Novopečení rodičia si budú môcť odložiť alebo znížiť splátky úverov na bývanie

Novopečení rodičia si budú môcť odložiť alebo znížiť splátky úverov na bývanie

Dobrá správa pre mladých rodičov: od budúceho roka si budú môcť znížiť splátky hypotéky až o dva roky. Legislatívne opatrenie, ktoré schválil parlament na základe návrhu poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) a Petra Kažimíra (Smer) nie je žiadnou štátnou dotáciou ani nákladom pre banku.

Rodičia budú musieť celý úver splatiť do posledného centu, no možnosť zníženia splátok počas dvojročného obdobia od narodenia dieťaťa im pomôže aspoň „voľnejšie dýchať“ a preklenúť obdobie, kedy musí rodina vyžiť z jedného príjmu pri často zvýšených nákladoch súvisiacich s ďalším prírastkom.

Novopečení rodičia budú mať po narodení dieťaťa v zásade na výber z troch možností:

  • Nezmenené splátky. Výšku splátok nie je potrebné ani rozumné upravovať, pokiaľ jeden príjem bude postačovať na splátky hypotéky a bežný chod domácnosti plus nejakú finančnú rezervu navyše.
  • Zníženie mesačnej splátky na polovicu počas dvoch rokov od narodenia dieťaťa. Túto možnosť sa oplatí využiť v prípade, že zníženie splátok na polovicu značne uľaví rodinnému rozpočtu.
  • Odklad splátok istiny na dva roky. Táto alternatíva v konečnom dôsledku úver najviac predražuje. Dlžníci totižto musia počas obdobia „odkladu splátok“ splácať úroky z dlžnej sumy. Splátok sa teda úplne nezbavia, naďalej musia platiť úroky, no dlžná suma sa pritom neumoruje. Pre dlžníka to znamená drahý luxus – v podstate si kupuje nižšie mesačné náklady tým, že platí úroky. Inými slovami: čím dlhší odklad, tým viac sa úver predraží o zbytočne zaplatené úroky, preto túto možnosť treba využiť iba v krajnom prípade, keď má rodina veľké finančné problémy potom, čo žena nastúpi na materskú. Aj v takej situácii však treba zvážiť, či sa viac neoplatí zníženie splátok na polovicu, nakoľko pri tejto možnosti dlžník spláca nielen úroky, ale aj malú časť istiny, takže dlh sa bude pomaly znižovať aj počas obdobia, kedy budú splátky znížené na polovicu.

Možno si vravíte: „odklad splátok hypotéky pri narodení dieťaťa predsa nie je žiadna novinka, veď taká možnosť tu je od apríla 2011“ a máte úplnú pravdu…

rodinka s malym dietatomNovinky

Doteraz si však mohli pri narodení dieťaťa znížiť splátku hypotéky alebo požiadať o odklad splátok istiny iba mladí, ktorí si vzali štátom dotovanú hypotéku pre mladých. Od januára 2015 sa táto možnosť rozširuje na akýkoľvek úver na bývanie, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou, teda nielen na tkz. „hypotéky pre mladých“.

Zmena neplatí spätne, ale len pre novo poskytnuté úvery, ktoré budú podpísané od roku 2015. O zníženie splátok bude môcť požiadať ktokoľvek, kto mal v čase podpisu zmluvy vek od 18-35 rokov a kto sa preukáže rodným listom dieťaťa (žiadosť treba podať najneskôr do 3 mesiacov po narodení).

Výhoda v podobe zníženia splátok sa netýka len manželov, ale aj nezosobášených partnerov, či jednotlivcov (o zníženie či odklad tak môže požiadať napríklad aj slobodná matka).

Doteraz bol záujem minimálny

Právo na zníženie splátok po narodení dieťaťa využívalo doteraz len minimálne množstvo klientov. Napríklad vo VÚB banke využilo túto možnosť počas troch rokov iba niečo cez 50 ľudí (z celkového počtu viac ako 10 000 klientov ktorí si v banke od roku od apríla 2011 vzali hypotéku pre mladých). Vzhľadom k tomu, že právo sa príliš nevyužívalo (nakoľko bolo limitované len na dotované hypotéky), mala byť táto možnosť novelou Zákona o bankách zrušená. Našťastie sa stal presný opak, zákon bol preformulovaný tak, aby sa možnosť využívať zníženie splátok hypotéky rozšírila na všetky úvery na bývanie. Dá sa teda počítať s tým, že od nového roka sa záujem o odklad/ zníženie splátok podstatne zvýši.

Čo bude po dvoch rokoch?

Po dvojročných prázdninách si bude môcť dlžník vybrať:

  1. či sa chce vrátiť k pôvodným splátkam úveru, pričom banka bude musieť predĺžiť pôvodnú splatnosť (to bude možné iba v prípade, že klient hneď pri podpise nezvolil maximálnu lehotu splatnosti)
  2. alebo či chce zachovať splatnosť pri zvýšení splátok.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia