Počítame drobáky a unikajú nám tisíce

Počítame drobáky a unikajú nám tisíce

Každý to už zažil – buď na vlastnej koži alebo na príklade z okolia: snažili ste sa hrozne ušetriť kúpou nejakého výrobku alebo služby a nakoniec sa Vám nákup poriadne predražil, lebo Vám unikli podstatné skutočnosti. Platí to pre všetky oblasti, bankové produkty nevynímajúc.

Čo zaváži pri výbere banky?

Väčšina ľudí si banku vyberá na základe podmienok vedenia účtu, nasleduje dobrá skúsenosť z minulosti (napríklad spokojnosť s vedením účtu zo študentských čias). Treticu naj faktorov pri výbere banky uzatvárajú skúsenosti rodiny. Tie sú dôležitejšie pre ženy, muži sa rozhodujú na základe faktov – podmienok účtu. Vyplýva to z nedávneho online prieskumu, ktorý realizovala ČSOB na vzorke 1332 respondentov.

eurocentyTento prieskum okrem iného odhalil zaujímavú vec: osem z desiatich opýtaných poznalo výšku za vedenie účtu vo svojej banke takmer na cent presne. Ceny účtov sa v závislosti od banky a typu produktu pohybujú od 0 EUR až do 9 EUR / mesačne. Vo vyšších cenových hladinách nájdete už komplexné účty s exkluzívnymi balíkmi služieb, ktoré nielenže majú v cene množstvo bankových transakcií, ale aj napríklad celoročné cestovné poistenie pre majiteľa účtu.

Selektívna informovanosť môže stáť tučný balík peňazí

Poznať výšku mesačných výdavkov na bežný účet je chvályhodné, na druhej strane škoda že sa dokonalou informovanosťou nemôžeme pochváliť aj v oblasti hypoték. Podľa ďalšieho prieskumu – tento krát z dielne Prima banky totižto úrokovú sadzbu na svojej hypotéke nepozná až 41 % ľudí.

Výška úrokov je pritom jedným z hlavných faktorov vplývajúcich na mesačnú splátku úveru a spolu s lehotou splatnosti a objemom úveru sa podieľa na tom, o koľko hypotéku v skutočnosti preplatíme. Už len rozdiel jedno percento v úrokovej sadzbe (povedzme z 3,51 na 2,51 %) dokáže počas maximálnej splatnosti 30 rokov a úvere vo výške 70 000 EUR ušetriť na zaplatených úrokoch viac ako 13 000 EUR.

Nepamätať si výšku úroku na splácanej hypotéke sa nevypláca: ľahko Vám môže uniknúť výhodná ponuka na refinancovanie, pri ktorej sa dá aktuálne (v čase rekordne nízkych úrokov) pohodlne znížiť sadzba o jeden percentuálny bod.

Skutočnosť, že poznáte výšku poplatku za vedenie účtu vo Vašej banke Vám extra veľa peňazí neušetrí. Možno prejdete ku konkurencii, kde bude poplatok o pár eur mesačne nižší – ročná úspora sa tak bude pohybovať v desiatkách eur. Poznať výšku úroku u hypotéky sa však oplatí ďaleko viac – prípadnou bankovou turistikou ušetríte tisícky eur už v nadchádzajúcom období fixácie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia