Poplatok za spracovanie platby vyšší ako platba samotná? Absurdné!

Poplatok za spracovanie platby vyšší ako platba samotná? Absurdné!
Photo by Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Prevod peňazí do zahraničia niečo stojí. V rámci krajín patriacich do eurozóny, ne-euromenových krajín EÚ a krajín EHP je však podstatne lacnejší. Už sme si zvykli, že prevody v rámci EÚ či EHP v mene eur sú v rámci balíkov služieb celkom bezplatné, prípadne je poplatok len veľmi symbolický – zopár eurocentov, čo znesie skoro každá peňaženka. Najmä odvtedy čo bol spustený projekt SEPA – Single Euro Payments Area pri europlatbách do krajín patriacich do oblasti SEPA nepociťujeme žiadne rozdiely medzi tuzemskou platbou a cezhraničným prevodom v eurách čo sa týka rýchlosti spracovania, pripísania platby či dokonca výšky poplatkov. Inými slovami SEPA umožňuje posielať a prijímať eurové prevody v rámci členských krajín SEPA za rovnakých podmienok aké platia pre domáce platby.

A to viac naštve, ak si banka naúčtuje mastný poplatok za elektronický prevod do krajiny, ktorá síce patrí do EÚ, ale ktorá ešte neprijala euro. Pritom Slovensko je takýmito krajinami pomerne štedro obklopené – susedná Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Ľudí, ktorí potrebujú či už občas alebo pravidelne realizovať platby do týchto krajín v cudzej mene je teda dosť veľa. Medzi nimi je početná skupinka rozčarovaných klientov bánk, ktorí sa sťažujú na absurdne vysoké poplatky za drobné platby do susedných krajín. Ich pocity celkom dobre zhrnula 28 ročná Eva, ktorá je aktuálne na materskej dovolenke:

Keďže nemáme veľa peňazí nazvyš, často zháňam veci pre malú ale aj pre seba z druhej ruky. Na jednom českom bazari som našla pekný detský overal za 200 Kč, ale pani ho odmietla poslať na dobierku, požadovala peniaze vopred na účet. Ani vo sne ma nenapadlo, že sa lacný overal tak predraží o bankové poplatky. Tatra banka mi za platbu 200 Kč, čo je okolo 7,5 EUR strhla poplatok 10 EUR! To je úplne absurdné aby stál bankový poplatok viac ako platba samotná! Som na materskej, celý mužov plat ide na nájom a bežné výdavky, takže počítame každé jedno euro. Ten poplatok ktorý si banka strhla za prevod malej sumy ma poriadne vytočil.“

Eva by pritom ušetrila, ak by sa s predávajúcou dohodla na sume v eurách. V takom prípade by ju cezhraničný bankový prevod v Tatra banke v rámci balíka predplatených služieb nestál nič. Pokiaľ sú však prostriedky poslané v mene inej ako euro, aj keď do členskej krajiny SEPA, tak sa prevod poriadne predražuje.

Koľko stoja bankové prevody v cudzej mene do Českej republiky, Poľska a Maďarska?

Konkrétne v Tatra banke je to pri sume do 2000 EUR poplatok rovných 10 EUR. Takže je jedno, či posielate 100 Kč alebo 50 000 Kč, za prevod zaplatíte 10 EUR. Prevod do 2000 EUR zadaný na pobočke stojí až na 25 EUR. Prevod vyšších súm od 2001-20 000 EUR vyjde na 25 EUR (cez internet banking), respektíve 35 EUR (zadaný na pobočke).

Ani v iných významných tuzemských bankách nie sú poplatky za non SEPA prevody zrovna zanedbateľné. Vo VÚB za prevod v CZK, HUF alebo PLN s ekvivalentom do 1700 EUR zaplatíte 9 EUR pri prevode zadanom cez internet banking a na pobočke až 18 EUR. Platby od 1700 do 17000 EUR zadané elektronicky sú spoplatnené sumou 20 EUR, na pobočke až 30 EUR.

10 EUR poplatok si pri elektronických platbách v cudzích menách do zahraničia účtuje aj SLSP (pri sume do 2000 EUR), na pobočke zadaný príkaz je spoplatnený sumou až 20 EUR.

Tatra banka SLSP VÚB
Koľko stojí prevod 500 Kč? 10 EUR 10 EUR 9 EUR

Ako ušetriť na cezhraničných prevodoch v cudzej mene?

Banky však zvyknú zvýhodňovať non SEPA platby v prípade, že sa finančné prostriedky v cudzej mene posielajú na účet banky patriacej do rovnakej bankovej skupiny. Napríklad ak zo Slovenskej sporiteľne posielate české koruny na účet do Českej sporiteľne so správne zadaným BIC

SWIFT kódom banky príjemcu (GIBACZPX) tak zaplatíte namiesto bežného poplatku 10 EUR iba 0,15 EUR. V Tatra banke zase ušetríte, pokiaľ bude platba v českých korunách zrealizovaná v prospech klientov klientov Raiffeisenbank Praha.

Situácie v ktorých sa stretáva predávajúci s kupujúcim s účtami vedenými v rovnakej bankovej skupine sú skôr náhodné. Preto ak plánujete platby napríklad do susednej ČR realizovať pravidelne, oplatí sa vám dôkladne si naštudovať podmienky a cenníky bánk.

Napríklad FIO banka so svojím osobným účtom (vedenie a zriadenie bez poplatkov) vyvinula systém česko-slovenských platieb zdarma. Jedná sa o jeden účet s dvoma bankovými kódmi (2010 pre ČR, 8330 pre SR), ktorý umožňuje posielať peniaze do ČR v CZK a na Slovensko v EUR bez dodatočných poplatkov. Tento česko-slovenský účet sa oplatí tým, ktorí pravidelne posielajú a prijímajú platby z ČR.

Alternatívou, ako sa vyhnúť drahým bankovým poplatkom je realizácia platieb napríklad cez paypal, alebo platobnou kartou, čo sa dá využiť najmä pri platbách za tovar objednaný z internetových obchodov.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia