Od 1. júla 2015 sa znižuje príjmový strop pre získanie hypotéky pre mladých: viac ako o stovku!

Od 1. júla 2015 sa znižuje príjmový strop pre získanie hypotéky pre mladých: viac ako o stovku!

Od 1. júla sa opäť mení príjmová hranica pre získanie hypotéky pre mladých. Tento krát smerom nadol.

Príjmový strop pre žiadateľa jednotlivca (od júla 2015) sa vypočíta ako 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za prvý kvartál roka 2015, pre dvojicu sa príjmový limit vypočíta ako 2,6 násobok priemernej mzdy.

Štatistický úrad na svojich webových stránkach zverejnil priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanca hospodárstva SR, ktorá v prvom kvartáli 2015 dosiahla 839 €. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím (posledným štvrťrokom 2014), kedy bola priemerná mzda zamestnanca až 918 €, sa jedná o slušný pokles. Dal sa však očakávať: priemernú mzdu zamestnancov na konci roka totižto navyšujú koncoročné odmeny a trináste platy, preto sa pokles priemernej mzdy v prvom štvrťroku opakuje so železnou pravidelnosťou každý rok.

V súvislosti s poklesom priemernej mzdy sa upravujú aj podmienky pre získanie štátom dotovaného hypoúveru

Nový strop pre jednotlivca platný od 1.7.2015 až do 30.9.2015 je 1090,70 EUR (1,3 x priemerná mzda teda 839 €). Pre dvojicu žiadateľov sa príjmy posudzujú spoločne, a ich príjem nesmie presiahnuť stop 2181,40 € (2,6x 839 €).

V praxi to znamená, že jednotlivec môže získať hypotéku pre mladých, pokiaľ priemerný mesačný príjem v hrubom za predchádzajúci kalendárny rok nepresiahol 1090,70 € (súčasný príjem môže byť vyšší, na účely poskytnutia hypotéky so štátnym príspevkom aktuálny príjem nehrá žiadnu rolu). Čo sa týka maximálneho veku, teda do 35 rokov, rozhoduje dátum podania žiadosti. Ak by ste chceli podať žiadosť deň po 35 narodeninách, počítajte s tým, že nepochodíte v každej banke.

Pokiaľ sú žiadatelia dvaja, obaja musia splniť podmienku veku maximálne 35 rokov a ich spoločný priemerný mesačný príjem v hrubom za predchádzajúci rok je maximálne 2181,40 €. Pozor, do príjmu sa nezapočítava len príjem zo zamestnania, ale aj z podnikania, zo živnosti či z práce na dohodu, započítavajú sa tiež diéty, výživné a doktorandské štipendium.

Mínus tri percentá z úroku a ďalšie výhody po dobu piatich rokov

relax v novom bytePre tých, ktorí chcú v najbližšej dobe investovať do bývania a spĺňajú vyššie uvedené podmienky je hypotéka pre mladých ideálnou voľbou. Získajú 3 % zľavu zo štandardného úroku, po dobu prvých piatich rokoch splácania a ďalší skvelý benefit, o ktorom sa môže klientom splácajúcim bežnú hypotéku iba snívať. Reč je o možnosti bezplatne predčasne splatiť hypotéku počas prvých piatich rokoch splácania. Pokiaľ však úver úplne splatíte počas prvých štyroch rokov, budete musieť vrátiť štátny príspevok a bonifikáciu k úrokovej sadzbe od hypotekárnej banky.

Tip: vedeli ste, že hypotéku so štátnym príspevkom môžete čerpať aj opakovane?

Štátny príspevok vo výške vo výške 2 % a zľavu 1 % ktorú poskytne banka je možné získať na úver do 50 000 € maximálne však do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Úver si však môžete vybaviť vo výške viac ako 50 000 €, všetko nad túto sumu sa však bude úročiť štandardným úrokom (bez štátneho príspevku a príspevku banky).

Pokiaľ Váš príjem za predchádzajúci rok je o pár desiatok eur vyšší ako nový limit (1090,70 EUR za mesiac), nevešajte hlavu. Ešte pár dní máte na to, aby ste o hypotéku pre mladých požiadali s pôvodnou príjmovou hranicou (platnou pre druhý kvartál 2015) ktorá je vyše o sto eur vyššia (1193,40 €).

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia