Porovnanie hypoték: Najvýhodnejšie fixácie sú na 3 a 5 rokov

Porovnanie hypoték: Najvýhodnejšie fixácie sú na 3 a 5 rokov

Hypotekárne úvery idú na dračku – viaceré banky lákajú na rekordne nízke úrokové sadzby. Ktorá však ponúka najlepšie podmienky? Porovnanie hypoték pri rôznych fixáciách nájdete v tabuľke na konci článku.

Najlacnejšia hypotéka na trhu sa dá získať s úrokom pod 3 % ročne. Trojpercentnú hranicu sa napríklad podarilo podliezť Unicredit Bank, ktorá ponúka všetkým záujemcom o nové bývanie, bez ohľadu na výšku príjmu (teda nielen tým s najlepšou bonitou, alebo všetkým) hypoúver s úrokom 2,99 % ročne pri fixácii na tri roky a financovaní do 70 % hodnoty nehnuteľnosti.

Na trhu s hypoúvermi to vrie…

Unicredit bank však nie je jediná banka, ktorá momentálne poskytuje úvery na bývanie za nízky úrok. Na trhu hypotekárnych úverov je veľmi živo a sadzby znižujú aj ostatné hypotekárne banky – priemerná úroková sadzba za ktorú sa poskytovali hypotéky poklesla na 3,86 % p.a. pre fixácie na dva až päť rokov (stav ku koncu júla 2013), čím sa podarilo zlomiť doteraz najnižšiu úroveň.

Úroky pozvoľne klesali od marca tohto roka – dôvodom je nízka základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky, ale aj ostrý konkurenčný boj medzi bankami navzájom.

Keďže sú momentálne úrokové sadzby veľmi priaznivé (najmä FIX na tri a päť rokov), množstvo nových ale aj existujúcich klientov ktorým končí fixácia využíva možnosť výberu fixácie úrokovej sadzby na stredne dlhé obdobie 3 a 5 rokov.

Práve tieto doby viazanosti sú medzi bankovými klientmi najobľúbenejšie. Dokazujú to aj štatistiky. Vo Všeobecnej úverovej banke sa pre trojročný FIX rozhoduje až 85 % klientov a 10 % klientov preferuje istotu nemennej splátky počas 5 rokov. Iba 5 % záujemcov si vo VÚB banke zvolí iný typ fixácie. Podobne sú na tom aj klienti Slovenskej sporiteľne a ČSOB, ktorí si tiež s obľubou volia troj a päťročnú fixáciu.

porovnanie hypotekAj keď sú momentálne úrokové sadzby pri troj a päťročnej fixácii rekordne nízke a teda aj veľmi výhodné, nikto nevie predpovedať, ako sa bude trh vyvíjať v nasledovných rokoch, preto by sa mala voľba fixácie odvíjať hlavne od konkrétnych potrieb klienta a jeho plánov.

Neexistuje totižto všeobecne najvýhodnejšia fixácia rovnako ako neexistuje ani univerzálne najvýhodnejšia hypotéka. Trojročná fixácia však pre množstvo ľudí predstavuje rozumný kompromis medzi istotou nemennej splátky na stredne dlhé obdobie a možnosťou realizovať zmeny na úvere a mimoriadne splátky bez poplatku v relatívne blízkej dobe.

Porovnanie hypoték

Názov banky Fix 1 rok (od) v % p.a. Fix 3 roky (od) v % p.a. Fix 5 rokov (od) v % p.a. Fix 10 rokov(od) v % p.a.
VÚB banka 5,09 4,29 4,29 5,29
Tatra banka 4,15 3,25 3,75 4,95
Unicredit Bank 2,99 3,69 5,29
Sberbank 3,89 – 4,68 3,39

(platí pri otvorení účtu môjÚČETdomov, poukazovanie príjmu min. vo výške 1,5-násobku anuitnej splátky, poistenie nehnuteľnosti Môj domov )

3,79 (platí pri otvorení účtu môjÚČETdomov, poukazovanie príjmu min. vo výške 1,5-násobku anuitnej splátky, poistenie nehnuteľnosti Môj domov) 4,88 – 5,67
ČSOB 5,20 4,35 4,59 5,65
SLSP od 4,19 (po splnení podmienok programu Lepšie úroky)

inak od 4,89

od 3,29 (po splnení podmienok programu Lepšie úroky)

inak od 3,99

od 3,09 (po splnení podmienok programu Lepšie úroky)
inak od 3,79
od 3,29 (po splnení podmienok programu Lepšie úroky)
inak od 3,99
OTP banka 3,79 3,29 3,79 5,59
Prima banka 4,4 3,40 (pre každého) 4,4

Ako vidno z tabuľky, desaťročná fixácia je najmenej výhodná a nie je to len z dôvodu vyššej úrokovej sadzby, ale hlavne z dôvodu že s úverom nebudete môcť nič spraviť najbližších 10 rokov. Stratíte tak možnosť bezplatného zníženia dlžnej sumy či už formou mimoriadnej splátky alebo predčasného splatenia na dlhé obdobie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia