Platba kartou cez internet je hračka, je však bezpečná?
S rastúcou popularitou online predaja rastie aj počet platieb kartou uskutočnených cez internet. Online platby kartou nie sú žiadna veda a zvládne ich aj žiak základnej školy. Ako na to? Pri „checkoute“ v internetovom obchode stačí do formulára zadať informácie o platobnej karte, teda jej číslo, platnosť, meno a priezvisko držiteľa a ochranný CVC/CVV kód ktorý slúži ako bezpečnostná kontrola (nájdete ho na zadnej karte karty, v pravom rohu pruhu, ktorý slúži na podpis držiteľa).
Bezpečnosť na prvom mieste
Pri platbách na internete sa často diskutuje otázka bezpečnosti citlivých údajov. Sú platby kartou cez internet bezpečné? Napriek tomu, že kartové spoločnosti robia všetko preto, aby boli online platby kartou čo najbezpečnejšie, pravdou je, že všetko sa dá zneužiť. Každým rokom sa síce vyvíjajú dokonalejšie a bezpečnejšie technológie, ktoré majú zabrániť ich zneužitiu, aj druhá strana nelení a robí všetko preto, aby tieto bezpečnostné opatrenia čo najskôr odhalila a nelegálne sa tak dostala k finančným prostriedkom na účtoch majiteľov kariet.
Rizikám zneužitia sa dá správnym používaním predchádzať. Prinášame tipy pre bezpečné platby kartou na internete:
Overte si URL adresu internetového obchodu
Pri nakupovaní na internete, pred zadaním citlivých údajov o Vašej platobnej karte je dôležité overiť si adresu webovej stránky internetového obchodu v adresnom riadku prehliadača. Uistite sa že ste neboli presmerovaný na inú URL adresu.
Okrem toho je potrebné overiť si, že údaje ktoré zadávate do formulára eshopu je spustený cez SSL protokol. Ako to zistíte? Veľmi jednoducho – v adresnom riadku prehliadača sa musí adresa začínať cez https:// namiesto bežného http://
Šifrovanie dát cez SSL protokol zabezpečuje, aby sa k údajom o Vašej platobnej karte nedostal niekto cudzí.
Nakupujte iba u overených obchodníkov
Online obchody si dôkladne vyberajte a nenakupujte u kohokoľvek. Kartou sa môžete odvážiť zaplatiť až vtedy, pokiaľ ste si stopercentne istý, že obchodník je naozaj seriózny
3D Secure pre ecommerce transakcie
Pokiaľ si chcete byť istý, že Vaša transakcia prebehne podľa najnovších a najprísnejších bezpečnostných štandardov kartových spoločností, hľadajte logo „Verfied by Visa“ kartovej asociácie Visa a „MasterCard Secure Code“ spoločnosti MasterCard.
Technológia 3D Secure je zárukou maximálnej bezpečnosti ako pre nakupujúcich tak aj pre obchodníkov. Citlivé údaje o platobnej karte kupujúci zadáva priamo banke a tak nie je šanca, že by ich mohol internetový obchod alebo niekto z jeho zamestnancov zneužiť (obchodník totižto údaje platobnej karzy nevidí). Prenos dát sa uskutočňuje prostredníctvom zabezpečeného protokolu HTTPS, ktorý tieto informácie šifruje.
Neriskujte: nastavte si limit pre internetové platby
Riziko, že niekto získa prístup k Vašim peniazom nie je pri online nakupovaní zanedbateľné. Preto neriskujte a nedávajte zlodejom prístup k celému Vášmu kontu, na ktorom máte celoživotné úspory. Dnes už takmer každá banka umožňuje nastaviť si limit pre internetové platby. Môžete si zvoliť akúkoľvek sumu, dokonca aj nulový limit. V takom prípade Vám nehrozí zneužitie karty. Ak budete potrebovať niečo zaplatiť cez internet, prihlásite sa do internet bankingu, na krátky čas si nastavíte nový limit potrebný na zaplatenie objednávky a po skončení transakcie sa opäť vrátite na nulový limit (respektíve taký, ktorý Vás nezruinuje aj keby došlo k zneužitiu…) Výhodou je, že zmeny limitov nie sú spoplatnené a sú platné okamžite.
Používajte takzvanú virtuálnu kartu
Virtuálna karta je určená vyslovene pre platby na internete. Nie je to teda plastová kartička, akou zvyknete platiť v obchode. Jej výhodou je, že nehrozí riziko fyzického odcudzenia alebo straty. Údaje ku karte budete mať iba Vy, zamknuté na bezpečnom mieste. Na Slovensku ju vydáva ako kreditnú kartu napríklad Tatra banka, s bezúročným obdobím až 47 dní.
Platiť na internete sa dá aj inak: využívajte alternatívne spôsoby
Jednak môžete využívať Paypal, vďaka ktorému pohodlne zaplatíte iba zadaním emailovej adresy a hesla, takže obchodník nezíska údaje o Vašej platobnej karte. Druhou možnosťou, ako sa vyhnúť zadávaniu citlivých údajov, je realizácia platby online priamo cez internet banking. V porovnaní s platením kartou je to oveľa bezpečnejší spôsob platby, ktorý dnes ponúka množstvo slovenských eshopov. Funguje to tak, že u obchodníka vyberiete možnosť online platby cez internet banky Vašej banky (napríklad Tatra banka má TatraPay, Slovenská sporiteľňa SporoPay, VÚB má E-PLATBY a podobne). Po kliknutí na tlačidlo zaplatiť budete presmerovaný do internet bankingu svojej banky. Všetky údaje ako je suma, variabilný symbol a podobne sú vopred vyplnené, takže vy si iba skontrolujete správnosť údajov a platbu potvrdíte. Výhodou je, že obchodník okamžite dostane informáciu o tom, že platba bola zrealizovaná a tovar tak môže okamžite vyexpedovať.
Nastavte si sms notifikáciu
Veľa prípadov zneužitia karty by bolo včas odhalených a zabránilo by sa najhoršiemu, ak by mal jej majiteľ nastavenú sms notifikáciu o zrealizovaných transakciách. Ak Vám pípne smska s tým, že Vám z účtu odišla čo i len malá suma o ktorej neviete, okamžite volajte do Vašej banky so žiadosťou o blokáciu karty.