Novinka v portfóliu Unicredit Bank: hypotéka so sedemročnou fixáciou

Novinka v portfóliu Unicredit Bank: hypotéka so sedemročnou fixáciou

Vývoj úrokových sadzieb hypoték hraje do karát záujemcom o kúpu nehnuteľnosti a tým, ktorí chcú refinancovať starší úver na bývanie. Priemerná úroková sadzba klesala počas celého minulého roka, pričom v decembri prepísala nový rekord 2,74% p.a. V kombinácii s lacnými nehnuteľnosťami, keď sa priemerná cena za m2 ustálila na úrovni z roku 2007 je teraz priaznivé obdobie na kúpu nehnuteľnosti.

Rastie záujem o poistenie rovnakých splátok na dlhšiu dobu

Aktuálne rekordne nízke úroky hypoték si chcú ľudia poistiť na čo najdlhšiu dobu a preto sa čoraz častejšie rozhodujú pre dlhšie fixácie úrokových sadzieb. Fixácia totižto zabezpečí klientovi rovnakú splátku počas zvoleného obdobia.

Po skončení tohto obdobia banka úrok prehodnotí, čím sa zmení aj výška mesačnej splátky. Tá sa môže zvýšiť alebo znížiť, v závislosti od novej výšky úroku. Na ten vplýva viacero faktorov: základná úroková sadzba na medzibankovom trhu a marža banky ktorá sa pripočíta k tejto sadzbe. V neposlednom rade sa pod novú úrokovú sadzbu podpíše aj doterajšie správanie klienta počas uplynulej doby splácania. Klienti, ktorí sa správali nedisciplinovane, teda opakovane meškali so splátkou hypotéky, môžu očakávať zvýšenie úrokovej sadzby platnej pre nasledovné obdobie fixácie.

roznefixacieHypotekárne banky ponúkajú svojim klientom možnosť výberu z nasledovných fixácii: 1, 2, 3, 5 a 10 rokov, niektoré dokonca aj počas celej splatnosti. Najvýhodnejšie úrokové sadzby ponúkajú pri troj a päťročných fixáciách. Naprieč všetkými bankami sú úroky vyššie pri krátkych viazanostiach (na jeden rok) a pri dlhom období fixácie (10 rokov). Pri aktuálne historicky najnižších priemerných úrokoch hypoték sa javí ako dobrá voľba fixácia na 3, respektíve 5 rokov, pre ktorú sa rozhoduje drvivá väčšina klientov. To je kompromis medzi zabezpečením nezmenených splátok na stredne dlhé obdobie a možnosťou hypotéku predčasne splatiť (respektíve refinancovať výhodnejšou) v dostupnom časovom horizonte.

V reakcii na trend preferovania dlhšej fixácie pripravila Unicredit bank pre svojich klientov novinku vo svojom portfóliu: od začiatku roka ponúka sedemročnú fixáciu úrokovej sadzby s výhodným úrokom od 1,99 % p.a. (rovnaká sadzba platí aj pre dvojročný fix).

V súčasnosti sú medzi našimi klientmi najobľúbenejšie hypotéky s päťročnou fixáciou, žiadajú ich až tri štvrtiny nových záujemcov. Reagujeme na dopyt našich klientov a rozhodli sme sa im umožniť poistiť si súčasnú zaujímavú výšku splátky na ešte dlhšiu dobu, ako je päť rokov, a to za veľmi výhodných podmienok. Od januára sme preto do ponuky zaradili novinku v podobe sedemročnej fixácie úrokovej sadzby hypotekárnych úverov,“ vysvetlil motív zaradenia sedemročnej fixácie do portfólia banky Giovanni Guidi, riaditeľ retailového bankovníctva UniCredit Bank.

Ponuka atraktívneho úroku od 1,99 % p.a. pri fixácii na sedem rokov platí pre hypotéky do 85 % záložnej hodnoty nehnuteľnosti, ako pre novo poskytnuté úvery na bývanie, tak aj pre refinancovanie existujúceho hypotekárneho úveru.

UCB ponúka troj a päťročné fixácie s ešte výhodnejším úrokom – od 1,69 % p.a. Nad možnosťou dlhšej viazanosti úroku sa oplatí uvažovať tým, ktorí si chcú na dlhšie obdobie poistiť nižšie splátky a ktorí neplánujú úver počas zvoleného obdobia fixácie úroku predčasne splatiť, respektíve refinancovať.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia