Plávajúce podlahy: ceny závisia predovšetkým od materiálu, jeho kvality, odolnosti a životnosti

Plávajúce podlahy: ceny závisia predovšetkým od materiálu, jeho kvality, odolnosti a životnosti

Sú praktické, moderné a položí ich každý šikovný domáci kutil. Na výber sú tisícky typov dekorov a predávajú sa v toľkých cenových reláciách, že si vyberie snáď každý. Plávajúce podlahy doslova vymietli z bytov kedysi obľúbené PVC či koberce. Čo sú to vlastne tie plávajúce podlahy zač?

V prvom rade treba ozrejmiť, že neoznačujú typ materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale spôsob pokládky. Neprichytáva sa k podkladu, ale sa naň jednoducho položí – teda „pláva“. Od betónového podkladu ju delí už len pružná fólia.

Jednoduchá montáž ktorú zvládnete aj sami

Výhodou je, že na tento spôsob pokládky nepotrebujete špecializovanú firmu, podlahu zvládnete položiť svojpomocne a ušetríte tak nemalé finančné prostriedky na pokladačských prácach. Bežne sa cena za položenie laminátovej podlahy aj s prípravou povrchu pohybuje okolo 5-7 € za m2. Pri rozlohe 100 m2 tak môžete len na pokládke ušetriť 500-700 € a to už je celkom slušný peniaz, ktorý môžete radšej investovať do kvalitnejšej podlahy, alebo do iného vybavenia domácnosti…

Po pár rokov, keď sa rozhodnete pre zmenu podlahy, si budete tiež pochvaľovať. Demontáž je rovnako jednoduchá ako montáž – nevyžaduje žiadne pílenie, sekanie alebo iné hlučné práce. Zložíte ju ako skladačku a rovnako rýchlo a pohodlne ju demontujete.

Dáte prednosť drahšiemu no neopakovateľnému drevu alebo lacnej napodobenine

Ak Vás výhody plávajúcej podlahy nadchli, a rozhodli ste sa pre tento spôsob realizácie, máte pred sebou ešte dlhú cestu. Budete si musieť totižto najskôr vybrať materiál z ktorého má byť podlahová krytina vyrobená. Používajú sa rôzne materiály ako korok, laminát alebo drevo z rôznych druhov domácich či exotických drevín.

Väčšina investorov v zásade vyberá medzi dvoma variantami: laminom (najlacnejšia voľba) a drevom, čo je jeden z najkrajších prírodných materiálov, za ktorý si budete musieť viac priplatiť.

Laminátové plávajúce podlahy

Sú tvorené viacvrstvovou konštrukciou ( názov je odvodený z latinského „lamina“ v materčine vrstva). Vrchnú vrstvu tvorí odolný povlak, úlohou ktorého je ochrana dekoru (ktorý je buď vytlačený na papieri alebo priamo na nosnej doske z HDF). Na zabránenie deformáciám a pre lepšiu stabilitu slúži spodná krycia vrstva, ktorá chráni nosnú dosku pred prenikaním vlhkosti.

Ako sa pohybujú ceny?

Pozor na podozrivo nízke ceny, za nimi sa takmer vždy skrýva nízka kvalita. Plávajúce lamino s nízkou odolnosťou proti oderu Vám nebude robiť radosť, ale spôsobí iba zbytočné rozčúlenie vždy, keď sa budete pozerať na zničenú podlahu, ktorú budete musieť vymeniť skôr, ako ste plánovali.

Kvalita laminátovej podlahy sa posudzuje dvoma základnými parametrami materiálu: odolnosťou proti zaťaženiu a hodnotou oderu. Tieto parametre sa dozviete od obchodníka. Ak chcete, aby Vám vydržala čo najdlhšie, minimálna hrúbka podlahy by mala byť 7 mm a záťažová trieda 31 – tá je vhodná veľmi zaťažovaných bytových aj komerčných priestorov, a spĺňa požiadavky pre detské izby, kuchyňu, konferenčné miestnosti. Do obytných priestorov so strednou záťažou postačí ak kúpite podlahu so záťažovou triedou 23.

Na cenu laminátových plávajúcich podláh vplýva niekoľko faktorov: kvalita materiálu (ktorá je daná odolnosťou proti zaťaženiu a hodnotou oderu), rozmermi lamiel, dekorom. Ceny laminátových podláh sa pohybujú od najlacnejších za 7 € až do 35 € / m2.

Drevené plávajúce podlahy

Pokiaľ Vám nechýba vkus a cit pre detaily, istotne nebudete na podlahe „žgrlošiť“ a zvolíte drevo. Počítajte s tým, že v porovnaní s kvalitnejším laminom za drevenú podlahu zaplatíte minimálne dvojnásobok (a viac). Na pokládku plávajúcim spôsobom dobre poslúžia viacvrstvové podlahy z dreva, ktoré sú v porovnaní s masívom podstatne stabilnejšie. Vyrábajú sa ako dvojvrstvové, respektíve trojvrstvové a sú vhodné aj do priestorov s podlahovým kúrením. Vrchnú – nášľapnú vrstvu tvorí kvalitné drevo – či už z domácich, alebo atraktívnejšie pôsobiacich exotických drevín. Nášľapná vrstva môže mať od 3 do 6 mm a umožňuje aj opakované prebrúsenie. Vrchná vrstva sa lepí sa preglejku, ktorá má stabilizačnú funkciu – lepšie si poradí s vlhkosťou a zmenami klimatických podmienok v interiéri. Niektoré podlahy sa predávajú aj s vrstvou korku na spodnej strane, ktorá tlmí kročajový hluk.

Cena drevených viacvrstvových podláh závisí od rozmerov vlysu – predovšetkým hrúbky a šírky. Čím väčšie rozmery, tým drahšia podlaha. Výhodou je, že tento typ podlahy sa vyrába aj vo väčších rozmeroch ako je masív. Je to z dôvodu, že sú stabilnejšie a preto si výrobcovia môžu dovoliť aj väčšie rozmery bez toho, aby riskovali reklamácie so zdeformovaným drevom. Na cene sa podpisuje aj typ a hrúbka dreva ktoré je použité na nášľapnú vrstvu. Napríklad v internetovom obchode Woodpoint.sk začínajú ceny viacvrstvových podláh z exotických drevín od 44 € za m2. Mimoriadne atraktívne wenge kúpite za 68 € za m2.

wenge_podl

podlaha wenge

cumaru_podlaha

podlaha cumaru

 

Kúpou povrchovo upravenej podlahy ušetríte

Výhodou týchto podláh je okrem jednoduchej montáže plávajúcim spôsobom skutočnosť, že sú z výroby povrchovo upravené, takže nemusíte pokladačom platiť za hrubý a jemný prebrus a za lakovanie či olejovanie.

Tým, že kúpite už povrchovo upravenú podlahu ušetríte minimálne 15 € na jednom metri za dve brúsenia, lak/olej, a lakovanie/olejovanie. Ak si ju navyše položíte sami (čo pri plávajúcom spôsobe pokládky nie je problém), ušetríte ďalších 8 € na metri.

Investícia s vysokou návratnosťou

Plávajúce podlahy z dreva síce vyžadujú vyššiu počiatočnú investíciu, no majú veľkú návratnosť. Drevo je odolný materiál, ktorý vyniká dlhou životnosťou. Podlahu tak môžete užívať desiatky rokov a pri správnej údržbe nebude javiť známky opotrebenia. V neposlednom rade investíciou do kvalitnej drevenej podlahy sa nielenže budete doma dobre cítiť, ale aj Vaša nehnuteľnosť stúpne na hodnote.

obrazky zdroj: houzz.com

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia