Poskytovanie úverov na bývanie čakajú významné zmeny. Vyťažia z nich spotrebitelia

Poskytovanie úverov na bývanie čakajú významné zmeny. Vyťažia z nich spotrebitelia

Banky budú o rok a pol v poskytovaní hypoték a úverov na bývanie opäť o niečo menej slobodné. Najneskôr od 21. marca 2016 sa totižto budú musieť prispôsobiť novým pravidlám hry, ktoré vyplývajú z európskej legislatívy. Marec 2016 je šibeničný termín, do ktorého je potrebné do slovenského právneho poriadku transponovať smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2014/17/EÚ zo 4. februára 2014 o zmluvách o úvere pre spotrebiteľov týkajúcich sa nehnuteľností určených na bývanie.

Regulácie spravia škrt cez rozpočet zavádzajúcim obchodným praktikám

Na prehľad hlavných zmien, ktoré so sebou európska legislatíva prinesie, upozornila Asociácia bankových klientov. Od nových pravidiel si EÚ sľubuje lepšiu ochranu spotrebiteľov v tak citlivej záležitosti, ako sú úvery na bývanie. Smernica spraví škrt cez rozpočet viacerým poskytovateľom, ktorí lákali na veľmi nízke úroky, pričom tieto boli vyhradené pre zopár vyvolených s nadštandardnými príjmami…Po novom budú zakázané také reklamné formulácie, ktoré by mohli v spotrebiteľoch vzbudiť falošné očakávania. V každom prípade je cieľom smernice, aby spotrebitelia boli viac chránení pred nečestnými a zavádzajúcimi reklamami.

Každá reklama na úver (určený na bývanie) v ktorej sa bude uvádzať úroková sadzba alebo iné číselné údaje súvisiace s nákladmi spotrebiteľa, bude musieť obsahovať štandardné informácie. Napríklad ročnú percentuálnu mieru nákladov, výšku alebo počet splátok, poplatky súvisiace s poskytnutím úveru alebo celkovo zaplatenú sumu).

Všetky predzmluvne poskytované informácie musia spotrebiteľovi umožniť jednoduché porovnanie s konkurenčnými produktami na trhu.

co prinesie nova eu smernicaKoniec podmienkam ako napríklad: Chcete hypotéku? To ale musíte mať najprv u nás účet…

Významnou zmenou má byť aj zákaz viazania poskytnutia úveru na kúpu iného produktu. Momentálne je táto praktika finančnými inštitúciami často využívaná. Povinné zriadenie bežného účtu či poistenia za účelom získania úveru sa tak už o pár mesiacov stane minulosťou…

Nižšie náklady predčasné splatenie a benevolentnejšie zaobchádzanie pri nesplácaní

Po novom by malo byť predčasné splatenie úveru ľahšie: smernica priklepla spotrebiteľovi právo na primerané zníženie nákladov spojených s úverom v prípade predčasného splatenia. Zmeny sa dotknú aj sankčných poplatkov pri nesplácaní. Veriteľ si nebude môcť účtovať viac ako je nevyhnutné na úhradu nákladov, ktoré vznikli v dôsledku nesplácania.

Primeraná ústretovosť predtým, ako Vám siahnu na strechu nad hlavou

Dlžníci sa už nebudú musieť až tak veľmi triasť o strechu nad hlavou v prípade, že meškajú so splátkou. Členské štáty EÚ majú prijať také opatrenia, ktoré by veriteľov donútili k primeranej ústretovosti predtým, než sa pustia do realizácie záložného práva. To, akým spôsobom budú zabezpečené vyššie uvedené ciele, je čisto na členských štátoch. Smernica je totižto právny akt, ktorý členský štát zaväzuje vo vzťahu k výsledku, ktorý sa má smernicou dosiahnuť.

Vyššie uvedené opatrenia podľa Asociácie bankových klientov účinne zasiahnu tri najčastejšie praktiky bánk, na ktoré sa klienti najčastejšie sťažujú: teda netransparentné zaobchádzanie a zavádzajúce obchodné praktiky, jednostranne výhodné zmeny zmluvných podmienok a neprimerane vysoké a viacnásobné sankčné poplatky pri nesplácaní úveru.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia