Penta rozširuje svoj bankový biznis: kupuje od Rusov Sberbank

Penta rozširuje svoj bankový biznis: kupuje od Rusov Sberbank

Investičná skupina Penta pôsobí nielen v zdravotníctve, realitnom biznise, maloobchode či výrobe, silná je aj v oblasti finančných služieb a bankovníctva. Na slovenskom trhu má pod palcom dve banky. A teraz kupuje tretiu: podarilo sa jej získať 99,5 % akcií Sberbank Slovensko. Zmluvu podpísala Penta Investments s viedenskou Sberbank Europe AG.

sberbank_logo2Ani jedna zo strán nešpecifikovala, za akú sumu boli akcie predané. Celú transakciu musí ešte odklepnúť Protimonopolný úrad SR a Európska centrálna banka.

O 44 pobočiek ruskej Sberbank na Slovensku sa uchádzala okrem Penty aj finančná skupina J&T a tiež ČSOB.

Ruský bankový gigant, Sberbank pôsobil na slovenskom trhu len necelé štyri roky potom, čo Sberbank odkúpila rakúsku Volksbank, vrátane slovenskej siete v roku 2011.

Bankový biznis Penty na Slovensku

Skupina Penta odštartovala bankový biznis v Privat banke, ktorá je zameraná na poskytovanie služieb privátneho bankovníctva (je jej jediným akcionárom od roku 2007).

A treba povedať, že v poslednom období sa jej v privátnom bankovníctve slušne darilo. Podarilo sa jej presvedčiť ľudí, aby sa nebáli osloviť privátneho bankára aj keď nemajú obrovský majetok – služby banky môže fyzická osoba využiť už keď má zdroje vo výške od 60 000 €. Šikovnou stratégiou medziročne zvýšila počet klientov o necelých 10 % a čistý zisk zaznamenal v roku 2015 nárast o približne 9 %.

Skupina Penta je aktívna aj masovejšom, retailovom bankovníctve prostredníctvom väčšinového podielu v Prima banke. Ten odkúpila od francúzsko belgickej skupiny Dexia v roku 2011. O rok neskôr došlo k rebrandingu na nový názov Prima banka. Ťažiskovou oblasťou pre banku je segment úverov pre obyvateľstvo, v ktorej sa jej mimoriadne darí. Aj v treťom štvrťroku 2015 sa jej podarilo obhájiť pozíciu najrýchlejšie rastúcej retailovej banky. Portfólio retailových úverov medziročne rástlo o úctyhodných 38 % vďaka čomu sa Prima banka môže pochváliť tým, že v oblasti úverov rastie trojnásobne rýchlejšie ako zvyšok trhu.

Otázkou zostáva, ako Penta naloží so 44 pobočkami, 665 zamestnancami a približne 4 percentným trhovým podielom ktorý má aktuálne Sberbank na Slovensku. Potom, čo sa do jej vlastníctva dostala už tretia banka v poradí je jasné, že pre stredoeurópsku finančnú skupinu je bankovníctvo jednou z kľúčových oblastí košatého biznisu.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia