Peniaze z predvianočných úverov prekvapivo neputujú na darčeky pre blízkych

Peniaze z predvianočných úverov prekvapivo neputujú na darčeky pre blízkych

Nie je žiadnym tajomstvom, že finančné inštitúcie z bankového a z mimobankového prostredia majú pár mesiacov pred Vianocami žatvu. Záujem obyvateľstva o „spotrebáky“ je najväčší v mesiacoch November a December kedy je objem poskytnutých pôžičiek aj o niekoľko desiatok percent vyšší ako v ostatných mesiacoch roka.

Mnohí by predpokladali, že finančné prostriedky z predvianočných úverov budú použité na kúpu darčekov pre blízkych a priateľov, no prieskum Poštovej banky hovorí niečo celkom iné.

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že viac ako polovica (52,9%) uzatvorených bezúčelových spotrebných úverov je použitá na skrášlenie bývania. Často si požičiavame aj na kúpu nového auta (10,2%), či na splatenie iných úverov alebo faktúr (16,3 %). Iba veľmi malé percento ľudí (4,8%), ktorí si pred Vianocami vezmú neúčelovú pôžičku, použije tieto finančné prostriedky na obdarovanie blízkych.

Na čo si najčastejšie požičiavame pred Vianocami?

financie vianocne darceky

Prečo sa zadlžujeme?

Napriek tomu, že slovenské domácnosti sú považované za celkom šetrné (dokonca patríme medzi najmenej zadĺžené krajiny v rámci eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu), náš apetít po úveroch nemá klesajúcu tendenciu, ale práve naopak, prudko stúpa. Najmä pred Vianocami si požičiava takmer každý desiaty Slovák. Obrovský dopyt je istotne daný aj samotnou ponukou bánk, ktoré vyhadzujú rôzne akcie v podobe odpustenia poplatkov, zliav z úrokových sadzieb, vyplatenia hotovostného peňažného darčeka, či výrazne lepšími podmienkami pri riadnom splácaní. A tak mnohí prezieravo vyčkávajú na predvianočné akcie v ktorých sa často dajú získať potrebné finančné prostriedky oveľa výhodnejšie ako po ostatné mesiace roka.

Spotrebiteľské správanie sa mení…

Aj keď dopyt po úveroch stále stúpa, pozitívom zostáva aspoň zmena spotrebiteľského správania. Ľudia sú stále prieberčivejší čo sa týka výberu úverových produktov – uprednostňujú prehľadné zmluvy a jasne definované podmienky. Taktiež je väčší dopyt po úveroch na menšie sumy a kratšou splatnosťou, bez nutnosti zabezpečenia nehnuteľnosťou či hnuteľným majetkom. Kým v minulých rokoch sme si viac požičiavali na dovolenky alebo rodinné oslavy, v súčasnosti je využitie finančných prostriedkov z úveru oveľa praktickejšie – financujeme z nich veci, z ktorých máme dlhodobejší účinok – napríklad taká renovácia bývania, nové auto či kúpa spotrebného tovaru.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia