Poistenie bytu

Poistenie bytu

Kúpa bytu je pre množstvo ľudí obrovskou investíciou, o ktorú by len veľmi neradi prišli a tak spravidla okamžite po kúpe bytu je potrebné riešiť aj poistenie bytu. Niektorí majitelia poistenia vyriešia veľmi jednoducho – poistením domácnosti a pritom si ani neuvedomujú, že samotný byt si nepoistili, ale uzatvorili iba poistenie na vybavenie domácnosti – konkrétne hnuteľných vecí. Napriek tomu, že to na prvý pohľad vyzerá úplne jasné, opakované prieskumy poisťovní dokazujú opak – stále veľké množstvo si zamieňa prípadne nerozumie rozdielu medzi poistením domácnosti a poistením bytu či nehnuteľnosti v širšom význame.

Poistenie bytu sa týka všetkého, čo je pevnou súčasťou bytu. Jednoducho povedané a vysvetlené: všetko čo zostane v byte, ak by ste ho „otočili hore nohami“ a vysypali by ste vybavenie. Tento typ teda slúži na zabezpečenie nehnuteľného majetku pred živelnými pohromami, vlámaním, či vnútorným vandalizmom ale aj vytopením vodou z vodovodných zariadení.

Poistenie domácnosti je niečo celkom iné – vzťahuje sa na kompletné zariadenie a vybavenie bytu, napríklad na osobné potreby – oblečenie, elektrospotrebiče, nábytok, klenoty a starožitnosti.

Pozor, pevné súčasti vybavenia spadajú pod poistenie bytu – typickým príkladom sú vstavané skrine, kuchynské linky, podlahy, kotol, radiátory, pevné súčasti kúpelne – sprchovací kút, vaňa, umývadlo…Každá poisťovňa má však svoje špecifiká a výnimky, preto je dobré sa vždy, pred podpisom zmluvy informovať, čo má konkrétna poisťovňa na mysli pod pojmom poistenie bytu a čo už spadá do poistenia domácnosti.

 

Čo bude poisťovňu zaujímať?

bytovy domPred uzatvorením zmluvy bude poisťovňu zaujímať, či sa jedná o novostavbu, starší byt, prípadne či je aktuálne v rekonštrukcii či vo výstavbe, ďalej rozsah poistného krytia – podľa toho si budete môcť vybrať jeden z ponúkaných balíkov poistného – základný, rozšírený, komplexný… Poistiť sa môžete aj individuálne – iba pre prípad povodne či vandalizmu. Ujasniť si tiež musíte výšku poistnej sumy a výšku spoluúčasti. Keďže na Slovensku sú najčastejšou poistnou udalosťou nehnuteľností záplavy, tak sa pripravte, že poisťovňu bude zaujímať, koľko metrov je bytový dom vzdialený od najbližšieho vodného toku, a koľko metrov leží nad hladinou vodného toku. Ak napríklad Váš byt nie je počas väčšej časti roka obývaný, poistenie Vás vyjde drahšie. Neobývané objekty sú totižto veľkým lákadlom pre zlodejov.

 

Keďže poistenie bytu a domácnosti navzájom súvisia, stále častejšie sa objavujú produkty komplexného poistenia bytu, ktoré poistia ako samotný byt, tak aj vybavenie v ňom, dokonca aj zodpovednosť za škody spôsobené členmi domácnosti (napríklad ak sa Vám podarí vytopiť susedov), či spoločné časti bytového domu a príslušenstvo umiestnené mimo bytu (napríklad komora alebo pivnica). Uzatvorením komplexného poistenia, ktoré ponúka napríklad Wüstenrot poisťovňa tak získate niekoľko služieb v jednom balíku a nemusíte si tak lámať hlavu, čo je a čo nie je súčasťou poistenia bytu. Navyše každý rok môžete vo Wüstenrote získať zľavu za bezškodový priebeh.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia