Odstúpim leasing - Ako na to?
„Odstúpim leasing na BMW X5, rok výroby 2008 odstupné 1500 €, splátky 270 € vrátane poistného, bohatá výbava, v dobrom technickom stave“ Podobných ponúk na odstúpenie leasingu (značiek ako audi, bmw, kia, škoda a podobne) nájdete na inzertných portáloch stovky.
Prečo sa niekto rozhoduje odstúpiť leasing za zlomok ceny, ktorú už uhradil leasingovej spoločnosti? Dôvodov môže byť niekoľko, no všetky majú spoločného menovateľa a tým je nedostatok peňazí na splátky. Pôvodný nájomca sa chce takýmto spôsobom zbaviť auta zaťaženého lízingovou zmluvou. Pre človeka, ktorý hľadá auto za dobrú cenu to môže byť celkom výhodný obchod, samozrejme pri dodržaní správneho postupu.
Nový nájomca môže začať používať auto okamžite, niekoľko splátok za neho uhradil už predchádzajúci nájomca (s ktorým si môže ale nemusí dohodnúť takzvané odstupné). Následne, po uhradení všetkých zostávajúcich splátok vrátane poslednej splátky dôjde k prevodu vlastníctva auta z leasingovej spoločnosti na nového nájomcu.
Postúpenie leasingovej zmluvy je nástroj, ktorému sa lízingové spoločnosti nebránia, skôr naopak, väčšinou tento krok pôvodného nájomcu vítajú. Pre ne je totižto oveľa výhodnejšie zrealizovať niekoľko administratívnych úkonov ako sa naťahovať o nezaplatené alebo oneskorené splátky s osobou vo finančných ťažkostiach.
Ako to funguje?
Postúpenie leasingovej zmluvy je v podstate trojstranný zmluvný vzťah, ktorého sa zúčastňuje leasingová spoločnosť (ako prenajímateľ, vozidlo je totižto majetkom lízingovky až do jeho úplného splatenia), ďalej postupiteľ a postupník. Postupiteľom je predošlý nájomca, ktorého hlavným cieľom je zbavenie sa finančného zaťaženia v podobe mesačných splátok. Postupník je osoba, ktorá nahradzuje postupiteľa vo vzťahu s prenajímateľom. Postupník, teda nový nájomca, chce vozidlo získať čo najvýhodnejšie.
Postupiteľ chce tiež z obchodu čo najviacej vyťažiť. Spravidla sa však musí zmieriť s tým, že investované peniaze (do akontácie a uhradených splátok) sa mu v plnej výške nevrátia. To by bolo pre každého výhodnejšie uzatvorenie novej leasingovej zmluvy. Ako odrazový mostík môže v tejto situácii poslúžiť trhová cena vozidla. Keďže sa nejedná o nové, ale ojazdené vozidlo, postup by mal byť podobný ako pri kúpe ojazdeného vozidla – teda zistiť si, ako sa pohybujú ceny podobných ojazdených automobilov v autobazaroch (so zohľadnením značky, veku auta, počtu najazdených kilometrov, stavu a výbavy vozidla).
Akonáhle máte odhad trhovej ceny – či už priamo od znalca či známeho, ktorý sa zaoberá nákupom a predajom ojazdených áut alebo len taký, ku ktorému sa ste sa dopracovali vlastným odhadom, máte základ, od ktorého sa bude odvíjať dohodnutá cena. Rozhodne by ste za auto nemali zaplatiť viac ako je rozdiel medzi trhovou cenou vozidla a sumou ktorú treba ešte zaplatiť leasingovej spoločnosti na zostávajúcich splátkach.
Výšku odstupného si dohadujú vzájomne postupiteľ a postupník, leasingovú spoločnosť jej výška nebude zaujímať. Ideálne je dohodnúť si výšku odstupného formou dohody o finančnom vysporiadaní.
Akonáhle si teda postupiteľ nájde postupníka (či už na inzerát alebo známeho), a dohodnú sa na výške odstupného, obaja spoločne navštívia leasingovú spoločnosť. Tú bude predovšetkým zaujímať bonita nového klienta. V prípade, že bude dostatočná, leasingová spoločnosť vytlačí zmluvu o postúpení leasingu, podpisom ktorej záväzky prechádzajú na postupníka – nového nájomcu.
Čítajte ďalej: Čo sa viac oplatí auto na leasing alebo na úver?