Oplatí sa sledovať index bankových poplatkov?

Oplatí sa sledovať index bankových poplatkov?

Inštitút finančnej politiky zverejnil tkz. index bankových poplatkov, ktorého cieľom je zisťovať a zverejňovať vývoj bankových poplatkov. Inštitút sa pozrel na cenníky 15 bankových domov, pričom si posvietil na 30 rôznych poplatkov. Ich vývoj sledoval počas prvých piatich mesiacov 2014 (do porovnania bolo možné zapracovať aj aprílové a májové cenníky, nakoľko banky ich musia zverejňovať minimálne).

Čo dokázala analýza?

Z 15 sledovaných bánk zmenilo počas prvých piatich mesiacoch roka 2014 cenníky až osem bánk. U štyroch došlo k poklesu a u ďalších štyroch k nárastu cien.

Hneď na začiatku správy inštitútu sa dočítate:

„Celkový index retailových bankových poplatkov od januára do mája 2014 mierne vzrástol. Rast indexu spôsobila najmä zásadnejšia úprava spoplatnenia balíkov Tatra banky, ktorá vstúpila do platnosti v marci. Každomesačný pokles indexu, okrem marca, bol naopak spôsobený úpravami cenníkov J&T banky, Slovenskej sporiteľne, Unicredit a stavebnej sporiteľne Wustenrot.“

Medzimesačné rasty a vývoj indexu v sledovanom období znázorňuje nasledovný graf:

index_BP

Suchému konštatovaniu v čerstvo zverejnenej publikácii IFP sa Tatra banka pravdepodobne veľmi nepotešila. Zdraženie balíka služieb Tatra Personal od marca 2014 z pôvodných 5 na 7 € totižto podľa inštitútu spôsobilo rast indexu. TB okrem zvýšenia poplatku za Tatra Personal (ktoré odôvodňuje kvalitnejšími službami, novými modernými funkciami a tým, že ceny za balík služieb naposledy menila pred piatimi rokmi) zdražel aj hotovostný výber z bankomatu (z 0,75 € na 1 €, respektíve z 1,75 € na 2 €) a viaceré bezhotovostné operácie (z 0,17 € na 0,18 €). Okrem zmeny cenníka došlo aj k zmene podmienok pre získanie zľavy z poplatku za balík služieb.

Ak si teraz vravíte, že zvýšenie bankových poplatkov o pár euro centov nahor si pri všetkých mesačných výdavkoch nikto ani nevšimne, nie ste ďaleko od pravdy. Podľa údajov Štatistického úradu SR tvoria náklady na bankové produkty a služby iba 0,32 % zo spotrebného koša priemernej domácnosti. Inými slovami, zanedbateľnú položku. Pekne to ilustruje grafika Slovenskej bankovej asociácie, na obrázku nižšie:

bankove poplatky v spotr.kosi

Oveľa viac sa oplatí sledovať výdavky na bývanie (29 % z výdavkov priemernej domácnosti) a potraviny (18 %), tam totižto nárast cien môže poriadne zamávať s rodinným rozpočtom.

Bankové poplatky nás až tak nezaujímajú. Viac si ceníme stabilitu a kvalitu služieb

Navyše pre Slovákov nie je výška bankových poplatkov tým najdôležitejším kritériom, na základe ktorého sa rozhodujú kto bude spravovať ich rodinné financie. Pri výbere banky Slovákov najviac zaujíma stabilita peňažného ústavu, v druhom rade kvalita služieb, nasleduje dostupnosť pobočiek a veľkosť bankomatovej siete a výška poplatkov je až na štvrtom mieste (prieskum SBA).

Cena bankových služieb teda nie je najdôležitejšia pri rozhodovaní, kto bude spravovať naše financie, no tento faktor nie je pre tisícky ľudí zanedbateľný.

Pridaná hodnota pre klienta? Takmer nulová…

Index bankových poplatkov však v rozhodovaní, ktorá banka je najlacnejšia, absolútne nepomôže. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché – aj keď sa zdvihne sledovaný poplatok v banke A, ešte to nemusí znamenať, že klient túto službu využíva. Napríklad banka A zdvihne poplatok za poskytnutie úveru, čo spôsobí rast indexu. Pre klienta, ktorý žiaden úver nemá a ani si žiaden neplánuje brať, informácia o raste indexu neznamená nič – ABSOLÚTNE NIČ. Navyše treba brať do úvahy, že ceny bankových služieb závisia aj od aktivity konkrétnych klientov. Čím je klient aktívnejší, tým viac môže na poplatkoch ušetriť.

Slovenská banková asociácia vo svojej tlačovej správe upozorňuje, že celkový index zákazníkom nepomôže v rozhodovaní, ktorá banka je pre neho najlacnejšia. Zároveň jedným dychom upozorňuje, že index bankových poplatkov nie je rebríčkom, ktorý zoraďuje banky od najdrahšej po najlacnejšiu, ale ukazuje iba to, ako daná banka menila ceny pre svojich klientov. Výsledky zverejnené Inštitútom finančnej politiky preto treba správne interpretovať a neutekať do inej banky iba preto, že tej Vašej porástol index.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia