Oplatí sa klimatizácia do bytu či domu? Porovnávame ceny

Oplatí sa klimatizácia do bytu či domu? Porovnávame ceny

So stúpajúcimi teplotami rastie aj motivácia ľudí zakúpiť si „niečo na ochladenie“, vďaka čomu sa budú tropické horúčavy lepšie znášať. Najmä v podkrovných bytoch, panelákoch a dostatkom slnka obdarovaných miestnostiach je to často v lete na nevydržanie. V prehriatych miestnostiach sa nedá nič robiť, všetko nám akosi dlhšie trvá, chladený drink a studená sprcha zaberie len na chvíľu a útecha, že máte v byte aspoň saunu zdarma je chabá, najmä potom, čo sa celý deň „saunujete“ v práci či v meste. A tak nečudo, že spotení obyvatelia prehriatych bytov či domov horúčkovito rozmýšľajú, ako by sa dal ich problém vyriešiť.

Spôsobov ako sa popasovať s horúčavami je niekoľko od najlacnejších ventilátorov za pár eur, cez cenovo dostupné mobilné klimatizačné jednotky až po najdrahšiu, ale mimoriadne účinnú pevnú klimatizáciu. Práve na tieto riešenia sa pozrieme detailnejšie. Zmierniť teplotu v domácnosti tiež pomôže kvalitná tieniaca technika, na ktorú sa často zabúda.

Mobilná klimatizácia: cenovo dostupné riešenie do bytov, ktoré má svoje „muchy“

Pokiaľ opomenieme ventilátory, ktoré vzduch neochladia, iba rozprúdia, najlacnejším spôsobom, ako si znížiť teplotu o pár stupňov je mobilná klimatizácia. Predstaviť si ju môžete ako zariadenie, ktoré sa dá umiestniť do ktorejkoľvek miestnosti, kde potrebujete regulovať horúčavy. Teplo sa odvádza von prostredníctvom ohybnej hadice. Výhodou je, že takéto riešenie nevyžaduje žiaden stavebný zásah a ani odbornú montáž. Stačí pripojiť do zásuvky, vyviesť odvod tepla a užívať si o pár stupňov chladnejší vzduch. Dôvod, prečo mnohí toto riešenie uprednostnia pred klasickou montovanou klimatizáciou je nízka cena. Tie najlacnejšie zoženiete už od 80 €, strednú kvalitu budete mať už za 300 – 400 €.

mobilna klimatizcna jednotka prikladVďaka nízkej cene však neočakávajte žiadne zázraky. Pokiaľ nie ste priaznivcom štuplov do uší, v noci sa pri nej pravdepodobne moc nevyspíte – pri hlučnosti kompresora cca 65 dB sa jedná o mimoriadne rušivú záležitosť. Pre nočné chladenie je tento výrobok absolútne nepoužiteľný. Okrem toho je to aj poriadne nepraktické riešenie – z dôvodu potreby pravidelného vyprázdňovania nádobky na kondenzovanú vodu. Cenou motivované rozhodnutie pre mobilnú klimatizáciu určite časom ofrflete, pokiaľ si vážite každý centimeter voľnej plochy v byte, nakoľko toto zariadenie je pomerne objemné a zaberá veľa miesta.

Výmenou za lacné riešenie sa budete musieť zmieriť s viacerými mínusmi – jednak s horším vzhľadom, budete mať prácu navyše s vyprázdňovaním nádobky na kondenz, počítajte s nižšou efektivitou a v neposlednom rade aj s energeticky nižšou účinnosťou – inými slovami povedané, spotreba bude podstatne drahšia ako u splitovej klimatizácie.

Ale aby si to mobilné klimatizačné jednotky až tak „neodskákali“, treba povedať, že slovenská klíma im celkom praje. Zase až tak veľa tropických dní srdce Európy nezažije, takže niekoľko týždňov tropických horúčav sa dá prežiť aj s ohavne vyzerajúcim a hlučným zariadením v byte – samozrejme iba pokiaľ si nepotrpíte na kvalitné a teda aj drahšie riešenia.

Split klimatizácia: drahšia ale účinnejšia

zena na pohovke sa chladiNa vyššie popísané nevýhody môžete celkom zabudnúť, pokiaľ budete ochotný zaloviť vo vrecku hlbšie a za kvalitné chladenie vzduchu si priplatíte. Reč je o takzvanej pevnej klimatizácii, ktorú už je potrebné montovať. V prípade, že sa rozhodnete pre túto alternatívu, nezabudnite si spraviť prieskum trhu a firmy osloviť v predstihu, ešte predtým ako budete googliť „klimatizácia do bytu“ spotený ako myš v tých najväčších júlových a augustových horúčavách. To už bude na účinné riešenie neskoro.

Pevná, montovaná alebo zabudovaná klimatizácia sa skladá z dvoch hlavných častí – vnútornej a vonkajšej jednotky, ktoré spája medené potrubie. Vonku (na vonkajšej fasáde, na balkóne či na streche) sa nachádzajú hlučnejšie časti zariadenia – kompresor a kondenzátor. Aj keď umiestnením hlučných častí von sa hlučnosť až tak veľmi nevníma, je treba mať na pamäti, aby nebola umiestnená v blízkostí miestností, kde sa spí, pričom dobrá výchova káže brať ohľad aj na susedov. Darmo si vy budete užívať príjemné teploty, keď sused pod Vami bez klímy si nebude môcť v noci otvoriť okno, lebo mu bude do spálne hučať Váš kompresor umiestnený na balkóne. Aj v tomto prípade sa určite oplatí investovať do kvalitného zariadenia, s čo najnižšími decibelmi.

Vnútorná jednotka pozostáva z ventilátora a výparníka, umiestniť sa dá na stenu alebo na strop, podľa toho sa rozlišujú jednotlivé produkty na podstropné, nástenné, kazetové…Vnútorná časť privádza chladený vzduch do miestnosti, odsáva vlhkosť a teplo odvádza do vonkajšieho kompresora, ktorý funguje opačným smerom.

Cena? Vysoká, ale stojí za to…

Montáž split klímy s jednou vnútornou jednotkou vyjde minimálne na 180 €. K tomu treba pripočítať cenu samotného zariadenie – tie najlacnejšie Vás vyjdú okolo 500 €. A to máte vybavenú „iba“ jednu miestnosť.

Pokiaľ by ste si chceli zabezpečiť chladenie vzduchu aj v iných miestnostiach, budete sa musieť poobzerať po variante multisplit – tá je vhodná do väčších bytov a domov.  Pri nej sa na jednu kompresorovú jednotku (vonkajšiu časť) pripoja dve a viac vnútorných jednotiek. No a cena takéhoto riešenia pre dvoj izbový byt? Od 1500 € do 3500 €, v závislosti od značky, energetickej náročnosti, chladiaceho výkonu, decibelov hlučnosti (to všetko vplýva na cenu klimatizačného zariadenia), ďalej od samotnej montáže, a materiálu potrebného na montáž.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia