Offshore spoločnosti - podnikanie v daňovom raji

Offshore spoločnosti - podnikanie v daňovom raji

Vysoké dane spôsobujú nejednu vrásku na čele podnikateľa. A preto sa niet čomu čudovať, ak podnikatelia hľadajú spôsoby, ako v medziach zákona znížiť daňové zaťaženie na minimum. Je to prirodzená reakcia firiem na narastajúce daňovo- odvodové zaťaženie na Slovensku, ktorá sa stále častejšie končí založením takzvanej offshore spoločnosti. O čo sa jedná? Offshore spoločnosť je firma založená v daňovom raji. Medzi často skloňované daňové raje patria krajiny ako Spojené arabské emiráty, Cyprus, Seychely, Panenské ostrovy, Holandské Antily, Belize. Už zo samotného slovného spojenia daňový raj sa každý dovtípi, že sa jedná o krajiny, ktoré majú veľmi nízke, respektíve žiadne daňové zaťaženie.

Z histórie…

Samotný výraz „offshore“ sa zaužíval podľa firiem, ktoré boli zakladané „na ostrovoch“ neďaleko pobrežia, teda v anglickom preklade slova „pobrežný“ – „offshore“.

kancelaria na plazi VMnožstvo malých či väčších ostrovov, nachádzajúcich sa najčastejšie pri Veľkej Británii alebo USA už pred mnohými rokmi začali lákať zahraničných investorov na rôzne daňové výhody. Zaujímavosťou však je, že úplné základy offshore finančného priemyslu boli položené v neďalekej Viedni, v roku 1815, kedy bola ustanovená švajčiarska neutralita na Viedenskom kongrese. Finančná stabilita a neutralita veľkou mierou prispeli k prudkému rozmachu švajčiarskych bánk. A práve Švajčiarsko je podľa Boston Consulting Group najväčším daňovým rajom na svete. Ako informoval spravodajský server Economy Watch, švajčiarski finančníci spravujú aktíva blížiace sa k sume 1,5 bilióna eur. Vďaka pôvodnej legislatíve – zákone o bankovom tajomstve mohli švajčiarske banky prijať stovky miliárd dolárov z nepriznaných amerických účtov, za čo boli aj dosť kritizované. Zdá sa však, že Švajčiarsko o svoj lukratívny status najväčšieho daňového raja skôr či neskôr príde, aj pod vplyvom dohody medzi vládou USA a Švajčiarska z Augusta 2013, ktorá má zabrániť daňovým únikom amerických občanov. Táto dohoda umožní sankcionovať banky, ktoré americkým klientom pomohli vyhnúť sa plateniu daní.

Slovenská realita: takmer štyri tisícky firiem

Počet offshorových spoločností so slovenskými majiteľmi sa každým rokom zvyšuje. Len za prvé tri kvartály roku 2013 sa počet slovenských firiem s vlastníkom z daňového raja zvýšil o 179 na 3 823 subjektov. Tieto štatistiky zverejnila poradenská spoločnosť Bisnode. Majitelia z destinácií ktoré sú považované za daňový raj za tri kvartály tohto roka investovali do základného kapitálu slovenských podnikov viac ako 8,5 mld. eur.

Medzi najlákavejšie destinácie slovenských podnikateľov patria Spojené štáty americké, Seychely a Panama. Nárast bol zaznamenaný aj v prípade Holandska, Belize a Spojených arabských emirátov. Naopak, počet firiem so sídlom v Cypre a Luxembursku za prvé tri kvartály tohto roka klesol. Z dlhodobého hľadiska je však najobľúbenejším daňovým rajom pre slovenské firmy Holandsko (kde ich sídli až 1138), Spojené štáty americké (819) a na treťom mieste je Cyprus (741).

Prvých deväť mesiacov tohto roka sa tak nieslo v duchu zvýšeného záujmu o medzinárodnú daňovú optimalizáciu. To, že si slovenskí podnikatelia obľúbili práve Spojené štáty a Seychely je dané možnosťou utajiť konečného vlastníka spoločnosti.

Slovenskou verejnosťou je slovné spojenie „daňový raj“ vnímané skôr negatívne. Určite však neplatí, že každá offshorová spoločnosť je kriminálna. Skôr naopak. Tieto firmy sa snažia využiť všetky legálne spôsoby, ktoré im umožnia platiť čo najnižšie dane. Založenie offshorovej firmy sa väčšinou zmestí do sumy 1000 €. Ak by napríklad spoločnosť vytvorila zisk desaťtisíc eur ročne, pri 23 % sadzbe dane z príjmu by musela ročne odviesť 2300 €. Ak by takáto firma investovala do založenia offshore spoločnosti v daňovom raji tisícku, už len v prvom roku od založenia ušetrí na daniach 1300 €.

Okrem nulového či v porovnaní so Slovenskom veľmi nízkeho daňové zaťaženia majú offshore sídla aj množstvo ďalších výhod:

  • malé množstvo povinností voči štátu, žiadna nákladná byrokracia
  • utajenie konečného vlastníka či dokonca riadiacich orgánov spoločnosti, diskrétnosť bánk, bankové tajomstvo
  • často krát sa nevyžaduje daňové priznanie, nevedie sa účtovníctvo, absencia auditu
  • nízka administratívna záťaž pri zakladaní a prevádzkovaní spoločnosti (v niektorých daňových rajoch je spoločnosť založená v priebehu jedného dňa)

Mínusy offshore spoločností

  • negatívne vnímanie spoločnosťou
  • možná nedôvera obchodných partnerov voči spoločnostiam sídliacim v daňovom raji
  • nízky počet bánk ktoré sú ochotné založiť účet firmám sídliacich v daňovom raji

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia