Požičiavanie má nové pravidlá: bol stanovený strop odplaty pri poskytnutí finančných prostriedkov spotrebiteľovi
Vláda SR prijala nariadenie, ktoré spravilo škrt cez rozpočet viacerým úverovým spoločnostiam: spotrebitelia sa tak konečne dočkali jasného stanoviska, ktoré upravuje maximálnu výšku odplaty, ktorú si môžu veritelia účtovať za poskytnutie spotrebiteľského úveru.
Po novom za pôžičku nezaplatíte viac ako 30% ročne
Na úrokoch a iných poplatkoch nesmie spotrebiteľ po novom (od 1.júna 2014) zaplatiť viac ako dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov pri obdobnom úvere alebo pôžičke ročne. Čerstvo prijaté nariadenie vlády súvisí s nedávnou novelou Občianskeho zákonníka, ktorá zavádza balíček protiúžerníckych opatrení. Novela občianskeho zákonníka zaviedla cenovú reguláciu poskytovania úverov, ktorú skrýva pod názvom úrokový strop – ten sa však netýka len výšky úrokov, ale zohľadňuje aj všetky poplatky súvisiace s poskytnutím finančných prostriedkov. Presnejšie tak nové obmedzenia pri poskytovaní spotrebných úverov charakterizuje výraz maximálna výška odplaty.
Maximálna výška odplaty sa vypočíta ako dvojnásobok priemernej RPMN vykazovanej bankami za kalendárny štvrťrok predchádzajúci uzavretiu spotrebiteľskej zmluvy. Limit sa teda bude meniť každý kvartál podľa priemerných úrokov bánk za predchádzajúci štvrťrok.
Pokiaľ si doteraz spotrebitelia požičiavali peniaze (pri najčastejšej splatnosti od jedného do piatich rokov) v priemere za 14,57 % ročne, po novom, teda od prvého júnového dňa môže byť maximálna výška odplaty dvojnásobok priemeru na trhu – teda 29,4% ročne.
Lízing má iné pravidlá
O niečo benevolentnejšie sú nastavené podmienky pri lízingu – v tomto prípade je najvyššia prípustná výška odplaty až 2,5 násobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov ročne (pričom súčasťou odplaty je aj havarijné poistenie).
Nariadenie vlády sa zaoberá aj poskytovaním malých pôžičiek do sto eur a úverov s krátkou lehotou splatnosti – maximálne do troch mesiacov, pre tieto prípady bol strop stanovený veľmi presne na 30 % ročne.
Tešíte sa, že Vám zlacnie draho splácaný úver? Nechajte si zájsť chuť…
Pokiaľ balíček protiúžerníckych opatrení vítate s otvorenou náručou, nakoľko splácate niekoľko predražených pôžičiek, netešte sa predčasne. Nové limity pre maximálnu výšku odplaty totižto platia až pre nové zmluvy uzatvorené od 1. júna 2014. Všetky doteraz uzatvorené zmluvy (podpísané do 31. mája 2014) sa riadia podľa „starých pravidiel“ platných do konca mája 2014.
Pokiaľ si teda niekto proaktívne stihol vybaviť pôžičku v posledné májové dni, celkom kľudne môže teraz splácať úver s RPMN až 70 %. Pokiaľ by však vyčkal do začiatku júna, pôžičku by mal lacnejšiu o viac ako polovicu (nakoľko max. RPMN by nemalo presiahnuť 29,4% ročne )
Nariadenie sa už dotklo časti spoločností z mimobankového prostredia, ktoré musia narýchlo prehodnocovať podmienky poskytovania úverov. Známe nebankovky, ako napríklad Profi Credit a Provident zo svojich stránok stiahli online kalkulačky, ktoré prepočítavali cenu úveru. Momentálne si tak záujemca o pôžičku bude musieť počkať na dôležité parametre ako je výška úroku a ročná percentuálna miera nákladov trochu dlhšie, to však istotne všetci záujemcovia „prežijú“ nakoľko vďaka novej legislatíve dôjde k výraznému zlacneniu týchto pôžičiek.
Seriózne nebankové spoločnosti vzali novú legislatívu vážne a začali s nevyhnutnou implementáciou úrokových stropov. A nečudo. Kým doteraz bolo porušovanie zákona sankciované pokutami, teraz bude hroziť výmaz z registra veriteľov.
Nebankovým spoločnostiam z Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov však nové pravidlá príliš „nevoňajú“. Argumentujú tým, že vďaka nízko nastaveným úrokovým stropom sa k legálnej pôžičke nedostane veľká skupina ľudí, ktorá si však bude chcieť za každú cenu požičať a tak s najväčšou pravdepodobnosťou potom využije služby na čiernom trhu, kde sa žiadna kontrola nekoná. Pre ľudí, ktorí by využili túto možnosť by to znamenalo oveľa vyššie riziko, ako legálny úver s neregulovanými úrokmi a poplatkami.