Poistenie na lyžovačku stojí pár eur, ale ušetriť môže tisícky
Slováci už dávnejšie objavili čaro upravených zjazdoviek s nádhernými výhľadmi v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku či Slovinsku a tak sú tieto destinácie častým cieľom slovenských lyžiarov a snowboardistov. Nie všetci však odchádzajú na lyžovačku s poistením, čo je veľká chyba. Riziko úrazu podľa štatistík poisťovní prudko stúpa práve v zimných mesiacoch. Zaujímavosťou je, že dlhšie pobyty na horách si ľudia automaticky poisťujú, kdežto pri krátkych víkendových pobytoch často len mávneme rukou, rýchle zbalíme kufre, do auta naložíme lyžiarky, lyže, vyrazíme a na poistenie lyžovačky si ani nespomenieme. Akoby bolo riziko úrazu menšie, pokiaľ na nej strávime iba pár dní, čo je samozrejme úplná hlúposť. Veď k vážnemu zraneniu môžu dôjsť aj počas prvých desiatich minút na svahu a čo je horšie, nemusí sa jednať o Vaše vlastné zavinenie.
Na poistení sa šetriť neoplatí – aj tak by ste toho veľa nenašetrili…
Pri víkendovom pobyte napríklad v rakúskych alpách vyjde komplexné cestovné poistenie jednotlivca na pár eur. Úraz na zjazdovke a liečba v zahraničí však môže stáť nepoisteného lyžiara desiatky tisícov eur. Lyžovačka bez poistenia sa nevypláca – veď aj na nej platí staré príslovie Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A taký nepoistený človek môže mať v prípade vážnejšieho úrazu ľahko „zarobené“ na niekoľko najbližších mesiacov, možno až rokov…Spoliehať sa na európsky zdravotný preukaz je tiež pomerne odvážny plán. Táto kartička síce zaručuje lacnejšie ošetrenie v zdravotníckych zariadeniach financovaných z verejných zdrojov, ale tie sa zďaleka nenachádzajú všade. Navyše nie všetko musí byť po preukázaní sa touto kartou zadarmo. Funguje na tom princípe, že dostanete rovnaký štandard zdravotnej starostlivosti ako domáci – poistenci daného štátu. Rovnako ako miestni, aj vy budete musieť uhradiť príslušnú spoluúčasť pokiaľ to systém príslušnej krajiny vyžaduje.
Ak budete mať „šťastie“ a ocitnete sa v nemocnici krytej zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, tak bude bežný úraz ako napríklad zlomenina krytá, no ak skončíte v súkromnej ambulancii, musí si to zranený lyžiar hradiť v plnej výške, respektíve mu ošetrenie preplatí komerčná poisťovňa. Je jasné, že súkromné ambulancie sú dobrým biznisom, a najmä v rekreačných strediskách nájdete minimálne jednu súkromnú ambulanciu, ktorá veľmi rada ľahko zranených turistov sťahuje k sebe…Veď kto by nechcel za také jednoduché šitie povrchovej rany, ktoré zvládne aj šikovnejšia zdravotná sestra zinkasovať 500 EUR? Navyše zo štatistík poisťovní vyplýva, že viac ako polovica zranených nakoniec skončí v súkromnej ambulancii, kde sa platí už aj za to, že prekročíte prah dverí. Ak napríklad dôjdete k úrazu v rakúskych alpách, prevoz vrtuľníkom sa hradí v plnej výške klientom a taká jedna letová hodina vyjde na tri tisícky eur.
Čo si treba vlastne poistiť?
Poistenie liečebných nákladov je základ, netreba však zabúdať ani na poistenie zodpovednosti (ak spôsobíte škodu inému lyžiarovi, či už na zdraví alebo na majetku, tieto škody preplatí za Vás poisťovňa).
Poistný produkt si tiež treba vybrať podľa toho, ako sa chystáte stráviť čas na horách. Nie každá poisťovňa Vám poistí lyžovanie či snowboarding mimo vyznačených tratí, a ak aj áno, za tento adrenalín si viac priplatíte. Limit poistného plnenia liečebných nákladov by mal byť nastavený v rozumnej výške – cca 70 -100 000 EUR. Nemá zmysel platiť za poistenie s vysokým krytím, aj tak sú takéto produkty vnímané ako marketingový nástroj poisťovní. Z poistenia liečebných nákladov sú hradené výdavky na hospitalizáciu, nevyhnutnú operáciu, predpísané lieky, materiál, pri lepších poistkách aj doprovod sprevádzajúcej osoby, prevoz na Slovensko.
Poistenie liečebných nákladov a poistenie zodpovednosti je teda základ, bez ktorého by ste lyže do rúk ani nemali chytať. Táto základná kombinácia Vám pomôže pri akútnom zranení, alebo ak nechtiac spôsobíte úraz niekomu inému. Z dlhodobejšieho hľadiska Vám však táto dvojkombinácia nebude nič platná, ak si spôsobíte vážne zrazenia, ktoré znemožnia uplatnenie na trhu práce. Z tohto dôvodu je tiež vhodné pouvažovať nad úrazovým poistením, ktoré Vám v prípade čiastočnej alebo trvalej invalidity pomôže s väčšou ľahkosťou zvládať finančnú situáciu s pomocou finančnej injekcie od komerčnej poisťovne. Ako doplnok poisťovne ponúkajú aj poistenie batožiny, ktoré však cestujúci za zimnými športami využívajú pomerne zriedkavo.
Skontrolujte podmienky k platobnej karte
Možno ani neviete, aký poklad nosíte v peňaženke. Reč je o platobnej karte vydanej k účtu alebo o kreditke a nebavíme sa teraz o stave Vášho bankového konta. Súčasťou prestížnejších kariet býva celoročné poistenie pre jej držiteľa (prípadne pre celú rodinu – teda manžel, manželka, maloleté deti). Takéto poistenie vo väčšine prípadov ani netreba aktivovať pár dní pred cestou do zahraničia, ale spravidla býva automatické a nie je viazané na žiadne ďalšie podmienky. Možno teda špeciálne poistenie na lyžovačku ani nebudete potrebovať, nakoľko ho máte „grátis“ v cene platobnej karty. Pred cestou za zimnými športami si preto skontrolujte podmienky ku karte a overte si, či už jedno cestovné poistenie náhodou nemáte uzatvorené. V prípade že áno, overte si limity poistného plnenia, niekedy nemusia byť postačujúce.