Porovnanie pôžičiek nešetrí len čas, ale aj peniaze

Porovnanie pôžičiek nešetrí len čas, ale aj peniaze

S pôžičkami je to ako s dobrým jedlom. Sú lákavé, a keď na ne príde „chuť“ alebo potreba, mali by ste si ich starostlivo vyberať, rovnako ako reštauráciu, v ktorej chcete stráviť príjemný večer.

Výber poskytovateľa úveru netreba podceňovať. Predsa len, pôžičku budete splácať minimálne niekoľko mesiacov, možno aj rokov a preto nie je jedno, komu a za akých podmienok.

Oprášme si zásady zodpovedného úverovania

Prvá zásada zodpovedného úverovania znie: pôžičku si berte buď z banky alebo u značkovej nebankovej spoločnosti. Pri výbere partnera dbajte na dôveryhodnosť a zázemie danej spoločnosti. Pokiaľ zvažujete menej známu firmu, vždy si overte referencie. Internet je plný trpkých skúseností užívateľov, ktorým pôžička finančne nepomohla, ale ich priviedla na mizinu.

Výber úverovej spoločnosti do veľkej miery uľahčujú online porovnávače pôžičiek

Tie zhromažďujú viacero produktov pod jednou strechou. Záujemca si tak môže z pohodlia domova porovnať podmienky jednotlivých úverov, ako výšku poplatkov a úrokových sadzieb. Na jednom mieste sa tiež dozvie všeobecné podmienky ako objem úveru, lehotu splatnosti, taktiež aj podmienky pre poskytnutie. Porovnanie pôžičiek online tak významným spôsobom šetrí čas, nakoľko umožňuje pár klikmi získať prehľad o ponuke na trhu, zoradiť si výsledky podľa objemu požadovanej sumy či výšky úrokovej sadzby.

Jednou z dostupných alternatív na trhu je portál CoolPozicky.sk. Funguje nasledovne: Zadáte sumu, ktorú si chcete požičať a filter zobrazí ponuky, ktoré si môžete zoradiť podľa výšky úroku.

Výhodou je, že zastrešuje ako bankové úvery (napríklad online banky ako ZUNO a mBank ale aj tradičných poskytovateľov ako VÚB, Sberbank, či Poštovku), tak aj značkové nebankové pôžičky zvučných mien ako Cetelem, Home Credit, Provident…

Do vyhľadávania sú zaradené aj tkz. mikropôžičky, ktoré umožňujú požičať si pár desiatok eur s krátkou splatnosťou. Alternatívne pomenovanie pre tento produkt je aj pôžička pred výplatou. „Pred výplatou“ preto, lebo ich splatnosť je veľmi krátka, maximálne do 30 dní.

mlady par notebook

Zaujímajte sa o to, koľko v skutočnosti zaplatíte

Porovnávače sú výborná vec na základnú orientáciu na trhu s úvermi. Nikto Vám nezabráni podať žiadosť, prípadne sa informovať na prípadné podmienky vo viacerých spoločnostiach. Z viacerých ponúk si potom môžete vybrať tú najvýhodnejšiu. Rozhodujúcim kritériom by malo byť celkové preplatenie úveru. Neriaďte sa len výškou úroku, ale informujte sa aj na ďalšie prípadné náklady. Presnejším ukazovateľom ceny úveru je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov, ktorá okrem úroku zohľadňuje aj všetky ďalšie poplatky.

Na pôžičku sa väčšina ľudí pozerá cez čísla – úrok, RPMN, splatnosť, objem…iste, všetko sú enormne dôležité záležitosti, ktoré rozhodujú o tom, o koľko požičané peniaze preplatíte. V niektorých prípadoch však môžu výber zamiešať aj iné faktory, napríklad možnosť bezplatného predčasného splatenia.

Napríklad: potrebujete realizovať rozsiahlejšiu rekonštrukciu bytu. Leto je na takéto záležitosti ideálnym obdobím. Keďže nemáte dostatok vlastných peňazí, rozhodnete sa pre bezúčelový spotrebný úver. Vy však viete, že koncom roka Vás čakajú tučné odmeny od zamestnávateľa, z ktorých by ste chceli úver predčasne splatiť. Pri výbere poskytovateľa je preto smerodajná možnosť predčasného splatenia bez obmedzenia a bez poplatku, ukazovateľ RPMN je preto až druhý v poradí.

Predtým než sa vrhnete na porovnávanie

Presne si vypočítajte, koľko peňazí potrebujete na realizáciu Vašich plánov. Zvážte, či daný tovar alebo službu skutočne potrebujete. Nepožičiavajte si ani o euro viac. Pokiaľ si plánujete vziať pôžičku na hmotnú vec, úžitok z nej by mal trvať aj po jej splatení.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia