Operatívny leasing

Operatívny leasing

Na slovenskom trhu sa pojem operatívny leasing dostáva stále viac do povedomia spotrebiteľov, Jedná sa totižto o moderný spôsob prenájmu, ktorého cieľom je poskytovanie služieb a nie investícia do predmetu leasingu. V stredoeurópskych končinách sa najčastejšie pojem operatívny leasing skloňuje práve v súvislosti s osobnými automobilmi.

Možností na získanie a používanie nového auta je neúrekom – od financovania z vlastných zdrojov, cez účelové ale aj neúčelové úvery bánk a nebankových subjektov až po produkty finančného a operatívneho leasingu vozidiel. Rozdiel medzi leasingom a úverom je snáď každému jasný, no stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí nerozlišujú medzi finančným a operatívnym leasingom. Základný rozdiel je v tom, či chcete predmet leasingu (pre zjednodušenie budete hovoriť o autách) odkúpiť, alebo si ho chcete prenajať aj s balíkom komplexných služieb. Ak chcete aby auto po vypršaní leasingovej zmluvy bolo vo vašom vlastníctve, tak je pre Vás vhodným spôsob financovanie prostredníctvom finančného leasingu. Ak však chcete auto iba pár rokov používať a nechcete s ním mať žiadne starosti (v súvislosti s údržbou, prevádzkou a administratívou), operatívny leasing je pre Vás správnou voľbou.

Na rozdiel od finančného leasingu po skončení zmluvy zostane auto majetkom leasingovej spoločnosti, ktorá Vám ho prenajala. V mesačnej splátke tak bude klient platiť jedine rozdiel medzi kúpnou a zostatkovou cenou vozidla a k tomu všetky služby, ktoré si objedná. Výhodou je, že nie je potrebné zložiť akontáciu a celá mesačná splátka je daňovo odpočítateľnou položkou. Vďaka operatívnemu leasingu tak môžete auto pohodlne používať a všetky starosti súvisiace s prevádzkou auta či celého vozového parku má na starosti leasingová spoločnosť.

Služby operatívneho leasingu automobilov

operativny leasing autBežne služby spoločností podnikajúcich v oblasti operatívneho leasingu zahŕňajú objednanie a nákup vozidla podľa požiadaviek klienta u výrobcu, financovanie vozidla, štandardnú údržbu vozidla, výmenu pneumatík a ich uskladnenie, servisné prehliadky, nákup diaľničných známok, tankovanie pohonných hmôt prostredníctvom palivovej karty s PIN kódom vďaka ktorej môžu všetci zamestnanci firmy tankovať na všetkých čerpacích staniciach, podľa typu karty buď na Slovensku alebo aj v zahraničí. Klient leasingovej spoločnosti dostane každý mesiac vyúčtovanie za pohonné hmoty na jednej faktúre, aj v prípade, že leasingová spoločnosť sa stará o vozový park o rozsahu niekoľkých desiatok áut.

Balík služieb operatívneho leasingu je však podstatne bohatší – samozrejmosťou je uzatvorenie povinného zmluvného a havarijného poistenia a likvidácia škôd, servis zabezpečenia opráv v prípade vzniknutých škôd. Pri formulácii zmluvy je vhodné si dohodnúť aj náhradné vozidlo, ktoré budete môcť využívať v prípade poruchy alebo krádeže. Klienti tiež môžu využívať non stop asistenčné služby, ktoré môžete využiť v prípade akýchkoľvek problémov s vozidlom. Taktiež je dôležité čo najpresnejšie odhadnúť počet najazdených kilometrov, na základe ktorých sa potom vypočíta mesačná splátka. V prípade že tento dohodnutý limit najazdených kilometrov klient „prešvihne“ leasingová spoločnosť mu naúčtuje vysoké poplatky, čím sa táto služba poriadne predraží. Ideálnym spôsobom ako zabrániť neúmernému navyšovaniu ceny je stretnúť sa každé 3-4 mesiace s Vašou kontaktnou osobou a v prípade vyššieho ako očakávaného počtu najazdených kilometrov dohodnúť úpravu zmluvy podľa reálneho nájazdu.

 

Aké sú hlavné výhody?

Výhody operatívneho leasingu spočívajú v znížení administratívnych a personálnych nákladov na správu vozového parku a samozrejme aj v daňovej a účtovnej oblasti. Leasingová spoločnosť má tú výhodu, že si dokáže vyjednať s hlavnými dodávateľmi množstevné zľavy, čo by sa malo prejaviť aj v lepšej cene mesačnej splátky. Žiaľ, veľa spoločností touto „výhodou“ argumentuje, a len málo z nich množstevné zľavy do splátok skutočne zahrnie. Väčšinou to dopadne tak, že úspory zo zliav skončia vo vreckách leasingoviek.

Stále viac spoločností sa rozhoduje pre operatívny leasing z dôvodu, že chcú svoj čas venovať rozvoju svojho podnikania a nie správe vozového parku a riešeniu problémov súvisiacich s prevádzkou a údržbou áut. Ak sa náhodou vyskytne akýkoľvek problém – stačí zavolať Vášho Account Managera alebo info linku leasingovej spoločnosti, ktorá problém vyrieši za Vás. V neposlednom rade sa operatívny leasing oplatí najmä pre väčšie firmy, ktoré si môžu mesačné nájomné na jednej faktúre uplatniť ako náklad vo výkaze ziskov. Firma navyše nemusí viazať žiaden kapitál a zlepšuje tak svoje finančné schopnosti a cash flow v prospech aktivít, ktoré firme prinášajú reálny zisk.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia