Poplatky za založenie firmy by mali byť nižšie. Bude to mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie?

Poplatky za založenie firmy by mali byť nižšie. Bude to mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie?

Založenie firmy na Slovensku by malo byť lacnejšie o niekoľko desiatok eur. Podnikateľ, ktorý si chce dnes založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, zaplatí len na poplatkoch sumu minimálne 180 €. Z toho významnú časť tvorí súdny poplatok za návrh na zápis do Obchodného registra (165,75 €), zvyšok tvoria poplatky, ktoré začínajúci podnikateľ zaplatí u notára za osvedčenie podpisov.

Po novom by poplatky za založenie firmy nemali presiahnuť sumu 100 EUR

Navrhuje to Európska komisia všetkým krajinám Európskej únie ako súčasť opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Komisia si od tohto opatrenia sľubuje rýchlejšie oživenie ekonomiky na starom kontinente. Zatiaľ nie je jasné, odkedy sa náklady na založenie firmy na Slovensku znížia, panuje však zhoda, že v tomto roku to určite nebude, nakoľko by tým došlo k výpadku príjmov do štátneho rozpočtu. Najskôr sa tak zníženia poplatkov dočkáme v nasledovnom kalendárnom roku.

eu poplatky

Nejasnosti panujú aj ohľadom typu firiem, ktorých by sa malo znižovanie týkať. Z nariadenia Európskej komisie vyplýva, že by sa nemuselo vzťahovať na akciové spoločnosti. Ako informoval ekonomický a spravodajský server Ihned.cz, v súčasnosti spĺňa 100 eurovú poplatkovú hranicu na založenie firmy iba sedem členských krajín EÚ, do ktorých sa zaraďuje napríklad Francúzsko či Veľká Británia. Najvyššie poplatky na založenie spoločnosti má Taliansko (2100 €) a Luxembursko (1100 €).

Ľahší život začínajúcich podnikateľov? To sotva…

Aj keď väčšina podnikateľov zníženie poplatkov na založenie spoločnosti privíta, výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia sa od tejto novinky očakávať (minimálne v slovenskom prostredí) nedá.

Cca 80 € zníženie nákladov pri založení sro nie je nič oproti ďalším legislatívnym opatreniam a slovenským špecifikám, ktoré rozhodne rozvoju podnikateľského prostredia neprospievajú. Vezmime si len daňové licencie, alebo tkz. minimálnu daň, ktorú bude musieť platiť každý podnikateľský subjekt bez ohľadu na to, či bol v predchádzajúcom roku v strate alebo zisku. Najnižšia sadzba daňovej licencie – teda 480 € pre neplatcu DPH je pritom oveľa vyššia záťaž, ktorá sa navyše bude platiť každý rok (okrem roku v ktorom bola firma založená) ako úspora v rádoch niekoľkých desiatok eur na poplatkoch pri založení.

Okrem daňových licencií, obmedzenom odpočítavaní starej straty, sa od budúceho roka zoseká možnosť uplatniť si daňové výdavky – niektoré sa zrušia úplne, iné budú výrazne limitované (zavedenie 80% limitu z kúpnej ceny niektorých vecí – kt. podnikateľ môže použiť na súkromné účely, napríklad auto, spotrebná elektronika, telefón…). Tieto opatrenia spoločne s vysokou administratívnou záťažou a zdĺhavou vymáhateľnosťou práva tak znemožňujú akékoľvek zlepšenia podnikateľského prostredia na Slovensku a návrhy typu zníženie poplatkov pri založení nič zásadné neriešia, sú len kozmetickým vylepšením.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia