Opatrovanie detí: celodenná starostlivosť profi agentúry stojí majland

Opatrovanie detí: celodenná starostlivosť profi agentúry stojí majland

Kým v zahraničí je celkom bežná veľmi krátka materská dovolenka – napríklad v USA len tri mesiace, na Slovensku si čerstvé mamičky môžu dopriať až tri roky s dieťaťom odbremenené od pracovných povinností- nejedna Američanka si tak môže len závistlivo povzdychnúť.

Bežná materská dovolenka na Slovensku trvá 34 týždňov, v prípade že sa narodili dve a viac detí tak má mamička nárok na 43 týždňovú materskú a osamelá matka má nárok na 37 týždňov materskej. Drvivej väčšine mamičiek sa doma s dieťatkom tak zapáči, že hneď po materskej idú na „rodičovskú dovolenku“, počas ktorej majú nárok na poberanie rodičovského príspevku (na jedno dieťa je výška rodičovského príspevku 199,60 €, rodičia dvojičiek dostanú o niečo viac) a to až do 3 rokov veku dieťaťa, respektíve do 6 rokov ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Pracovný a rodinný život sa dá skĺbiť. Ľahké a lacné to však nebude.

Ani na Slovensku nie je žiadnou výnimkou, že novopečená mamička musí (alebo chce) z finančných alebo iných dôvodov nastúpiť do práce už pár mesiacov po pôrode. Zostáva potom vyriešiť otázku čo s malý dieťaťom. Ideálne riešenie tejto situácie je babička, ktorá je ochotná s opatrovaním dieťaťa pomôcť. Výhodou je dôverný vzťah medzi babičkou a Vašou ratolesťou, takže pokiaľ sú vzťahy v rodine dobré, ideálnejšie riešenie nenájdete. Ako a za koľko môžete zohnať niekoho na opatrovanie detí, pokiaľ starých rodičov nemáte, bývajú ďaleko, alebo nie sú ochotní postarať sa o Vaše dieťa? Týmito a ďalšími otázkami sa budeme zaoberať v nasledovnom texte.

Z čoho financovať opatrovanie dieťaťa

Ak sa rozhodnete nastúpiť do práce skôr (pred dovŕšením tretieho roku veku dieťaťa), máte nárok na takzvaný príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý slúži na čiastočné preplatenie nákladov na opatrovateľku, jasle či škôlku. Štát poskytuje tento príspevok maximálne do výšky 230 € mesačne, no najviac vo výške reálnych nákladov. Ak napríklad umiestnite dieťa do jaslí kde sú mesačné náklady na starostlivosť 100 €, máte nárok na príspevok na starostlivosť iba v tejto výške.

Rodičovský alebo príspevok na dieťa? Musíte si vybrať…

Rodič dieťaťa do troch (resp. šiestich rokov s nepriaznivým zdravotným stavom) však môže poberať už vyššie spomenutý rodičovský príspevok (199,60 €/ mesačne). Pri poberaní rodičovského príspevku môžete tiež pracovať, pričom práca nie je nijako obmedzená a Vaše dieťa tiež môžete zveriť opatrovateľke alebo ho umiestniť do jaslí či škôlky. Podľa zákona však môže rodiť poberať len jeden príspevok – buď rodičovský alebo príspevok na opatrovanie dieťaťa, nikdy nie oba naraz. Takže je len na rodičovi, ako sa rozhodne a ktorý sa mu viac oplatí. Ak by sme použili vyššie uvedený príklad – obecné jasle za 100 € so stravou, tak sa Vám viac oplatí poberať rodičovský príspevok a ešte Vám zostane aj pár drobných na ďalšie výdavky. Ak by ste Však dieťa umiestnili do súkromných jaslí s nákladmi 250 € mesačne, tak je jednoznačnou voľbou poberanie príspevku na opatrovanie a vzdanie sa rodičovského príspevku.

Profesionálna agentúra verzus dievča z inzerátu

Každopádne pre malé deti v útlom veku je z psychologického hľadiska ďaleko výhodnejšia individuálna starostlivosť. Pocit bezpečia, nemennosti a domáceho prostredia je pre deti veľmi dôležitý a každú zmenu týkajúcu sa prostredia alebo ľudí okolo seba vnímajú veľmi citlivo, takže ich umiestnenie do materskej škôlky môže na ne pôsobiť nesmierne stresujúco.

Aké sú teda možnosti a najmä koľko to bude stáť?

Profesionálna agentúra

opatrovatelka s dvomi detmiAk sa rozhodnete pre túto možnosť, počítajte s tým, že sa o Vaše dieťa sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou starať skúsená a preverená opatrovateľka. Prívlastkami skúsená overená sa nemyslí mladé 18 ročné dieťa, ktoré sa počas školských prázdnin pár krát robilo babysitting svojej o pár rokov staršej sesternici, ale zrelá mladá žena (spravidla od 20-30 rokov) so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním (najčastejšie humanitného zamerania), ktorá má prirodzený vzťah k deťom. Opatrovateľská agentúra dokáže zabezpečiť ako krátkodobú tak aj dlhodobú starostlivosť o dieťa (9 hodín denne, 5 dní v týždni). Výhodou pravidelného a dlhodobého opatrovania je skutočnosť, že Vaše dieťa bude v starostlivosti jednej opatrovateľky, takže si nebude musieť opakovane zvykať na nové tváre.

Najmä vo väčších mestách (Bratislava, Košice, Žilina…), kde je koncentrácia zahraničných klientov vyššia je možnosť využiť služby aj bilinguálnej opatrovateľky, ktorá okrem slovenského jazyka ovláda plynule anglický, nemecký, francúzsky či ruský jazyk.

Na rozdiel od opatrovateľky, ktorú si zoženiete na vlastnú päsť (podstatne lacnejšie v porovnaní s profi agentúrou) je výhodou agentúr možnosť okamžite nájsť v prípade potreby náhradu. Aj opatrovateľka detí je len „bežný človek“ a tak sa môže kedykoľvek stať, že ochorie alebo sa z osobných či rodinných dôvodov nebude môcť v dohodnutom čase dostaviť. Agentúra hneď zoženie náhradu. A čo to bude stáť? Najdrahšie vychádza jednorázové stráženie dieťaťa na pár hodín – ak si chcete vyraziť do divadla alebo do dobrej reštaurácie, tak za stráženie zaplatíte v priemere 7-10 € na hodinu. Podstatne lacnejšie je pravidelné opatrovanie nad 4 hodiny denne, ktoré je spoplatnené sadzbou 5-6 € / hod. Najlacnejšie na hodinu je celodenné opatrovanie počas pracovnej doby – okolo 4-5 € na hodinu. Ak by sme počítali s nižšou sadzbou, tak Vás bude celodenné opatrovanie dieťaťa mesačne stáť až 720 €! Odpočítajme od toho príspevok na starostlivosť o dieťa (230 €) a vyjde nám suma 490 € ktorú budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Napriek tomu, že služby profesionálnej agentúry nie sú najlacnejšie, istotne to stojí za to, že dostanete profesionálnu, preverenú mladú ženu s dobrým zdravotným stavom, kvalifikáciou, skúsenosťami a s poistením.

Možnosť číslo dva: opatrovateľka na vlastnú päsť

Táto možnosť je ideálnou voľbou pre rodičov, ktorí nechcú svoje dieťa umiestniť do jaslí, ale ktorí chcú individuálnu starostlivosť bez toho, aby ich to stálo majland. Individuálna opatrovateľka si pýta na hodinu v priemere 2-3 € čo je výhodné najmä vtedy ak máte dve alebo viac detí – spravidla sa hodinová sadzba nemení s počtom detí. Peniaze teda ušetríte, ale čas asi nie – teda pokiaľ nemáte referenciu na šikovnú a spoľahlivú opatrovateľku od známych.

Pokiaľ sa rozhodnete hľadať cez inzeráty, budete si musieť spoľahlivosť vybranej osoby overiť sami. Pustiť si do bytu cudziu neoverenú osobu bez referencií a navyše zveriť jej dieťa je dosť veľké riziko. Preto na prvý krát nikdy nenechávajte Vaše dieťa s novou opatrovateľkou samé, ale pár krát sa dohodnite na kratšom stretnutí, aby ste mali možnosť pozorovať ju pri práci. V prípade, že komunikácia s dieťaťom bude bezproblémová, nechajte ich hodinku-dve samých a až potom sa dohodnite na trvalejšej starostlivosti.

A čo vy? Využili ste už služby profesionálnej opatrovateľky? Ak áno, aké boli Vaše skúsenosti? Podeľte sa o ne odoslaním komentára nižšie. Najviac nás a našich čitateľov budú zaujímať kuriózne situácie.

Prípadne, ak hľadáte opatrovateľku alebo si hľadáte prácu v tejto oblasti, kľudne dajte na seba kontakt, tiež v komentároch!

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia