11 rokov

maximálna: 30 rokov

Doklady potrebné pri vybavovaní hypotéky
 • doklad totožnosti
 • doklad preukazujúci príjem (akceptuje sa príjem zo zamestnania, z podnikania, z existujúceho alebo budúceho prenájmu a iné príjmy – napríklad rodičovský príspevok, starobný dôchodok…)
 • doklady k doloženiu účelu
 • doklady k zaisteniu úveru vrátane ocenenia
Poplatky
Spracovanie úveru 0,00 €
Čerpanie úveru 0,00 €
Vypracovanie odhadu nehnuteľnosti hradí sa priamo vybranému odhadcovi
Nedočerpanie úveru 0,00 €
Vedenie úverového účtu / mesiac 0,00 €
Zmena zmluvy
 • zmena osobných údajov: 0 €
 • zmena splátkového kalendára pri mimoriadnej splátke: 0 €
 • navýšenie hypotéky: 145 €
 • výmena nehnuteľnosti v zabezpečení: 145 €
 • iné zmeny: 55 €
Mimoriadna splátka hypotéky pri dohodnutí služby Mimoriadna splátka
 • v objeme do 20 % vrátane z nominálnej výšky úveru na bývanie raz ročne: 0 €
 • v objeme nad 20 % z výšky úveru: 2 % z objemu splátky za každý začatý rok od konca obdobia fixácie alebo platnosti marže:
Mimoriadna splátka hypotéky bez dohodnutej služby Mimoriadna splátka 2 % z objemu splátky za každý začatý rok od konca obdobia fixácie alebo platnosti marže
Prvá upomienka 4,00 €
Druhá upomienka 20,00 €
Úroková sadzba fixná alebo variabilná
FLOAT EURIBOR + 2,21 %
Fixná úroková sadzba (uvedené úrokové sadzby sú minimálne, s najnižšou možnou rizikovou priprážkou a s využitím všetkých poskytovaných zliav) 1,2, 3, 4 a 5 rokov
FIX 1 rok od 3,29% p.a.
FIX 2 roky od 2,79 % p.a.
FIX 3 roky od 2,59 % p.a.
FIX 4 roky od 2,59 % p.a.
FIX 5 rokov od 2,59 % p.a.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia