Pôžička na bývanie ako častý spôsob financovania rekonštrukcie príbytkov

Pôžička na bývanie ako častý spôsob financovania rekonštrukcie príbytkov

S akciovými pôžičkami na bývanie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Niežeby pribúdali nové úverové produkty – tie sú stabilné a nezvyknú sa príliš obmieňať ale bankové domy sa ich rozhodli viac propagovať a podporiť ich predaj rôznymi akciami, odpúšťaním poplatkov a znižovaním úrokov. Dôvod je čisto pragmatický – s príchodom jarných a letných mesiacov ľudia začínajú rozmýšľať o tom, čo sa dá v byte či dome zlepšiť, čo vymeniť a čo ešte nejaký ten rôčik vydrží.

Každá šiesta domácnosť plánuje renovovať

Tohto roku sú plány slovenských domácností pomerne odvážne – každá šiesta domácnosť sa chystá rekonštruovať svoje bývanie. Vyplýva to z údajov Spotrebiteľského barometra I, ktorý uskutočnil v januári 2014 Štatistický úrad SR.

Na otázku, či v priebehu roka 2014 plánujú rekonštruovať svoj byt alebo dom kladne odpovedalo až 17 % domácností. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa jednalo o nárast až troch percentuálnych bodov. Z potenciálnych investorov iba 3% vyjadrilo svoje stopercentné presvedčenie rekonštruovať (odpovedali rozhodne áno) a 14 % sa na otázku rekonštrukcie bývania v nasledovných 12 mesiacoch vyjadrilo „asi áno“.

Rekonštrukciu bývania často financujeme účelovými úvermi

zena maluje miestnostDrvivá väčšina z odhodlaných budúcich investorov financuje nákladnú renováciu aspoň sčasti pôžičkami na bývanie. Z prieskumu, ktorý koncom minulého roka realizovala pre Poštovú banku agentúra 2muse vyplynulo, že na rekonštrukciu príbytkov si berieme až tretinu spotrebných úverov. A niet sa čomu čudovať. Krajšie bývanie totižto niečo stojí – nejedná sa pritom o malé sumy, preto si musí každý investor odpovedať na otázku, či radšej niekoľko mesiacov až rokov šetriť, alebo si požičať (s tým, že úver sa o niečo preplatí) a tešiť sa z útulného bývania hneď. Pokiaľ sa prikláňate skôr k druhej možnosti, istotne Vás bude zaujímať, aká je ponuka financovania rekonštrukcie bývania na tuzemskom trhu.

Pôžičky na bývanie sú v akcii

Práve teraz je mimoriadne vhodné obdobie, nielen na rozsiahlejšiu renováciu, ale aj na vybavenie úveru, nakoľko bankové domy ponúkajú rôzne akcie a zľavy z úrokových sadzieb plus niekoľko ďalších benefitov a súťaží s cieľom nalákať nových klientov. Jednotlivé ponuky si teraz prejdeme rad radom.

VÚB banka láka na Flexipôžičku na veľkú rekonštrukciu už za 99 € mesačne. Hlavným motívom kampane sú teda nízke mesačné splátky, ktoré si môže dovoliť takmer každý. Prostredníctvom Flexipôžičky na bývanie si môžete požičať od 3300 do 25000 € so splatnosťou od 1-10 rokov. Úver získate bez založenia nehnuteľnosti, bez ručiteľa a s výhodnejším úrokom ako keby ste žiadali o peniaze na čokoľvek. Úroková sadzba je mimoriadne atraktívna, pohybuje sa od 5,90 % p.a. Výšku úroku si môže klient ovplyvniť tým, že zvolí doplnkové služby ako poistenie úveru (zľava z úroku 0,20-0,40 %), zriadenie Flexiúčtu v pásme 3-5 (zľava z úroku 0,80 %), zasielanie príjmu na flexiúčet (-0,80 % p.a. )…Aktuálne banka odpúšťa poplatok za poskytnutie úveru (ktorý je štandardne 2% z poskytnutej sumy, min. 33 €).

Najväčšia komerčná banka na tuzemskom trhu – Slovenská sporiteľňa tiež odštartovala masívnu reklamnú kampaň, v rámci ktorej propaguje Pôžičku na bývanie sloganom „Požičajte si s rezervou. Čo neminiete, môžete bez poplatku vrátiť“. Argumentuje tým, že rekonštrukcia bývania sa často predraží a preto ponúka svojim klientom možnosť požičať si viac peňazí, ktoré ak nevyužijú, môžu neskôr bez poplatku vrátiť. V rámci tohto úveru ponúka od 300 -25 000 € bez ručiteľa a spracovateľského poplatku. Úroková sadzba sa pohybuje orientačne od 9,40 % p.a. V prípade, že si v Slovenskej sporiteľni zriadite osobný účet, na ktorý si necháte zasielať výplatu, môžete získať úrokové zvýhodnenie až 0,50 % p.a. Ďalšiu zľavu vo výške 0,20 % p.a. získate, ak si necháte úver poistiť.

V rámci jarnej kampane banka ponúka možnosť vyhrať návrh interiéru od mladých študentov architektúry a hlavnú cenu, tri krát po 3 000 €. Za účelom súťaže Slovenská sporiteľa zriadila podporný web: http://www.slsprekonstrukcia.sk/ kde sa dozviete bližšie informácie o súťaži.

ČSOB momentálne neponúka žiadne špeciálne zľavy na úver na bývanie. Pre ten platia štandardné podmienky a parametre. Na rekonštrukciu a modernizáciu bytu alebo rodinného domu si môžete z ČSOB požičať ood 4000 -25 000 € s tým, že splátky sa dajú rozložiť na obdobie 1-10 rokov. Na dokladovanie účelu použitia finančných prostriedkov máte až 6 mesiacov, pričom 1000 € je možné použiť na čokoľvek bez dokladovania. Orientačná úroková sadzba je od 8,90 % p.a.

Na krajšie bývanie požičiava aj OTP banka – prostredníctvom účelovej pôžičky otp IDEAL úver, ktorú poskytuje až do výšky 25 000 € (minimálny objem je 3000 €) so splatnosťou 1-7 rokov.

OTP banka ho ponúka s úrokom od 7,20% p.a., ktorý je možné ešte trochu znížiť vďaka aktívnemu využívaniu bežného účtu v OTP banke (úrokové zvýhodnenie 1% p.a.) a poistením úveru (vďaka ktorému bude úroková sadzba nižšia o ďalšie 0,20 % p.a.).

Aj napriek atraktívnejším podmienkam za ktorých bankové domy aktuálne ponúkajú pôžičky na bývanie, vždy sa oplatí porovnať si jednotlivé ponuky. A to takým spôsobom, že osobne navštívite jednotlivých poskytovateľov a vyžiadate si konkrétne ponuky (ktoré sú šité na mieru pre Váš konkrétny prípad). Následne si porovnajte preplatenie úveru pri jednotlivých ponukách (pozor zmysel má porovnávať iba pôžičky s rovnakým objemom a splatnosťou). Nie vždy totižto musí platiť, že úver v akcii musí byť výhodnejší ako konkurenčný „bez akcie“.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia