Počet POS terminálov rastie, zákazníci považujú bezkontaktné platby za samozrejmosť
Bezkontaktné platby kartou prostredníctvom POS terminálu sú dnes považované za samozrejmosť. Obchodníci, ktorí túto možnosť neponúkajú tak môžu prísť o klientov, ktorí sa radšej vyberú tam, kde nemusia vyťahovať z peňaženiek hotovosť. Pod tlakom zákazníkov sa mení aj postoj obchodníkov, ktorí sami žiadajú banky o zavedenie POSiek. Svedčia o tom aj posledné štatistiky Slovenskej bankovej asociácie. V treťom kvartáli 2013 vzrástol počet POS terminálov o 996 na 40 438 kusov. Počet terminálov, ktoré prijímajú aj bezkontaktné platby dosiahol úroveň až 16 961 kusov, čo je až 42 % z ich celkového počtu.
Trh bezhotovostných platieb je aj pre finančné inštitúcie mimoriadne atraktívny, nakoľko náklady na operácie s hotovosťou sa neustále zvyšujú pod vplyvom rastúcich požiadaviek na bezpečnosť.
Aké sú plusy a mínusy akceptovania platobných kariet z pohľadu podnikateľa a koľko takýto „špás“ stojí?
Podmienkou pre prijímanie platobných kariet je elektronické zariadenie, tzv. EFT POS terminál (z anglického Electronic Funds Transfer At Point Of Sale), ktoré umožňuje zákazníkom platiť za tovar či služby prostredníctvom platobnej karty, respektíve využívať ďalšie služby poskytované k platobným kartám – napr. dobíjanie SIM kariet mobilných operátorov alebo cash back – služba, ktorá umožňuje vyberať hotovosť prostredníctvom karty priamo u obchodníka. Klient tak nemusí vyhľadať najbližší bankomat, ale peniaze si môže vybrať napríklad priamo v supermarkete pri nakupovaní.
POS terminál obchodníkovi zabezpečí ktorákoľvek slovenská banka. Najlepšie je obrátiť sa na banku, v ktorej máte vedený podnikateľský účet. Vždy si však môžete porovnať ponuky aj od konkurenčných peňažných ústavov, no počítajte s tým, že výrazne sa odlišovať nebudú.
Typy POS terminálov
Podľa typu podnikania Vám banka ponúkne buď stacionárny EFT POS terminál (ktorý je s bankou prepojený prostredníctvom káblového pripojenia na elektrickú komunikačnú linku) a ktorý je vhodný pre predajne s kasou na konkrétnom, nemennom mieste alebo potom je možnosť získať mobilný – prenosný POS terminál. Tento typ je vhodný pre reštaurácie, taxi službu, donášku…
Koľko to stojí?
Oslovená banka ponúkne obchodníkovi terminál na prenájom zdarma. Zariadenie je teda stále vo vlastníctve banky, no podnikateľ ho môže počas doby trvania zmluvy používať. Fixné poplatky budú závisieť od zrealizovaných mesačných obratov, čím vyšší obrat, tým nižší fixný poplatok. Spravidla sa budú pohybovať v rádoch niekoľkých desiatok eur (10-40 EUR). Po dosiahnutí istého, vopred dohodnutého mesačného obratu je však možnosť získať nulový poplatok.
Najväčším nákladom pre podnikateľa je však poplatok za každú platbu kartou, za ktorú si banka účtuje isté percento z transakcie zrealizovanej cez platobný terminál. Ich výška závisí od mesačných obratov. Spravidla sa pohybuje od 1-2 % z objemu transakcie. Zo začiatku počítajte s nasledovnými sadzbami:
domáce platobné karty | zahraničné karty | Diners club, AmEx |
2,00% z transakcie | 3,00% z transakcie | 4,00% z transakcie |
Pokiaľ Váš obrat dosiahne určitý limit, poplatky klesnú aj na polovicu.
Väčšina podnikateľov sa pri pohľade na bankové poplatky za kartové transakcie zhrozí. Predsa len prísť o 2 % z celého obchodu je veľmi veľa. Nuž ale keď zákazníci požadujú platbu kartou, obchodníkovi, pokiaľ chce „zostať v hre“ nezostáva nič iné, iba platobný terminál zaviesť a zmieriť sa so stratou istej časti zisku. Na platby kartou sa však netreba len pozerať optikou drahých poplatkov. Platobný terminál Vás odbremení od starostí s držaním hotovosti v pokladni a s odnášaním do banky. Navyše tiež treba brať do úvahy skutočnosť, že poplatky za vklad hotovosti tiež nie sú najlacnejšie.