Opatrovateľský kurz otvára dvere do rakúskych a nemeckých domácností

Opatrovateľský kurz otvára dvere do rakúskych a nemeckých domácností

Zunovala sa Vám Vaša práca? Radi by ste svoju energiu venovali niečomu užitočnejšiemu a zaujímavejšiemu? Čo takto zmeniť profesiu a začať sa starať o chorých a nevládnych ľudí? Úsmev na ich tvári a úprimná vďačnosť je pre tisícky opatrovateliek dostatočnou satisfakciou a dôvodom, prečo sa tomuto namáhavému povolaniu denno denne s radosťou venujú.

Spokojnosť s kvalitne odvedenou a zmysluplnou prácou je síce pre dobrý životný pocit nevyhnutná, no nemenej dôležitá je aj spokojnosť s finančným ohodnotením našej práce. A práve financie sú dôvodom, prečo drvivá väčšina kvalifikovaných opatrovateliek mieri za naše hranice – najčastejšie do Rakúska a Nemecka.

Motivácia? Plat o ktorom sa môže väčšine pracujúcich Slovákov iba snívať

starsia pani s opatrovatelkouAtraktívne finančné ohodnotenie vo výške 40-60 € za deň je pre mnohé ženy a mužov dostatočnou motiváciou aj na zmenu profesie.

Opatrovateľkou či opatrovateľom sa môže stať každý, a to pomerne jednoducho. Pokiaľ ste doteraz vykonávali prácu úplne iného charakteru, všetky nevyhnutné teoretické vedomosti potrebné na výkon tohto povolania získate na špecializovanom opatrovateľskom kurze, ktoré uskutočňujú agentúry po celom Slovensku.

Sami si vyberte termín, miesto, formu a rozsah štúdia

Záujemcovia si môžu vybrať z viacerých foriem štúdia, podľa toho, ktorá im najviacej vyhovuje. Najväčší záujem je o diaľkovú formu, počas ktorej prebieha výučba cez víkendy (soboty). Ďalej je možné študovať dennou formou, ale aj po večeroch či tkz.doplnkovou formou – tá je vhodná účastníkov, ktorí už jeden opatrovateľský kurz v menšom rozsahu absolvovali a ktorí si potrebujú doplniť zákonom stanovený minimálny rozsah.

Opatrovateľské kurzy majú rozsah minimálne 230 hodín. Pred výberom samotného kurzu a jeho organizátora by ste si mali overiť platnosť akreditácie od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Po absolvovaní teoretickej a praktickej časti dostanete certifikát. Organizátori opatrovateľských kurzov sa situácii na Slovensku (kde väčšina absolventov odchádza vykonávať domácu opatrovateľskú službu do Rakúska a Nemecka) veľmi rýchle prispôsobili a osvedčenia o kvalifikácii vydávajú bezplatne vo variante slovenčina/nemčina.

S certifikátom v ruke sa ľahšie môžete zamestnať v domácej opatrovateľskej službe v susednom Rakúsku či Nemecku

Rodiny pacientov požadujú komunikatívnu znalosť nemčiny a predovšetkým trpezlivý a láskyplný vzťah k opatrovanému človeku. Bez empatie Vám žiaden opatrovateľský kurz nepomôže a toto povolanie nebude môcť dlhodobo vykonávať.

Čo sa na kurze naučíte

Samotný kurz sa delí na dve časti. V prvej časti sa naučíte teóriu, v rámci ktorej sa dozviete viac o opatrovateľstve. Preberať sa bude (okrem iného) komunikácia a práca s klientom, princípy etiky v opatrovateľstve, základy anatómie a fyziológie ľudského tela, základy psychológie a patopsychológie, opatrovateľské techniky, prvá pomoc… Zaujímavých predmetov je však ďaleko viac: zásady racionálnej výživy, základy fyzioterapie, prevencia, hygiena a epidemiológia a mnoho ďalšieho.

Nemenej pútavá je aj praktická časť, v ktorej sa budú môcť účastníci nacvičiť praktické zručnosti napríklad nácvik pohybovej aktivizácie, zdokonaliť sa v umení motivovať, nácvik jednotlivých postupov v malých skupinkách…Samotná odborná prax sa získava v zdravotníckych zariadeniach alebo zariadeniach sociálnych služieb.

Koľko Vás bude stáť opatrovateľský kurz?

Cena opatrovateľského kurzu sa pohybuje v závislosti od jeho rozsahu, formy štúdia, miesta konania a v neposlednom rade od vybraného organizátora. Za štandardný 230 hodinový opatrovateľský kurz zaplatíte od 130 – 270 €, za 400 hodinový si budete musieť priplatiť (aktuálne sa ceny pohybujú v rozsahu od 180 – 420 €).

Kurz si môžete nechať preplatiť

Ste evidovaný na práce práce a rozmýšľate kde vziať peniaze na zaplatenie kurzu? Máme dobrú správu. UPSVaR Vám po splnení istých podmienok môže preplatiť vynaložené náklady v plnej výške, max. však 600 €. Požiadať o to musíte príslušný ÚPSVaR písomne najskôr 30 dní po absolvovaní kurzu, no najneskôr do 90 dní. Ak sa chystáte túto možnosť využiť, príliš dlho neotáľajte, podľa najnovších správ tak môžete spraviť do konca júna, nakoľko peniaze vyčlenené v konkrétnych mestách na rekvalifikačné kurzy sa rýchle míňajú.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia