Odmena za platbu kartou je príjemná ale limitovaná

Odmena za platbu kartou je príjemná ale limitovaná

Banky sa snažia motivovať ľudí k bezhotovostným platbám namiesto hotovosti. Presviedčajú, že bezhotovostné platby sú pohodlnejšie a bezpečnejšie ako nosiť so sebou v peňaženke veľkú hotovosť. Naviac, platby kartou nie sú v prípade kreditných kariet spoplatnené a pri debetných kartách si banky účtujú iba niekoľko centový poplatok, respektíve ich ponúkajú v rámci predplatených balíkov služieb k bankovým účtom celkom zadarmo.

Najlepším lákadlom, ako presvedčiť klienta, aby namiesto hotovosti používal platbu kartou, je odmena. Kým niektoré banky ponúkajú pri istom objeme zrealizovaných bezhotovostných transakcií zľavu z poplatku za účet, iné sa snažia osloviť účinnejšími metódami: odmenou za platbu kartou, na ktorú klienti najviacej „počúvajú“.

Ktoré banky „odmeňujú“?

Výška odmeny sa určí ako percento zo zaplatenej sumy kartou.

int.debetkaNajväčšiu odmenu ponúka Tatra banka pri bezkontaktnej platbe mobilom, ktorá vracia až 5 % z každej platby. Bezkontaktné mobilné platby TB môžete využívať ak vlastníte smartfón s technológiou NFC a ste klientom O2 či Orangeu, alebo máte iPhone. Ak sa tešíte, že si zľavníte nákupy o 5%, rýchlo sa schlaďte. Bonus je totižto limitovaný sumou 50 € mesačne.

Stropy pri vyplácaní odmien si stanovili aj iné bankové domy. Rovnaký strop teda maximálne 50 € mesačne má aj Prima banka, ktorá ponúka vrátenie 0,5% späť na účet z každej platby jej kartou.

Slovenská sporiteľňa tiež motivuje držiteľov debetných kariet odmenou vo výške pol percenta z hodnoty nákupu. Tá však do výpočtu bonusu, ktorý pripisuje raz za mesiac na účet klienta nezapočítava transakcie ako nákup cudzej meny v zmenárni, platby za hazardné hry, lotérie či stávkovanie. Bonus sa počíta za bezhotovostné platby uskutočnené v danom mesiaci, minimálne vo výške 50 €, maximálne do 2000 €. Ak by ste aj v danom mesiaci veselo platili kartou a zaplatili by ste ňou nákupy v hodnote viac ako 2000 €, na konci mesiaca získate maximálne 10 €.

Pokiaľ sa Vám pol percentný bonus máli, používajte kreditku, ku ktorým banky sľubujú 1% až 1,5 % odmenu z uskutočnených transakcií.

Finančné inštitúcie však na vyplácaní odmien v žiadnom prípade „škodové“ nie sú. Majú totižto príjem z každej platby kartou. Obchodník, u ktorého uskutočníte nákup za ktorý zaplatíte kartou, musí časť z transakcie odviesť svojej banke (poplatky sa orientačne pohybujú vo výške 1-4%). Časť z tohto poplatku potom smeruje do Vašej banky, nakoľko tá je vydavateľom karty, ktorou sa platilo. Tá sa potom s Vami rada o časť zisku podelí, aby Vás motivovala bezhotovostne platiť aj naďalej.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia