Od marca sa začne skracovať maximálna doba splatnosti spotrebných úverov

Od marca sa začne skracovať maximálna doba splatnosti spotrebných úverov

Národná banka Slovenska v októbri minulého roka predstavila odporúčania pre banky v oblasti retailových úverov. Jedným z odporúčaní je skrátenie maximálnej doby splatnosti novo poskytnutých úvery retailu (v rámci čoho odporúča zohľadniť pokles príjmu klienta v dôchodkovom veku).

Kým dnes je možné uzatvoriť zmluvu o spotrebnom úvere bez zabezpečenia so splatnosťou aj 120 mesiacov, po novom by sa mala maximálna lehota splatnosti postupne skracovať. Podľa odporúčania NBS by mala byť maximálna lehota splatnosti 9 rokov a to v období od 1. marca 2015 do konca tohto roka. Neskôr by malo dôjsť k ďalšiemu skracovaniu maximálnej lehoty splatnosti na 8 rokov (od 1. januára 2016).

Kratšia maximálna lehota splatnosti: vyššie splátky ale aj celkové nižšie preplatenie úveru

presypacie hodPre záujemcov o spotrebný úver bude kratšia splatnosť znamenať vyššie splátky pri tom istom objeme úveru. Na druhej strane zase celkovo úver preplatia menej. Pri výbere splatnosti platí, že čím vyššia splatnosť, tým viac klient zaplatí na úrokoch.

Príklad: Ak by ste si dnes chceli požičať 5000 €, s úrokom 8 % a so splatnosťou 10 rokov, mesačná splátka by vyšla na necelých 61 €. Ak by ste uzavreli zmluvu so splatnosťou na 8 rokov (pri pôžičke 5000 €, a úroku 8 % p.a.), mesačná splátka by bola vyššia o 10 € – zaplatili by ste mesačne necelých 71 €, no celkovo by ste úver preplatili menej. Rozdiel na zaplatených úrokoch by bol až 494 €.

V súčasnosti poskytuje úver s desaťročnou splatnosťou takmer každá banka – VÚB, Tatra banka, SLSP, Sberbank, Prima banka, ČSOB. Požiadavka dodržiavať limity na splatnosť retailových úverov od 1. marca 2015 zo strany bánk nemá charakter nariadenia, ale odporúčania. NBS však bude vyhodnocovať implementáciu tohto odporúčania v priebehu druhého kvartálu a prípadne môže neskôr vydať záväzné nariadenie.

Pri hypotékach je odporúčaný limit splatnosti 30 rokov

Ani maximálna splatnosť úverov zabezpečených nehnuteľnosťou (teda hypotéky, medziúvery a úvery stavebných sporiteľní) nezostali úplne bez povšimnutia. V zmysle odporúčaní NBS by ich mali banky po novom poskytovať so splatnosťou maximálne 30 rokov. Podiel nových úverov zabezpečených nehnuteľnosťou so splatnosťou nad 30 rokov by na štvrťročnej báze nemal presiahnuť 10 %. Každý desiaty úver a bývanie tak bude môcť mať splatnosť nad 30 rokov, zvyšné budú so splatnosťou max. do 30 rokov. Podľa údajov ČSOB priemerná doba splatnosti, za ktorú stihneme splatiť hypotéku, je 24 rokov.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia