Poistenie na hory

Poistenie na hory

Chystáte sa do hôr zalyžovať si, alebo len tak, nadýchať sa čerstvého vzduchu? Či už idete na Slovensko alebo do zahraničia, nezabudnite uzatvoriť dôležité poistenie na hory, ktoré Vás ochráni pred nečakanými situáciami. V prípade úrazu sa môžu náklady vyšplhať na tisíce až desaťtisíce eur. Najmä pri aktívnych športoch v zahraničí, ako je lyžovanie, skialpinizmus či horolezectvo sa neoplatí spoliehať sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Tento preukaz totižto platí len v lekárskych zariadeniach financovaných z verejných zdrojov, ktoré sa nenachádzajú všade. Ak Vás teda sanitka zavezie do súkromnej ambulancie, počítajte s tým, že si ošetrenie budete hradiť v plnej výške. Ak aj budete mať „šťastie“, že sa dostanete do verejnej nemocnice, tiež budete s najväčšou pravdepodobnosťou doplácať. Slovenská republika, napriek všetkým problémom v zdravotníctve patrí medzi krajiny, kde je zdravotná starostlivosť najlacnejšia, presnejšie, kde si z vlastného vrecka doplácame na lieky a ošetrenie najmenej. V ostatných krajinách Európskej únie budete doplácať oveľa viac. V EÚ Vám musia na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia poskytnúť rovnakú starostlivosť a ošetrenie ako občanom daného štátu. Keďže v Európe platí rovnosť a zákaz diskriminácie na základe štátnej príslušnosti, toto pravidlo sa vzťahuje aj na poskytnutie lekárskej pomoci a samozrejme aj na doplatky. Spoluúčasť je v niektorých krajinách Európskej únie veľmi vysoká – napríklad Francúzi si bežne doplácajú celú tretinu nákladov za lekárske ošetrenie. V praxi to znamená, že si budete samostatne hradiť poplatky za každý deň pobytu v nemocnici, počítajte s doplatkami na lieky a na zásah horskej služby. V Taliansku sú napríklad lieky hradené v 100 % výške pacientom, v Rakúsku zaplatíte za deň hospitalizácie aj 16 €. Nehovoriac o tisíckach eur za prípadnú prepravu vrtuľníkom. Z príjemne stráveného pobytu na horách sa tak môže bez uzatvoreného poistenia razom stať nočná mora a drahý špás, na ktorý možno budete zarábať aj niekoľko mesiacov. Riskovať a šetriť pár eur sa teda pri výletoch do hôr neoplatí a radšej treba uzatvoriť vhodné poistenie na hory.

Poistenie do hôr si starostlivo vyberajte

horyPred samotným uzatvorením poistenie je potrebné si najskôr ujasniť, aké športy plánujete počas dovolenky na horách vykonávať. Od toho sa bude totižto odvíjať cena poistenia. Ak sú účelom prechádzky, lyžovanie, bežkovanie, snowboarding na vyznačených trasách, bude Vám stačiť základný balík poistenia. V prípade, že ste milovníkom extrémnych športov, ktoré plánujete realizovať aj na horách (horolezectvo, skialpinizmus, snowboarding a lyžovanie vo voľnom teréne), pripravte sa na to, že niektoré poisťovne Vás nebudú chcieť ani poistiť. V niektorých je možné uzatvoriť poistenie extrémnych aktivít za príplatok a v takýchto prípadoch sa odporúča uzatvoriť poistenie pre prípad smrti úrazom a trvalým následkov spôsobených úrazom.

Čo sa týka rozsahu poistného krytia, určite sa oplatí poistiť liečebné náklady a zodpovednosť. Poistná suma by mala byť v prípade poistenia liečebných nákladov minimálne 150 000 €. Z tohto poistenia sú hradené náklady na hospitalizáciu, prípadnú operáciu, lieky a prípadne aj prevoz pacienta späť na Slovensko. V prípade, že plánujete vykonávať akúkoľvek športovú aktivitu, nezabudnite ani na poistenie úrazu.

Chystáte sa do slovenských hôr?

V prípade, že sa chystáte stráviť dovolenku na slovenských horách, odporúčame uzatvoriť aj poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby. Každý, kto pozná hory, vie aké nebezpečné môžu byť. Stačí málo – zmena počasia, rýchle zotmenie, vyvrtnutý členok alebo zlomená noha, a už nemôžete v ceste pokračovať. V takýchto situáciach zasahuje Horská služba, ktorej služby sú spoplatnené v plnej výške od 1.7.2006. A náklady sa môžu vyšplhať vysoko – aj na desiatky tisícov eur. V prípade uzatvorenia poistenia nákladov na zásah Horskej záchrannej služby za Vás poisťovňa prevezme náklady spojené s vyhľadávaním osoby v horskom teréne, s vyslobodzovaním a pozemnou či leteckou prepravou zraneného do najbližšej nemocnice, a v prípade smrti prepravu telesných pozostatkov.

Online poistenie alebo ešte pohodlnejšie, cez sms?

Poistenie do slovenských hôr si môžete uzatvoriť online a ponúka ho napríklad poisťovňa Allianz, Generali a Union. Poisťovňa Union a Allianz ponúka klientom možnosť uzatvoriť aj poistenie prostredníctvom sms správy. Túto službu využívajú časovo zaneprázdnení, ktorí si spomenuli na poistenie na poslednú chvíľu. Poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby je celkom lacné, bude Vás stáť cca 70 centov na deň a v prípade zásahu Vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia